Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung SH-S182D - pálíme DVD±R 18x

1.8.2006, Jan Dedek, recenze
Samsung SH-S182D - pálíme DVD±R 18x
Už 1.dubna 2004 byla vytvořena společnost TSST (Toshiba Samsung Storage Technology). 51 % patří Toshibě, jež do ní vložila know-how, zbylá procenta drží Samsung, jehož vkladem byly marketingové náležitosti. Protože je v současnosti TSST jedním z lídrů na trhu s optickými mechanikami, podíváme se na nejnovější model s 18x zápisem na jednovrstvá DVD+R a DVD-R.

Kvalita zápisuStandardy ECMA

Podle specifikací ECMA 267 (DVD-ROM), 337 (DVD+R/RW) a 338 (DVD-R/RW) je disk vyhovující, má-li v osmi po sobě jdoucích ECC blocích počet PI (PIE) chyb maximálně 280 a v jednom ECC bloku počet chyb PO (PIF) maximálně 4. Tyto hodnoty norma ECMA vztahuje k rychlosti čtení 1x.

V testu je pro testování kvality použita rychlost 4x, protože testování rychlostí 1x by trvalo neúměrně dlouho. I když je použito vyšší rychlosti jsou výsledky jasně vypovídající. Pro testy je použit program Nero CD/DVD Speed, ve kterém stačí nastavit pouze rychlost čtení, ostatní parametry, které se nastavují v jiných programech, má CD/DVD Speed přednastavené.
Pokud nějaký disk má hodnoty, které uletí přes hranice stanovené dle ECMA a není to souvislý blok nic se neděje a takovýto disk je bez problémů čitelný.

DVD+R DL Verbatim 8x

Kvalita dvouvrstvého disku je výborná až na problém v místě přechodu jedné vrstvy do druhé. Chyby PIF dosahují až na hodnotu 10, pro většinu mechanik, ale není problém tento disk přečíst.DVD+R DL Verbatim 2,4x

Původně jsem tento disk nechtěl testovat, ale když se vyskytl problém u předchozího DVD, byla to nutnost.Jak sami vidíte zde není po problému ani památky a disk má vynikající kvalitu. Z toho vyplívá, že firmware Samsungu nemá ještě zcela optimalizovaný zápis na disky DVD+R DL 8x a nápravy tohoto problému se nejspíše dočkáme v další verzi firmwaru.

DVD+R Verbatim 18x

Kvalita disku je excelentní a jak ukazuje následující obrázek, není co dodat.DVD-R DL Verbatim 4x

Kvalita tohoto média je dobrá, první vrstva je o malinko horší než druhá, ale do mezí nastavených ECMA se disk s velkou rezervou vejde.DVD-R Verbatim 18x

I u tohoto DVD je kvalita výborná. Jak je vidět z předchozích obrázků jsou na tom s kvalitou o něco lépe zástupci "plusových" médií.DVD-RAM Verbatim 5x

A jako perličku na závěr se podíváme na kvalitu zápisu u disku DVD-RAM a u CD. Z následujícího obrázku je patrné, že kvalita zápisu na médium DVD-RAM je vynikající a není co řešit.CD-R


- kvalita vypáleného CD je na tom podobně jako u DVD, je vynikající -

Vypalovačka se poradila s většinou disků na výbornou, jediný problém nastal u disku Verbatim DVD+R DL 8x na přechodu vrstev. Kromě tohoto není vypalovačce co vytknou.