www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung S24C750P: nečekaně odlišný

Samsung S24C750P: nečekaně odlišný
, , recenze: specifikace produktu
Jako blesk z čistého nebe do obchodů dorazil na první pohled obyčejný 24" monitor od Samsungu. V sobě nese ovšem na dnešní dobu netradiční matici VA, která je vhodná hlavně pro multimédia a film. Jak si vede ve stínu dnešní IPS tsunami?
reklama

Struktura displeje

V 2. kapitole jsme trochu filozofovali nad tím, jaký je osazen panel. Nyní se díky makroobjektivu podíváme na strukturu pixelů, resp. subpixelů.


struktura displeje

A-MVA3 struktura pixelu (klikněte pro zvětšení)


První pohled vás asi zaujme. Nejde totiž o zcela běžně známou technologii jako je PVA, MVA či A-MVA, ale jde o variantu A-MVA3. Princip je však stejný jako u většiny VA monitorů. K regulaci jasu jednotlivých subpixelů dochází ve dvou fázích. Nejprve začne pohasínat/zavírat horní část subpixelu (ony 4 menší části), až při nastavení 50% šedé dojde ke zhasínání i dolní části.


Teplota bílého bodu


Pokud si začnete regulovat jas, připravte se na změnu cca 150 K. V běžném provozu tedy změnu vůbec nepoznáte, a pokud nebudete na monitor koukat stále přes oko sondy, bude vše v pořádku.


závislost teploty bílé na jasu


Docela překvapila i homogenita barev, která je na takto levný monitor nadprůměrná. Maximální odchylka je 355 K, což je sice okem viditelné, ale u monitoru s takovouto cenou to až tolik nevadí.


rozložení teploty bílé

Odchylka dE a barevný gamut


Při pohledu na gamut monitoru je jasné, s jakým monitorem máme tu čest: sRGB.


gamut CIE 1931

Gamut CIE 1931


gamut CIE 1976

Gamut CIE 1976


Je škoda, že Samsung nedokázal zkrotit gamut na úroveň sRGB/Rec. 709. Bohužel to je slabina velké části monitorů v této cenové relaci. Sem tam se objeví nějaký, co má gamut téměř přesný k sRGB, ale je jich málo, nebo jsou drahé.


dE profil sRGB

Profil výchozího nastavení monitoru


Ve výchozím nastavení monitoru jsou barvy hodně zkreslené a pokud patříte mezi grafiky, s monitorem moc spokojeni nebudete. Průměrná odchylka ΔE2000=4,27.

Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:

R=50
G=40
B=34
Kontrast: 75
Jas: 35

Pokud se pokusíme seřídit teplotu barev na 6500 K v OSD menu, moc úspěšní nebudeme. Sice dosáhneme teploty cca 6580 K, ale barvy táhnou stále výrazně do zelena. Je vidět, že nejde o grafický monitor a je to škoda. Průměrná odchylka činí ΔE2000=4,43


dE kalibraované přes OSD

Kalibrované pouze přes OSD


Kalibrace


Pokud nasadíme kalibraci přes ICC/ICM profil, dosáhneme výrazně lepších výsledků než přes OSD menu. Je to dáno tím, že gamut sice přesahuje sRGB, ale s tím si již poradí právě profil. Musíme však nasadit software, co profil zohlední a gamut adekvátně ořízne. Průměrná odchylka ΔE2000= 0,89.


dE kalibrované barvy

Kalibrované přes ICC profil


Z LUT křivky a barevného posunu je zřejmé, že ke korekcím v ICC profilu dochází u všech barev. Přičemž problém je v gamě hlavně u tmavých odstínů, kde dochází k razantním změnám.


barevná změna


LUT křivka


Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.

Celkově jsou barvy na průměrné úrovni, a to je asi největší škoda. Pokud by výrobce dokázal zkrotit gamut na sRGB, jednalo by se o perfektní variantu pro multimediální monitor. Bohužel takto jde spíše o domácí monitor s vysokým kontrastem. Pokud tedy hodláte sledovat filmy a nevadí vám o něco horší barvy, poslouží vám velmi dobře. Pokud však chcete editovat videa, volte raději nějaký, co má sRGB gamut a přesnější barvy i za cenu nižšího kontrastu.


Regulace jasu


Je velmi příjemné vidět monitor, co nebliká při jakémkoli nastavení jasu. A to ani v řádech kHz, natož pak v Hz. Zkušenější čtenáři již tedy nyní vědí, že v monitoru je použit nejnovější systém regulace podsvícení známý jako lineární regulace.


Spotřeba


U monitorů s úhlopříčkou 24" většina uživatelů očekává nízkou spotřebu a vysokou účinnost. To se vesměs u Samsungu S24C750p potvrdilo, a pokud jej budete provozovat běžnou pracovní dobu, přijde vás na cca 150 Kč ročně. Také světelný výkon tomu odpovídá. Sice nejde o energeticky nejlepší monitor, který jsme v testech měli, ale špatně na tom rozhodně není.

Spotřeba při 120 cd/m2 je 16,3 W.


spotřeba


Dnes testovaný monitor má světelný výkon 1,580 lm/W.


reklama
Nejnovější články
Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra
Před dvěma měsíci Google oznámil, že ukončí provoz sociální sítě Google+. Našla se však další bezpečnostní díra a společnost se rozhodla, že tuto síť odstaví ještě rychleji, a to už v dubnu 2019.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru
Uvedení nové Tesly Roadster se pomaličku blíží. Sice to ještě nějakou dobu potrvá, nicméně automobilka prezentovala video demonstrující drtivou akceleraci vozu, kdy je na 96 km/h za pouhých 1,9 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu
Hon na temnou hmotu probíhá už pěknou řádku desetiletí, což je dlouho na to, že ta má tvořit většinu hmoty ve známém vesmíru. S jejím nalezením, respektive spíše detekováním by ale mohly pomoci nové typy atomových hodin. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok
Intel už jednou letos navýšil své kapitálové výdaje pro rok 2018, a to o plnou miliardu dolarů. Nyní se odhodlal kvůli svým problémům s uspokojením poptávky po 14nm čipech investovat další peníze. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jak uchovat energii? MIT navrhuje "slunce v krabici" Jak uchovat energii? MIT navrhuje "slunce v krabici"
Slunce v krabici je pouze přezdívka pro zařízení s označením Thermal Energy Grid Storage-Multi-Junction Photovoltaics, čili TEGS-MPV. Dle MIT by mohlo lépe než jiné způsoby posloužit pro uložení energie.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář