Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sapphire PE-AM2RS690MH: malá, ale šikovná

27.8.2007, Petr Popelka, recenze
Sapphire PE-AM2RS690MH: malá, ale šikovná
Třetí základní deska s čipsetem AMD 690G, na jejíž schopnosti a výkon se dnes podíváme, je z dílen společnosti Sapphire. Její parametry josu následující: formát mATX, integrovaná grafika Radeon X1250 s HDMI výstupem, 4 sloty DDR2, 1 slot PCIe 16x, 2 sloty PCI, 4 porty SATA 3Gbps, GLAN, 7.1 HD audio. Cena se pohybuje okolo 2000,- Kč včetně DPH.
Sapphire PE-AM2RS690MH je základní deskou, od níž bychom čekali dobře odvedenou práci v roli základu pro HTPC především díky svým rozměrům, Pravdou však je, že během testů mě několikrát velmi mile překvapila a tudíž si troufnu říct, že radost by mohla udělat i dalším uživatelům, kteří by ji použili do klasického PC. Jedná se o mATX drobečka s cenou ve stejné hladině jako dvě předchozí recenzované FullATX desky. Zda dokáže být s touto cenou konkurenceschopná vám prozradí dnešní recenze.
Krabice + příslušenství
Již sama velikost krabice napovídá, že kromě samotné desky se do ní už nic dalšího nevtěsná. Kromě krytky I/O portů zde najdeme velmi tenký manuál (23 stránek) v anglickém jazyce a instalační CD se všemi potřebnými ovladači. Jediným bonusem je pak samolepka s logem Sapphire a jeden SATA kabel.
Detailní pohled na desku


Základní desky společnosti Sapphire rozhodně nevídáme na našem trhu tak často jako grafické karty této společnosti. Přitom tyto desky nejsou drahé a zpravidla se mohou pyšnit i slušnými parametry. Uvidíme však, zda dnešní recenze toto tvrzení potvrdí či nikoliv.

První pohled na tuto desku nám o ni moc neprozradí. Zaujme snad jen malý displej umístěný v levém dolním rohu zobrazující POST kódy BIOSu při startování desky. Docela mě ale mrzí, že v manuálu nejsou tyto kódy popsány. V případě nějakých problémů a následné identifikaci závady vám díky tomu tento displej bohužel moc nepomůže. Někoho také jistě zaujmul 8-pinový konektor pro napájení pocesoru.Podíváme-li se blíže na patici procesoru, je téměř jisté, že osazením rozměrnějšího chladiče přijdeme o možnost přístupu k prvnímu či prvním dvěma slotům na paměti (osazení pamětmi standardní velikosti možné je i s námi použitým chladičem, musí se tak ale učinit ještě před upevněním chladiče CPU a jeho ventilátoru). Není se ale čemu divit, máme tu mATX desku a s těmito fakty se počítat musí. Co se týče již zmiňovaného 8-pinového konektoru pro napájení CPU, jeho umístění není moc šikovné a přístup k němu může být v některých případech poměrně špatný. Filtrace napájení je pak snad nejjednodušší, jakou si výrobci desek mohou dovolit použít - tři cívky, šest MOSFETů a několik elektrolytických kondenzátorů.

Co se týče možností rozšíření, mATX desky zkrátka nemohou příliš oslnit a vtěsnat na PCB více jak tři sloty je úkol dost obtížný. Na této desce najdeme pouze jeden slot PCI-Express x16 pro grafickou kartu a dva klasické sloty PCI. Je tedy smutným faktem, že k této základní desce kromě grafické karty žádné další zařízení s PCI-Express sběrnicí nepřipojíme.Co se týče portů, zde ošizeni nejsme a na desce najdeme jak jeden PATA konektor, tak konektor pro FDD a čtyři SATA 3Gbps porty. Mezi displejem a BIOSem (přesněji paticí BIOSu) je jumper pro mazání paměti CMOS. Přístup k němu rozhodně není nejlepší. V levém dolním rohu je pak header pro připojení ovládacích tlačítek a signalizačních LED. Piny nejsou nikterak barevně odlišeny a musíte se spokojit s popisky na PCB desky.Deska nabízí celkem pouze 8 USB 2.0 portů (konkurenční desky disponují zpravidla deseti porty) a na desce nenajdeme žádný FireWire řadič.


Zleva: header pro vyvedení sériového portu, dva USB 2.0 headery a piny pro připojení Power/Reset a signalizačních LED.

Extrémní případ jako je ten demonstrovaný na obrázku níže v praxi asi nikdy nenastane, ovšem pokud byste se rozhodli tuto desku osadit grafikcou kartou, která se svými rozměry bude podobat GeForce 8800GTS, počítejte s nemožností využít všechny SATA porty a rovněž reset paměti CMOS není možný při osazené grafické kartě takovýchto rozměrů. Teploty SouthBridge, kolem kterého by nemohl proudit prakticky žádný vzduch, v praxi také nebudou moc pěkné. Znovu ale opakuji, že toto je dost extrémní případ a nemyslím si, že někdo, kdo se rozhodne pořídit se tuto Low-Endovou desku formátu mATX ji osadí takto rozměrnou High-Endovou grafickou kartou.


Chladič rozměrné grafické karty GF8800 GTS tlačí na kabel připojený ke čtvrtému SATA portu.

Poslední obrázek této kapitoly patří chladiči NorthBridge. Pasiv není nikterak velký, ale ani zbytečně malý. Jeho upevnění je velmi dobré, nijak se neviklá a je stabilní. Co se týče teplot, o těch si povíme až v další kapitole "Chlazení a přetaktování", už předem vám ale můžu říct, že testy odhalily několik opravdu zajímavých skutečností).Tato deska je hrdým zástupcem mATX formátu. Po stránce rozložení jednotlivých prvků ničím výrazně nepřekvapila, ale ani příliš nezklamala. Lecos se dá odpustit a nelze ji přímo srovnávat se dvěma předchozími testovanými deskami, neboť ty byly formátu FullATX. Jediné, co mě zklamalo a co bych desce vytknul, je absence slotu PCI-E x1.