reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Recenze socketu LGA775 a 4 základních desek

, , recenze
Recenze socketu LGA775 a 4 základních desek
Dnes vám přinášíme recenzi nové rodiny čipových sad určených pro procesory Pentium 4. Ano, jak již všichni tušíte, jedná se o čipové sady Grantsdale a Alderwood (i915 a i925), které jsou určeny pro nové, beznožičkové procesory. Součástí recenze je i popis a test čtyř základních desek - Intel, Abit a MSI.
Recenze socketu LGA775 a 4 základních desek
Intel D915GUV - alias EatonvilleIntel D915GUV

K testu jsme tuto desku dostali přímo od zastoupení firmy Intel pro Českou republiku a v balení byla jen základní deska (jednalo se o novinářský press kit), nemohu vám tedy ukázat obrázek nebo její vybavení. I když lze předpokládat, že bude obsahovat stejné kabely jako všechny ostatní desky.


Nový chladič

Součástí nové patice je i nový způsob uchycení chladiče. U dodaného modelu byla aretace velmi jednoduchá a hlavně se po nasazení a upevnění chladiče se základní deska neprohla tak jak bylo dříve zvykem. Chladič je vybaven měděným jádrem a k ochlazení slouží 8cm ventilátor. Jeho hlučnost je o trochu lepší než u starších chladičů dodávaných spolu s procesorem, ale i tak stále nestačí na chladiče dodávané spolu s AMD Athlonem64.


PCI-Express x16 a x4

Na základní desce je pouze jeden x16 a x4 PCI-Express slot a dvojice PCI slotů. To je daní za mikro formát základní desky.

Ostatní komponenty patří mezi klasiku. O síť se stará Gigabitový čip Intel a zvuk pak zajišťuje Realtek ALC880. Více toho na základní desce nečekehte. Tedy žádný FireWire ani jiná vylepšení. Ale tomu jsme si již u základních desek značky Intel zvyklí.

Více šťávy

Součástí uvedení nových čipsetů je i nutnost používání silnějších počítačových zdrojů. Současným standardem je ATX 12V konektor. Ale nové desky začínají potřebovat Extended ATX konektor, který má 24 pinů a dříve se používal pouze u serverů a pracovních stanic. Na štestí, je zde stále možnost použití i těch starších ATX zdrojů s 20 piny. Jen je nutné dávat si pozor při zapojování - když to začne klást odpor, nesnažte se to tam narvat.


Použitím nových zrdojů si Intel snaží udělat místo pro své "žíznivé" produkty. Ono si stačí uvědomit, že nejnovější procesory mohou spotřebovat maximálně až 150W. Spolu se změnou napájecích konektorů, se změnily i konektory na grafických kartách:Zde se jedná o PCI-Express verzi grafické karty GeForce 6800GT (jedná se o ilustrační obrázek stažený z Internetu
reklama
reklama
reklama