www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje

Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje
, , recenze
Nedávno jsme testovali 22" ViewSonic, ještě předtím to byl 22" Samsung a dnes se podíváme opět na Samsung, který je nástupcem modelu 225BW. Oproti tomu má 226BW nižší odezvu, kontrast je udáván jako 3000:1 (avšak dynamický) a v neposlední řadě monitor dostal i nový kabátek.
K oblíbeným
reklama

Pozorovací úhly


Samsung uvádí pozorovací úhly 160° v obou směrech, což je na technologii TN vcelku slušná hodnota. Uvidíme, jak si povede v testech.


Čelní pohled na testovací obrazec (Pro zvětšení klikněte)


Pohled pod úhlem 45° (Pro zvětšení klikněte)

Při pohledu pod úhlem 45° ze strany dochází pouze k malému snížení jasu a kontrastu. Barvy jsou však stále velice dobré a nikomu nebudou tahat oči z důlků.


Pohled z levé strany (Pro zvětšení klikněte)

Při extrémním pohledu jsou sice barvy již znatelně deformovány a jas s kontrastem výrazně klesá, ale to je pro technologii TN zcela typické a nedá se předpokládat nic jiného. Všiml jsem si malinko větší odrazivosti obrazovky i přesto, že nejde o lesklou obrazovku. Jde asi hlavně o to, jak "hrubě" je zpracován povrch.Pohled pod úhlem 45° zespod (Pro zvětšení klikněte)

Pohled zespod celkem překvapil, barvy jsou dobré a obraz ani nikterak výrazně netmavne.Pohled zespod (Pro zvětšení klikněte)

Ani extrémní úhel zespod není až tak tragický a obraz se dá stále sledovat. Samozřejmě podmínky jsou již značně ztíženy.


Barevné podání


Barevné podání jsem již několikrát zmiňoval v předchozí kapitole. Nyní se však podíváme na teoretické testy barevného podání. První testovací obrazec je jednoduchý bílo-černý přechod, který odhaluje hlavně proužkování a dithering. V tomto případě je vidět hlavně proužkování. Toto proužkování lze odstranit, pokud nastavíte nativní barvy, ale poté jsou zase až příliš pastelové. Dithering uvidíte pouze ve velmi tmavých oblastech.


Bílo-černý přechod (ilustrační foto)

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,3MB), malý výřez (0,4MB).

Duhový přechod vykazuje nejvíce známky oněch pastelových barev. Nejvíce je tato skutečnost vidět na červené, žluté a trochu netradičně i na zelené barvě. Inu panel potřebuje ruční kalibraci jako sůl. Proužkování zde žádné neuvidíte.


Duhový přechod (ilustrační foto)


Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,0MB), malý výřez (0,4MB).

Nyní přichází reálný test. Tím je zobrazení několika fotografií. Na žluté květince je vidět nepříjemné splývání okvětních lístků. Růže je na tom velice podobně a většina lístků zkrátka není moc dobře oddělena. Hloubka obrazu je však velice dobrá a na TN panel celkem překvapující.


Zobrazení fotografie (ilustrační foto)

Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,3MB).


Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé


Hodnoty 253/255 a 2/0 jsou jedny z nejlepších, kterých lze na technologii TN dosáhnout.


Podsvícení


Podsvícení je ihned na první pohled celkem nepovedené. Plocha s intenzitou 85-100% zabírá pouhých 31,3 %. Navíc u krajů hodně intenzita klesá a to až k hodnotě 55 % z jasu maximálního. Proto musím udělit ještě postih 15 % z celkového hodnocení podsvícení.Je zde také 2D pohled pro lepší orientaci.


reklama
Nejnovější články
Jailbreak pro PlayStation 4 je zpět, chystá se do verze 7.02 Jailbreak pro PlayStation 4 je zpět, chystá se do verze 7.02
Obavy některých majitelů PS4, že po zavedení nového programu odměn za nalezené chyby skončí některé komunitní úpravy konzole, se nenaplnily. Na cestě je jailbreak pro firmware ve verzi 7.02.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova
Po největším poklesu za poslední roky mohou výrobci počítačů opět jásat, neboť prodej PC meziročně vzrostl. Shodly se na tom výsledky analýz od tří předních firem. Důvodem byly hlavně omezení plynoucí ze šíření koronaviru.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů
S pokrokem kosmických technologií přicházejí i problémy, kterým se musí zavčasu předcházet. Americká kosmická agentura NASA se chce ujistit, že astronauté nekontaminují nová prostředí, která budou zkoumat, a že kontaminace neproběhne ani opačně.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Unikají specifikace Threadripperů PRO 3000: 3995WX bude mít 288 MB cache Unikají specifikace Threadripperů PRO 3000: 3995WX bude mít 288 MB cache
Už za čtyři dny by měly být představeny nové Threadrippery PRO od AMD. Nyní unikly na světlo světa i specifikace těchto nových procesorů a vrcholem bude model Threadripper PRO 3995WX s 64 jádry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PEDOT: nové povrchové vrstvy katod u Li-Ion zvyšují napětí a bezpečnost PEDOT: nové povrchové vrstvy katod u Li-Ion zvyšují napětí a bezpečnost
Vývoj lithiových akumulátorů neutuchá a jedním z možných vylepšení jsou i jiné povrchové vrstvy katod. Ty mají za úkol zvýšit bezpečnost a zvyšují i napětí, což se hodí pro větší dojezd elektromobilů nebo delší výdrž mobilních zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala