www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Samsung R580: notebooková premiéra

Samsung R580: notebooková premiéra
, , recenze
Série notebooků Samsung Rxx je prozatím jediná, která se v našich končinách dle stránek výrobce prodává a její součástí je osm modelů. Jedním z nich je i R580-JS02CZ, který by nás neměl zklamat svým vypočetním ani grafickým výkonem. Však uvidíme.
K oblíbeným
reklama

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a také jeho hlučnost. Ta se dá označit v klidu za příjemně nízkou, však i spotřeba v klidovém provozu nedosahuje nijak závratné hodnoty. Ovšem v zátěži dokáže spotřeba také kvůli úpravě taktů výrazně narůst, což se odrazí také ve výsledné hlučnosti. Ventilátor má ale spíše hluboký hučivý zvuk a ten tolik nevadí.

Teploty byly měřeny ve 21°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp, Speedfan a GPU-Z pro měření a Prime95, Furmark a PCMark pro zajištění zátěže. A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento notebook nešetřili, protože tehdy jedno procesorové jádro a GPU vytížil Furmark a o druhé jádro se postaral Prime95. Teploty komponent dokáží slušně narůst až o 40 stupňů, ale nejsou nebezpečně vysoké, aby to ohrožovalo jejich "zdraví".

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
33 °C
74 °C
GPU
43 °C
71 °C
HDD
32 °C
41 °C

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici (levé a pravé straně), vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. Ten své chlazení zvládá dobře, ovšem na levé straně se výrazně zahřívá, a to především v oblasti klávesnice, což by mohlo být pro někoho nepříjemné. Naštěstí ale prostor pro podepření zápěstí zůstává celkem chladný.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na baterii typu Li-Ion s kapacitou 48 Wh (4400 mAh) při 11,1 V. Ta v zátěži dosáhne pouze padesáti minut a není se čemu divit, když spotřeba snadno přesáhne 50 wattů a kapacita baterie 4400 mAh při napětí 11,1 V není nijak závratně vysoká.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
2:55
0:50
Spotřeba
14,5 W
53,5 W

Na druhou stranu je ale tento notebook schopen v klidu díky podtaktování hlavních komponent svou spotřebu citelně srazit dolů hluboko pod 20 wattů, takže se dokáže udržet naživu až téměř tři hodiny. To ale v absolutním klidu pouze se zapnutým Wi-Fi. A co se týče LCD obrazovky, pak její podsvícení dokáže ovlivnit celkovou spotřebu standardními 3 watty.reklama
Nejnovější články
Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat? Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat?
NASA se sice rozhodla, že bude pokračovat s misí létající Ingenuity, ovšem ta už se nebude starat sama o sebe a naopak bude sloužit roveru Perseverance. Právě ten tak nyní už mohl začít s tím, kvůli čemu na Mars sám přiletěl. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AI Intelu dává grafice počítačových her reálný vzhled AI Intelu dává grafice počítačových her reálný vzhled
Takovou umělou inteligenci bychom očekávali spíše od NVIDIE, ale ve skutečnosti byla vyvinuta v Intel Labs, kde na ní pracoval Stephan R. Richter, Hassan Abu Alhaija a Vladlen Kolten. Co nám nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6900 XT na 3,3 GHz překonal rekord ve FireStrike Radeon RX 6900 XT na 3,3 GHz překonal rekord ve FireStrike
Overclocker der8auer nedávno vyhnal takt grafické karty Radeon 6900 XT na 3,2 GHz, což nově překonali řečtí overclockeři z týmu OGS ve svém pokusu. Model od PowerColoru provozovali až na 3,3 GHz. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TechSpot: desky s B560 jsou pohroma z hlediska napájecích limitů a výkonu TechSpot: desky s B560 jsou pohroma z hlediska napájecích limitů a výkonu
Steven Walton ze serveru TechSpot, kterému prošlo v poslední době velké množství desek s čipsety Intel 500 Series, důrazně varuje před deskami vybavenými konkrétní čipovou sadou B560. To se má týkat limitů spotřeby a celkového výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gabe Newell naznačil expanzi Steamu mezi konzole Gabe Newell naznačil expanzi Steamu mezi konzole
Společnost Valve se už jednou snažila proniknout do světa konzolí, když připravila platformu Steam Machines, která ale skončila jednoznačným fiaskem. Nyní to ale Valve může zkusit opět, ale jiným způsobem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře