RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?

RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?
, , recenze
Zvláště pro zákazníky uvažující o sestavě založené na procesorech AMD je důležité téma výkonu pamětí RAM, jejich frekvence a časování, což bude i téma pro dnešní článek. V něm se podíváme zvláště na to, jak volba RAM ovlivní herní výkon. 
K oblíbeným
reklama

Celkový výkon

 
Nakonec se ještě podíváme na jeden graf, který ukazuje průměr procentuálního vyjádření výkonu sestavy ve všech 10 testovaných hrách, takže každá má v tomto hodnocení stejnou váhu. Jako základ tu tak máme výkon sestavy s paměťmi na 2400 MHz. 
 
 
Dle výsledků jsme tak v průměru získali díky 3466MHz pamětem v průměru o 7,7 % výkonu navíc, což rozhodně není zanedbatelné, ale je třeba vzít v potaz, že toto číslo je značně ovlivněno naší skladbou her a pokud by byla jiná, dospěli bychom také k odlišnému výsledku.
 
Ovšem lze očekávat, že obecně bude platit nižší nárůst výkonu při vyšším rozlišení, jak ukazují i naše výsledky, kde je rozdíl mezi 2400MHz a 3466MHz pamětí v průměru necelá 3 %.  

 

Závěrečné hodnocení

 
Takt, časování a výsledná propustnost pamětí RAM mají pro hráče PC her svůj význam, ovšem v mnoha případech není takový, jak by se mohlo zdát. Herní výkon dnes stojí a padá především s možnostmi grafické karty, která je největší limitující faktor, a to zvláště pokud se už chceme oprostit od dlouhá léta používaného rozlišení Full HD. 
 
Pokud ale jde právě o hraní ve Full HD a někdo ocení spíše vyšší snímkovací frekvenci, což je vzhledem k nástupu stále rychlejších monitorů pochopitelné, pak k výkonné grafické kartě rozhodně budeme potřebovat i výkonný procesor a rychlé paměti k tomu, čili rozhoduje především takt. Pouze taková konfigurace zajistí co nejvyšší snímkovací frekvenci pro monitory, jejichž obnovovací frekvence dnes dosahuje i 360 Hz. 
 
Jiní hráči si ale vystačí s plynulými 60 snímky za sekundu a prahnou spíše už po vyšším rozlišení. Ostatně hraní na širokoúhlém monitoru, který dokáže zabrat velkou část zorného pole, má své kouzlo, přičemž takový monitor se už svým počtem pixelů může značně přiblížit rozlišení 4K, pokud jde o UWQHD. Takové uživatele bude zajímat spíše to, zda se vlivem pomalejších pamětí nepřipraví o podstatnou část výkonu a odpověď je, že to v podstatě ani nemusí být patrné. Pak je dobré vědět, že nákup rychlých pamětí nemusí být priorita a člověk může raději investovat do něčeho jiného. Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek