www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 1700X a 1800X v testech: AMD povstalo

Ryzen 1700X a 1800X v testech: AMD povstalo
, , recenze
Dnes už se konečně podíváme na výkon procesorů AMD Ryzen, a to rovnou na dva nejvýkonnější modely, Ryzen 7 1700X a 1800X. Ty nám nabídnou 8 fyzických jader s podporou SMT, a tak mohou směle bojovat i proti těm nejvýkonnějším desktopovým Intelům.
K oblíbeným
reklama
AMD si pro svou novou procesorovou generaci skutečně vybralo příhodný název, který foneticky připomíná slovo rising. Společnost totiž opravdu povstala z prachu, do kterého postupně sedala v posledních několika letech a v rámci generace Ryzen připravila důstojné soupeře pro procesory Intel. Nejde však o procesory, které by proti Intelu bojovaly jeho vlastními zbraněmi. AMD sází opět na CPU prosté grafických jader, díky čemuž může ušetřenou plochu využít pro více jader a právě o ta jde. Ryzen jsou o vícejádrovém výkonu, který je velice patrný i přes problémy s SMT, zatímco Intel bude stále výhodnější pro uživatele, jimž je po chuti především jednovláknový výkon. Nicméně i to by se mohlo změnit s příchodem očekávané generace Pinnacle Ridge chystané na začátek roku 2018.My jsme měli pro tento test k dispozici procesory Intel Core i7-7700K, AMD Ryzen 7 1700X a 1800X, jejichž ceny na českém trhu se točí kolem 10, 12 a 15 tisíc korun s daní. Nejdou tak mezi sebou úplně srovnávat, ale o to nám nakonec nešlo. Šestijádrové a čtyřjádrové procesory Ryzen stejně ještě nejsou k dispozici, ale my se chtěli především podívat na to, jak se vede generace Ryzen jako celek.

Vše podstatné už bylo řečeno, takže pro shrnutí. Otázka jedno/vícevláknového výkonu má jasné vítěze, čili Intel na straně jednovláknového, a to především díky vyšším taktům a mírně vyššímu výkonu IPC. AMD zase vede ve vícevláknovém výkonu díky vyššímu počtu jader za danou cenu, což bude platit i pro takové Core i7-6900K generace Broadwell-E.

Co se týče her, zde se může uživatel více potýkat s problémy spojenými s plánovačem procesů ve Windows 10, čili tady je třeba, aby se sám postaral o dosažení optimálního výkonu. A co se týče přetaktování, v případě testovaných modelů Ryzen můžeme hledět k hranici 4 GHz na vzduchovém chlazení. Dle našich testů už nemá cenu nastavovat vyšší takt a kvůli toho troše výkonu navíc zatěžovat procesor tak vysokými teplotami. Pak tu máme i testy spotřeby, kde jednoznačně vede AMD v testech, které opravdu dokáží využít jeho výkon, zatímco Intel měl mírně lepší minimální spotřebu při provozu v klidu.


Ocenění TREFA získává procesor AMD Ryzen 7 1700X za vícevláknový výkon,
poměr ceny a výkonu a možnoti přetaktování. Logo ocenění je ke stažení zde.

Nakonec je nasnadě otázka výběru mezi Ryzen 7 1700X a 1800X. Osobně se velice přikláním k procesoru 1700X, a to z více důvodů. Jednak je pochopitelně výrazně levnější, pak v mnoha testech ani moc nezaostává za svým silnějším bratříčkem a nakonec jej bylo v našem případě možné přetaktovat na prakticky stejnou úroveň jako 1800X, aby to vzduchový chladič zvládl. Proto procesoru Ryzen 7 1700X udělujeme cenu TREFA.


Plusy


+ Moderní platforma
+ Vysoký vícevláknový výkon
+ Možnosti přetaktování + utilita Ryzen Master
+ Celkový poměr ceny a výkonu
+ Energetická efektivita

 

Minusy


- Nižší jednovláknový výkon
- Problémy s SMT (dočasné)
 
 
Za zapůjčení grafické karty MSI GeForce GTX 1080 Gaming X děkujeme Digitoru.

Za zapůjčení testovací platformy AMD děkujeme AMD.
Za zapůjčení X370 Gaming 5, Z270 Gaming 5 a Core i7-7700K děkujeme Gigabyte.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů