reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Samsung 940Fn - poctivých 19 palců

, , recenze
Samsung 940Fn - poctivých 19 palců
V poslední době se výrobci soustředí na širokoúhlé monitory, občas se však vynoří i klasický (5:4). Spousta uživatelů stále tento formát zastává a je pravda, že pro práci v OS se může hodit více. Právě takový je dnes recenzovaný Samsung 940Fn s MVA technologií.
Samsung 940Fn - poctivých 19 palců

Podání barevDíky vyspělé technologii MVA je panel schopen zobrazit plné 8-bit barvy, a tak by barevné přechody neměly činit velké potíže.


Bílo-černý přechod (ilustrační foto)

Jednoduchý bíločerný přechod je pro spoustu TN panelů velký problém. Obvykle se zde objevuje dithering a výrazné proužkování. To ovšem u tohoto MVA panelu nepřichází v úvahu. Celkově je přechod plynulý a jen s opravdu jemným proužkováním.

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,6MB), malý výřez (0,86MB).


Duhový přechod (ilustrační foto)

Duhový přechod je na tom dost podobně jako bíločerný, žádné proužkování ani pasterizace barev. Je vidět, že v poslední době si výrobci slovní spojení "dobré podání barev" čím dál tím více berou k srdci. Je to také díky snižující se ceně na výrobu panelů a zavedení výroby těchto vyspělých MVA/PVA panelů.

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,9MB), malý výřez (0,7MB).


Zobrazení fotografie (ilustrační foto)

I praktický test se ukázal v tom nejlepším světle. Jen červená byla lehce výraznější. To je ovšem u LCD panelů dost běžné. Prokreslenost tmavých odstínů je dostatečná a nebude vadit při editaci fotografií.

Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,5MB).


Zobrazení šedé na černé a šedé na bíléPanel byl schopen rozlišit hodnoty 1/0 a 253/255. Jde o velmi dobrý výsledek, avšak ne o úplně ideální.


PodsvíceníHomogenita podsvícení obrazovky je vcelku slušná. Sice je v rozích intenzita trochu větší, ale okem si toho jen těžko všimnete. U sledování filmů, kde jsou téměř bez výjimky zobrazeny černé pruhy, tak podsvícení nevadí a nevšimnete si jeho drobných nedostatků.


Podsvícení obrazovky


Interpolace při nižším rozlišení (800x600)Jakmile má LCD zobrazit jiné rozlišení než je nativní, tak obvykle nastane problém. I když jsou zde panely, které dokáží zobrazit i tento problém vcelku obstojně. Dnes recenzovaný ukázal průměrný až lehce nadprůměrný výsledek. Text je dobře čitelný a není problémem ani konzolový režim OS (DOS apod.).Interpolace textu a obrázku (Pro zvětšení klikněte)

Interpolace tenkých linek také patří k lepšímu průměru. Pokud navíc zvýšíte ostrost pomocí OSD menu či ovládacího softwaru, tak dostanete opravdu dobrý výsledek.


Interpolace tenkých čar (Pro zvětšení klikněte)

Přistoupíme k praktickému testu. Tím je hra Half-Life 2 při nativním rozlišení a při rozlišení 800x600. Opět lze pomocí menu zvýšit ostrost a tím vylepšit celkový dojem z výsledného obrazu. Inu posuďte sami:


Interpolace hry Half-Life 2 (Pro zvětšení klikněte) - vlevo 1280x1024, vpravo 800x600 -
reklama
reklama
reklama