www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje

Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje
, , recenze
Nedávno jsme testovali 22" ViewSonic, ještě předtím to byl 22" Samsung a dnes se podíváme opět na Samsung, který je nástupcem modelu 225BW. Oproti tomu má 226BW nižší odezvu, kontrast je udáván jako 3000:1 (avšak dynamický) a v neposlední řadě monitor dostal i nový kabátek.
K oblíbeným
reklama

Pozorovací úhly


Samsung uvádí pozorovací úhly 160° v obou směrech, což je na technologii TN vcelku slušná hodnota. Uvidíme, jak si povede v testech.


Čelní pohled na testovací obrazec (Pro zvětšení klikněte)


Pohled pod úhlem 45° (Pro zvětšení klikněte)

Při pohledu pod úhlem 45° ze strany dochází pouze k malému snížení jasu a kontrastu. Barvy jsou však stále velice dobré a nikomu nebudou tahat oči z důlků.


Pohled z levé strany (Pro zvětšení klikněte)

Při extrémním pohledu jsou sice barvy již znatelně deformovány a jas s kontrastem výrazně klesá, ale to je pro technologii TN zcela typické a nedá se předpokládat nic jiného. Všiml jsem si malinko větší odrazivosti obrazovky i přesto, že nejde o lesklou obrazovku. Jde asi hlavně o to, jak "hrubě" je zpracován povrch.Pohled pod úhlem 45° zespod (Pro zvětšení klikněte)

Pohled zespod celkem překvapil, barvy jsou dobré a obraz ani nikterak výrazně netmavne.Pohled zespod (Pro zvětšení klikněte)

Ani extrémní úhel zespod není až tak tragický a obraz se dá stále sledovat. Samozřejmě podmínky jsou již značně ztíženy.


Barevné podání


Barevné podání jsem již několikrát zmiňoval v předchozí kapitole. Nyní se však podíváme na teoretické testy barevného podání. První testovací obrazec je jednoduchý bílo-černý přechod, který odhaluje hlavně proužkování a dithering. V tomto případě je vidět hlavně proužkování. Toto proužkování lze odstranit, pokud nastavíte nativní barvy, ale poté jsou zase až příliš pastelové. Dithering uvidíte pouze ve velmi tmavých oblastech.


Bílo-černý přechod (ilustrační foto)

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,3MB), malý výřez (0,4MB).

Duhový přechod vykazuje nejvíce známky oněch pastelových barev. Nejvíce je tato skutečnost vidět na červené, žluté a trochu netradičně i na zelené barvě. Inu panel potřebuje ruční kalibraci jako sůl. Proužkování zde žádné neuvidíte.


Duhový přechod (ilustrační foto)


Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,0MB), malý výřez (0,4MB).

Nyní přichází reálný test. Tím je zobrazení několika fotografií. Na žluté květince je vidět nepříjemné splývání okvětních lístků. Růže je na tom velice podobně a většina lístků zkrátka není moc dobře oddělena. Hloubka obrazu je však velice dobrá a na TN panel celkem překvapující.


Zobrazení fotografie (ilustrační foto)

Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,3MB).


Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé


Hodnoty 253/255 a 2/0 jsou jedny z nejlepších, kterých lze na technologii TN dosáhnout.


Podsvícení


Podsvícení je ihned na první pohled celkem nepovedené. Plocha s intenzitou 85-100% zabírá pouhých 31,3 %. Navíc u krajů hodně intenzita klesá a to až k hodnotě 55 % z jasu maximálního. Proto musím udělit ještě postih 15 % z celkového hodnocení podsvícení.Je zde také 2D pohled pro lepší orientaci.


reklama
Nejnovější články
Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá
Google před pár dny spustil herní streamovací službu Stadia. Někteří jsou z ní nadšeni, jiní mají naopak problémy. A vypadá to, že těch problémů bude více. Chromecast Ultra, který je součástí systému, se totiž výrazně přehřívá.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti
Aby bylo více důkazů pro řešení případných incidentů mezi řidičem a pasažérem služby Uber, bude zavedena možnost nahrávání audio záznamu celé jízdy. Zatím má být k dispozici pro vybrané země.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX
NVIDIA se snaží podporu svého RTX hardwaru prosazovat nejen ve hrách, ale také v grafickém softwaru. Nyní přišla řada na V-Ray a Blender's Cycles od Chaos Group s příslušným urychlením renderování. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck
Před pár hodinami představila automobilka Tesla svůj dlouho připravovaný pickup Cybertruck. Tato elektrická bestie přináší hranatý design jak ze sci-fi filmu, velmi slušný dojezd a akceleraci na 60 mph za méně než 3 sekundy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek