reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Sapphire Radeon 9800XT: Plyn až na podlaze!

, , recenze
Sapphire Radeon 9800XT: Plyn až na podlaze!
Evoluce na poli grafických karet pokračuje stále kupředu. Dnes se můžeme setkat s novou kartou od firmy ATI. Nejedná se ani tak o evoluci, jako spíš o inovaci a tomu také odpovídá označení jádra R360 (proti původnímu R350). Do redakce se nám na první sérii testů dostala karta od jednoho z největších výrobců karet s čipy ATI, od firmy Sapphire.
Sapphire Radeon 9800XT: Plyn až na podlaze!
Dokončení popisu karty(klikněte pro zvětšení)

Zde je pěkně vidět o čem jsem mluvil. Právě žebrování zde několika násobně zvětšuje kontaktní plochu mezi mědí a vzduchem. Žebra jsou ke spodní měděné části přiletovány a tvoří tak male tunely.(klikněte pro zvětšení)

Pohled z vrchu na rozdělané chlazení. Horní plast, který žebrování přikrývá je přidělán 8 malými křížovými šroubky.(klikněte pro zvětšení)

Takto vypadá spodní část pasivu, který ochlazuje paměti Hynix. Ke kartě je přidělána pomocí dvou šroubků a spony.


Jádro R360 s reflexní vrstvou. Bohužel jsem zapomněl změřit přesné rozdíly jádra, ale jeho plocha by podle všeho měla být stejná jako u R350. Stejný zůstal i rám, který je kolem jádra a který také někdy zabraňuje přidělání vodního chlazení.(klikněte pro zvětšení)

2,5 ns paměti Hynix. Jedná se o paměti pracující na 400MHz (800MHz efektivně). Přesně na tuto frekvenci se mi to také podařilo přetaktovat, ale víc ani o chlup.(klikněte pro zvětšení)

Součástí balení bylo i několik CD, předně se jedná o CD s ovladači, CD s programem RadClocker a Power DVD přehrávač. V krabici nalezneme i plnou hru Tomb Raider: The Angel of Darkness.
(klikněte pro zvětšení)

Marně jsem se těšil na plnou verzi Half-Life 2, možná i beta by mi stačila. Bohužel v krabici jsem nalezl pouze dva štítky, které majitele karty opravňují k vyzvednutí hry (podle informací ze štítku, bude muset zájemce o plnou hru zaplatit poštovné a hra by po oficiálním uvedení měla přijít poštou, ale je možné, že se to bude řešit vyzvednutím v některém z obchodů, přesnější informace se ještě pokusím získat).

Přetaktování:

Na přetaktování grafické karty jsem použil Riva Tuner RC14. S jeho pomocí jsem byl schopnen kartu přetaktovat na frekvence 440MHz na jádrě a 400MHz (800MHz DDR) na pamětech z původních 412MHz a 365MHz. Tento nárůst lze vyjádřit jako 6,7% na jádře a 9,5% u pamětí.

Zde bych jen dodal, že firma Sapphire tradičně s kartou dodala CD s programem RedLine. Bohužel, také tradičně tento program s kartou nefungoval. Toto se mi u této značky stalo již po několikáté a nechápu, zda je velký problém, dodávat na CD program, který bude fungovat??
reklama
reklama
reklama