reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje

28.5.2007, Pavel Kovač, recenze
Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje
Nedávno jsme testovali 22" ViewSonic, ještě předtím to byl 22" Samsung a dnes se podíváme opět na Samsung, který je nástupcem modelu 225BW. Oproti tomu má 226BW nižší odezvu, kontrast je udáván jako 3000:1 (avšak dynamický) a v neposlední řadě monitor dostal i nový kabátek.

Povedený design


V úvodu jsem již zmiňoval, že jde ve své podstatě o následovníka celkem dobrého modelu 225BW, který jsme recenzovali nedávno. Tento nový model má však výrazně odlišný design a zapadá do nové série monitorů Samsung. Osobně tento design mám velmi rád, je totiž na jednu stranu jednoduchý a na stranu druhou i jistým způsobem neobvyklý. Faktem je, že se stále nemůžu zbavit pocitu, že jde o jakousi kopii designu od Apple respektive iPodu. A proč? Inu, monitor má lesklý černý plast (je možná i bílá varianta) a rohy elegantně zakulaceny. To jsou prvky, které dělají iPod iPodem a dnes monitor Samsung Samsungem.

Ve spodní části monitoru je umístěn tenký stříbrný proužek, který dodává celému designu jistý šmrnc. Opravdovou třešničkou na dortu je stříbrné kulaté tlačítko, které do designu zapadá a bez něj by monitor nebyl tak pěkný. Samozřejmě mám i výhrady. Tou hlavní je celkem nepovedený podstavec, který do celého vzhledu monitoru moc nezapadá a ubírá mu pomyslné bodíky.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Onen stojan má i další nevýhodu: velice malá polohovatelnost. U dvaadvacetipalcového LCD monitoru bych očekával alespoň základní zdvih. Pokud totiž sedíte u takovéhoto monitoru bez možnosti jej zdvihnout, tak si hodně ničíte záda a doporučuji monitor něčím podložit. Nezapomínejte na pravidlo předpažené ruky a správného sklonu od očí. Horní hrana obrazovky by měla být ve výšce očí a vzdálenost očí od obrazovky cca 60 cm. Vaše klouby (koleno, ramena, loket a kotník) by měly vždy svírat úhel 90°. To jen pro připomenutí toho, jak sedět u počítače. Více se dozvíte v článku na Relaxuj. Tento monitor bohužel pro vyššího člověka tyto požadavky nesplňuje, na druhou stranu to nesplňuje cca 90% 19" monitorů.

Vraťme se však k dnešnímu monitoru. Náklon -5° až 20° je dostatečný a chybí tedy pouze alespoň základní zdvih.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Čelní pohled prozrazuje poměr stran, který je 16:10. Okraje jsou velmi malé a na první pohled nijak neruší od pozorování obrazu. Možná malinko vadí vysoký lesk, který může být za přímého slunečního svitu trochu nepřijemný, ale stále je to o mnoho lepší než lesklá obrazovka.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Na zadní straně jsou umístěny otvory pro VESA s roztečí 100 mm. Najdete zde také plastový kryt na kabel, který zároveň slouží jako svedení kabelů do jednoho svazku. Sice to není tak efektivní jako spona či gumový tunel, co mají monitory HP, ale lepší než nic.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka jsou provedena velice dobře a jejich stisk je jistý a velice příjemný. Tlačítko pro zapínání je navíc lehounce modře podsvětleno, toto podsvícení však není nijak výrazné a nevadí při běžné práci.


Tlačítka na ovládání OSD menu (Pro zvětšení klikněte)

Konektory jsou u monitorů stále stejné, některé sice vybočují z řady například pomocí HDMI, nebo S-Video vstupu, ale základní dva konektory DVI-D a D-Sub mají témeř všechny modely. Dnešní není žádnou výjimkou a obsahuje DVI-D (pouze pro digitální signál) a analogový D-Sub.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)

Dodávané příslušenství


  • D-Sub kabel
  • DVI kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači a manuálem

V balení je přiložen i DVI kabel, čili monitor je připraven k plnohodnotnému provozu ihned po vybalení.


Samsung 226BW
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
22" (16:10)
Ideální odezva
2 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast
3000:1
Výrobní technologie
TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
160°/160°
Počet barev
16,2 mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,282 mm
Nativní rozlišení
1680 x 1050
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-D (HDCP), D-Sub
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO VESA 100 mm
Hmotnost
4,9 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
NE
Spotřeba
typ 55 W
Různé variace tohoto modelu
-
Speciální vlastnosti
-
Orientační cena 8 100,- Kč bez DPH


reklama