Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung ML-2510: laserové déja-vu

26.2.2008, Zdeněk Eisenhammer, recenze
Samsung ML-2510: laserové déja-vu
Outsourcing dnes potkáváme na každém kroku a obzvlášť to platí o odvětví IT. Proto nepřekvapí, že i výrobci laserových tiskáren občas sáhnou po zařízení z nabídky jiných firem. Dnes testovaný model připomene tiskárnu společnosti Xerox, kterou jsme zde testovali jen před pár týdny - ve skutečnosti však šlo o převlečený Samsung, jak uvidíte dnes.
Kapitoly článku:
  1. Samsung ML-2510: laserové déja-vu
  2. Ovladače
  3. Spotřební materiál, testy a shrnutí
Do redakce nám před pár dny připutovala nová laserová tiskárna k otestování, tentokrát od společnosti Samsung. Hned od počátku mi bylo něco podezřelé a pokud jste začátkem února četli naši recenzi modelu Xerox Phaser 3125N, víte, kam mířím. Tyto dvě tiskárny jsou totiž v podstatě sourozenci - design se liší jen v drobnostech a vlastnosti jsou také velmi podobné. Vysvětlení je jednoduché - Samsung tuto tiskárnu prodává společnosti Xerox jako OEM zařízení a ta je pak nabízí pod vlastním označením. I přes spoustu shodných znaků se ale mezi tiskárnami našly určité rozdíly, a to nejen navenek, ale i uvnitř, takže se na ně podívejme.


Oproti modelu prodávanému pod značkou Xerox je tiskárna s logem Samsung designově výraznější - nechybí zaoblené partie a kombinace více odstínů šedého plastu

První odlišnost je zřejmá již na první pohled - design tiskárny je pozměněný, kulatější a dle mého názoru i o trochu atraktivnější; přesto však vzhled není nijak extravagantní a dá se označit za spíše umírněný - Samsung přitom umí vyrobit i designově velmi neotřelou tiskárnu, jak jste se mohli přesvědčit v recenzi modelu ML-1630.

Čelní a vrchní část je světle šedá, ale boky a zadní strana tiskárny jsou vyvedeny v tmavošedém odstínu. Na horním krytu nechybí strohý ovládací panel se dvěma kontrolkami a jedním tlačítkem. Rozměry obou tiskáren jsou v podstatě totožné.


Ani zde nechybí nepříliš praktický kryt vstupního podavače z kouřového plexiskla

Vnějším srovnáním lze odhalit ještě jeden stěžejní rozdíl - model Samsungu nedisponuje síťovým rozhraním, ale pouze porty USB a LPT (obdobný model se síťovým rozhraním se prodává pod označením Samsung ML-2571N - a to je již skutečně pokrevní bratr minule testovaného Xeroxu). Další změny lze zjistit až po prozkoumání specifikací, ale těm se budeme věnovat později.


Místo síťového portu je zde pouze záslepka - známka toho, že model s konektorem RJ-45 je rovněž v nabídce.

Tiskárna je dodávána s napájecím kabelem, stručným průvodcem instalací a hned dvěma CD s ovladači (jedno pro Windows XP, druhé pro Vistu). USB kabel chybí, což je oproti modelu Xeroxu tak trochu mínus. Dodávaná tonerová kazeta je bohužel opět jen startovací a vytiskneme s ní 1000 stran. Přibalen je také již zmíněný kryt vstupního zásobníku.


Ovládací panel na tiskárně je opět totožný s modelem společnosti Xerox, liší se pouze designem.

A nyní se podívejme na slíbené specifikace.

VlastnostParametr
Rychlost tisku24 str./min
Doporučené/maximální měsíční zatížení10 000 stran*
Rozlišení tisku1200 x 600 dpi
Procesor150 MHz
Tiskové jazykySPL
Hmotnost médií60 – 163 g/m2
Kapacita vstupního/výstupního zásobníku250/100 listů
Datová rozhraníUSB 1.1, paralelní port
Instalovaná paměť/možnost rozšíření8 MB/ne
Příkon (maximální/průměrný/pohotovostní režim/úsporný režim)? W / 390 W / ? W / < 6,5 W
Hlučnost (při tisku/v pohotovostním režimu)< 53 dBA / < 35 dBA
Rozměry ve složeném/rozloženém stavu (š x v x h, mm)354 x 297 x 246 mm / ?
Hmotnost s tonerem a válcem8,9 kg

Shrňme si rozdíly: kleslo maximální rozlišení z 1200 dpi na 1200 x 600 dpi, rychlost procesoru spadla ze 400 na 150 MHz, chybí podpora jazyků PostScript 3 a PCL6, USB rozhraní je pouze ve starší a pomalejší verzi USB 1.1 a paměť je pouze čtvrtinová. Rozměry se kosmeticky zmenšily a nepatrně nižší je i spotřeba. Uvedené ústupky by se měly pozitivně odrazit v pořizovací ceně.