Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Razer Orbweaver: prodloužená ruka pro hráče

31.5.2013, Jan Vítek, recenze
Razer Orbweaver: prodloužená ruka pro hráče
Dnes se podíváme na jedno zařízení, které bude zajímavé především pro hráče, ale konec konců není vyloučeno, že přijde vhod také pro vážnější využití počítače. Jde o ergonomickou herní klávesnici určenou pro levou ruku, která nabídne pár speciálních funkcí.
Kapitoly článku:
  1. Razer Orbweaver
  2. Instalace a nastavení
  3. Zkušenosti z provozu a závěr

Zkušenosti z provozu


Toto zařízení nám má poskytnout především tři věci - výbornou ergonomii, programovatelná mechanická tlačítka a speciální ovladací prvky pro palec. Nic z toho na klasické klávesnici, respektive její levé části, kterou má Orbweaver nahradit, nenajdeme.

Co se týče ergonomie, pak v tomto ohledu Razer odvedl skutečně výbornou práci. Jde především o to, že ruka zde bude opřena nejen o zápěstí, ale především o dlaň, která se měkce opře o vhodně tvarovanou podložku, a prsty tak zůstanou volné pro ovládání celkem 20 kláves, thumbpadu a dvou dalších tlačítek. Modul s klávesami, thumbpadem a navíc samotná podložka pod dlaň navíc mají nastavitelnou polohu, díky čemuž se celý ovladač může přizpůsobit různým velikostem ruky.

Nicméně i přes ergonomický tvar se budete s celým zařízením muset sžít, což bude nějakou tu hodinku trvat. Jde především o to, že jednotlivé klávesy nejsou uspořádány stejně jako na klávesnici, kde mají některé i jinou velikost a pak tu je samozřejmě i palec, který zde dostal důležitou úlohu v obsluze osmisměrného thumbpadu a dvou tlačítek navrch. Nicméně osobně jsem si již po cca hodině používání dokázal zvyknout natolik, že jsem si na klávesnici ani nevzpomněl a dokázal bych si představit využití také třeba v grafickém editoru, kde se jistě využije kombinace osmisměrného ovladače a kupy programovatelných tlačítek navrch. Vadilo mi pouze to, že palec musí být rozevřen o něco více, než bych si představoval a pokud by bylo možné jeho modul více přiblížit klávesám, byl bych spokojený naprosto bez výhrad.

Programovatelná mechanická tlačítka se spínači Cherry MX Blue se u herních periferií moc nepoužívají, protože se hodí především pro pracovní klávesnice vhodné pro dlouhé psaní. Herní klávesnice využívají spíše tlačítka Cherry MX Black nebo Red s lineárním průběhem stisku, zatímco tlačítka Blue mají stisk podobný jako u klasických starých mechanických klávesnic jako IBM model M a také podobně cvakají. On je jejich stisk vlastně podobný jako u hybridních membránových klávesnic (tedy s velkou rezervou), takže nejdříve kladou vyšší odpor (zde kolem 50 g) a poté, co je zatlačíme do hloubky 2 mm, se jejich odpor díky mechanismu najednou zlomí, ozve se ostré cvaknutí (v ten moment je zaznamenán stisk) a klávesa ochotně zajede až na doraz.

U tlačítek Cherry MX Blue je tedy důležitá krom hmatové odezvy také sluchová odezva, která se hodí při psaní, ale hráči obyčejně vyhledávají spíše tišší klávesnice a nějaká odezva je jim ukradená, ale samozřejmě nechci mluvit za všechny. Razer tedy z mého pohledu ve výběru tlačítek neudělal chybu, protože Cherry MX jsou celkově velmi kvalitní. Přístup této firmy je ale v porovnání s ostatními neobvyklý.

Ovladací prvky pro palec se skládají z thumbpadu a dvou tlačítek. K tlačítkům nemám výhrady, neboť jsou velmi dobře dostupná a užitečná. S thumbpadem už to tak jednoduché není, protože se s ním musíte naučit pracovat a i když je prezentován jako osmisměrný, ve skutečnosti má čtyři spínače a zbylé čtyři směry skládá z kombinace dvou z nich. Nabízet chce přitom pro každý profil a keyset až osm různých funkcí, což je z mého pohledu pro uživatele nezvládnutelné. To bych musel být robot, abych thumbpad vždy naklonil tak, aby zareagoval správně. Bohatě tedy postačí, když se spokojíme se čtyřmi směry.Závěr


Razer Orbweaver můžeme brát jako podstatně vylepšenou náhradu levé části klávesnice, která nám nabídne nesrovnatelně lepší ergonomii, dvacet libovolně programovatelných mechanických tlačítek s podsvícením a také speciální ovladací prvky určené výhradně pro palec. Zpracování je velmi pěkné a použité materiály vypadají kvalitně.
- klikněte pro zvětšení -


Ergonomii zajistí vhodně tvarované podložky, z nichž u jedné můžeme nastavit náklon a pak tu máme dva moduly s klávesami a tlačítky, jež si také můžeme přiblížit či oddálit dle potřeby. Navíc bych ocenil snad jen možnost přiblížení modulu pro palec blíže ke klávesám, ale zde šlo spíše jen o to, si zvyknout.

Hlavních 20 kláves se spínači Cherry MX Blue a zeleným podsvícením může velmi dobře posloužit, a to nejen pro ovládání počítačových her, ale také pro vážnou práci. Dodávaný software totiž umožní jejich funkce upravit dle libosti a vytvořit makra bez omezení délky (bohužel ale nejde do maker zařadit otáčení kolečka). K dispozici tak máme mnoho snadno dostupných kláves na ergonomickém ovladači, s nimiž si můžeme dělat doslova co chceme a nic nám samozřejmě nebrání využít také normální desktopovou klávesnici, jejíž činnost zůstane neovliněna.

Thumbpad pro palec je menší oříšek, neboť na něj bude nutné si zvyknout, však s něčím podobným se nesetkáváme denně. Razer přitom uvádí, že je osmisměrný, ovšem to bude využitelné právě jen pro ovládání směru pohybu, kde na přesnosti zase tak nezáleží. Pokud by ale mělo jít o konkrétní funkce přiřazené každému směru, pak to bude možné maximálně s využitím čtyř směrů. Nicméně i tak jde o dobře použitelný prvek, stejně jako přidružená tlačítka nad a pod ním.

Ovladač Orbweaver můžeme z jednoho pohledu hodnotit jako velmi zajímavé a potenciálně velmi užitečné zařízení nejen pro hráče. Problém ale můžeme vidět v jeho ceně, za níž si můžeme pořídit celou herní klávesnici s podsvícením a programovatelnými tlačítky, která sice možná nebude mechanická, ale to stejně bude řadě uživatelů srdečně jedno. Navíc taková Logitech G19 Gaming Keyboard s displejem už není o moc dražší a Roccat Valo s displejem a mnoha programovatelnými tlačítky je dokonce výrazně levnější.

Osobně tedy hodnotím Orbweaver pozitivně, ale je třeba jedním dechem dodat, že vzhledem k ceně asi nepůjde o populární zařízení, když si za ni můžeme koupit celou klávesnici.


Plusy


+ Kvalitní zpracování, nevšední design
+ Ergonomie a polohovatelnost jednotlivých částí
+ Programovatelná mechanická tlačítka s podsvícením
+ Speciální ovládací prvky pro palec
 
 

Minusy


- Cena
- Nedokonalý záznam maker v Razer Synapse
 

Cena v době testování: cca 3.100 Kč s DPH
 
 
Za zapůjčení Razer Orbweaver děkujeme CZC.

Jak hodnotíte herní keypad Razer Orbweaver?
V anketě šlo hlasovat od 31.5.2013 do 30.5.2014. Počet hlasujících: 7
Výborný29 %
Průměrný57 %
Špatný14 %