www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 1700X a 1800X v testech: AMD povstalo

Ryzen 1700X a 1800X v testech: AMD povstalo
, , recenze
Dnes už se konečně podíváme na výkon procesorů AMD Ryzen, a to rovnou na dva nejvýkonnější modely, Ryzen 7 1700X a 1800X. Ty nám nabídnou 8 fyzických jader s podporou SMT, a tak mohou směle bojovat i proti těm nejvýkonnějším desktopovým Intelům.
K oblíbeným
reklama
AMD si pro svou novou procesorovou generaci skutečně vybralo příhodný název, který foneticky připomíná slovo rising. Společnost totiž opravdu povstala z prachu, do kterého postupně sedala v posledních několika letech a v rámci generace Ryzen připravila důstojné soupeře pro procesory Intel. Nejde však o procesory, které by proti Intelu bojovaly jeho vlastními zbraněmi. AMD sází opět na CPU prosté grafických jader, díky čemuž může ušetřenou plochu využít pro více jader a právě o ta jde. Ryzen jsou o vícejádrovém výkonu, který je velice patrný i přes problémy s SMT, zatímco Intel bude stále výhodnější pro uživatele, jimž je po chuti především jednovláknový výkon. Nicméně i to by se mohlo změnit s příchodem očekávané generace Pinnacle Ridge chystané na začátek roku 2018.My jsme měli pro tento test k dispozici procesory Intel Core i7-7700K, AMD Ryzen 7 1700X a 1800X, jejichž ceny na českém trhu se točí kolem 10, 12 a 15 tisíc korun s daní. Nejdou tak mezi sebou úplně srovnávat, ale o to nám nakonec nešlo. Šestijádrové a čtyřjádrové procesory Ryzen stejně ještě nejsou k dispozici, ale my se chtěli především podívat na to, jak se vede generace Ryzen jako celek.

Vše podstatné už bylo řečeno, takže pro shrnutí. Otázka jedno/vícevláknového výkonu má jasné vítěze, čili Intel na straně jednovláknového, a to především díky vyšším taktům a mírně vyššímu výkonu IPC. AMD zase vede ve vícevláknovém výkonu díky vyššímu počtu jader za danou cenu, což bude platit i pro takové Core i7-6900K generace Broadwell-E.

Co se týče her, zde se může uživatel více potýkat s problémy spojenými s plánovačem procesů ve Windows 10, čili tady je třeba, aby se sám postaral o dosažení optimálního výkonu. A co se týče přetaktování, v případě testovaných modelů Ryzen můžeme hledět k hranici 4 GHz na vzduchovém chlazení. Dle našich testů už nemá cenu nastavovat vyšší takt a kvůli toho troše výkonu navíc zatěžovat procesor tak vysokými teplotami. Pak tu máme i testy spotřeby, kde jednoznačně vede AMD v testech, které opravdu dokáží využít jeho výkon, zatímco Intel měl mírně lepší minimální spotřebu při provozu v klidu.


Ocenění TREFA získává procesor AMD Ryzen 7 1700X za vícevláknový výkon,
poměr ceny a výkonu a možnoti přetaktování. Logo ocenění je ke stažení zde.

Nakonec je nasnadě otázka výběru mezi Ryzen 7 1700X a 1800X. Osobně se velice přikláním k procesoru 1700X, a to z více důvodů. Jednak je pochopitelně výrazně levnější, pak v mnoha testech ani moc nezaostává za svým silnějším bratříčkem a nakonec jej bylo v našem případě možné přetaktovat na prakticky stejnou úroveň jako 1800X, aby to vzduchový chladič zvládl. Proto procesoru Ryzen 7 1700X udělujeme cenu TREFA.


Plusy


+ Moderní platforma
+ Vysoký vícevláknový výkon
+ Možnosti přetaktování + utilita Ryzen Master
+ Celkový poměr ceny a výkonu
+ Energetická efektivita

 

Minusy


- Nižší jednovláknový výkon
- Problémy s SMT (dočasné)
 
 
Za zapůjčení grafické karty MSI GeForce GTX 1080 Gaming X děkujeme Digitoru.

Za zapůjčení testovací platformy AMD děkujeme AMD.
Za zapůjčení X370 Gaming 5, Z270 Gaming 5 a Core i7-7700K děkujeme Gigabyte.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů