RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?

RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?
, , recenze
Zvláště pro zákazníky uvažující o sestavě založené na procesorech AMD je důležité téma výkonu pamětí RAM, jejich frekvence a časování, což bude i téma pro dnešní článek. V něm se podíváme zvláště na to, jak volba RAM ovlivní herní výkon. 
K oblíbeným
reklama
Testovali jsme tedy v deseti hrách, novějších i starších, pod DirectX 11, 12 i pod Vulkanem, a to vždy v rozlišení Full HD (1920 x 1080) a Ultra WQHD (3440 x 1440).
  • Assassin's Creed: Syndicate
  • Control
  • Deliver Us The Moon
  • For Honor
  • Hitman 2
  • Just Cause 4
  • Kingdom Come: Deliverance
  • Metro Exodus
  • Prey
  • Wolfenstein: Youngblood
Grafy se týkají vždy jedné hry a obsahují veškeré s ní spojené výsledky, takže tu máme srovnání dvou rozlišení se třemi nastaveními paměti na 2400 MHz, 3000 MHz a 3466 MHz. Jasně jsou tak vidět rozdíly mezi jednotlivými konfiguracemi.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
K výsledkům lze obecně říci, že rozdíly ve snímkovací frekvenci ovlivněné propustností pamětí mohou být velice značné, jako třeba v Kingdom Come: Deliverance v rozlišení Full HD nebo Metro Exodus, ovšem většinou budou spíše menší. Čili ten, kdo se nehoní za každým FPS, může být v klidu a nemusí propustnost pamětí příliš řešit. Nicméně to samozřejmě neznamená, že pak nebude zklamán, když zrovna jeho oblíbená hra kvůli slabým pamětem poběží zbytečně pomalu.
 
Ve vysokém rozlišení je to ovšem jako obvykle závod o to, které komponentě dojde dech dříve než ostatním. Ve spojení s hrami to pochopitelně bývá grafická karta a jak ukazují naše testy, i když má někdo ve výbavě vysoce výkonnou RTX 2080 Super, při hraní ve vysokém rozlišení se paradoxně nemusí moc zajímat o to, zda má či nemá i výkonné paměti. Respektive jejich vliv je výrazně nižší než v případě nižšího rozlišení nebo obecně nároků na grafický výkon, takže v tomto ohledu má výkon pamětí podobnou váhu jako výkon procesoru. Ten ale do našich testů pochopitelně promluvil také.

reklama
Nejnovější články
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení
Začaly se množit zprávy, že zdrojový kód operačního systému Microsoft Windows XP unikl prostřednictvím fór 4chan a nyní už je dávno rozšířen po všech koutech Internetu a dá se stáhnout prostřednictvím torrentů i jinde. Je to ale opravdu ono?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů