reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Sapphire Radeon X800XL - vyplatí se 512MB karta?

, , recenze
Sapphire Radeon X800XL - vyplatí se 512MB karta?
Do ruky se nám dostala první grafická karta s 512MB paměti a tak jsme se na ni samozřejmě důkladně podívali. Jedná se o Radeon X800XL od společnosti Sapphire, jehož výkon by mnozí očekávali vysoko nad současnou 256MB verzí. Je tomu ale skutečně tak? Podívejme se na kartu detailně...

PřetaktováníVzhledem k tomu, že Sapphire Hybrid Radeon X800XL obsahuje poměrně masivní chladič a dvojnásobek paměťových čipů než obyčejné karty, byl jsem velice zvědavý na možnosti přetaktování. Testování a tedy i overclocking probíhalo na stole, takže přístup čerstvého vzduchu byl zajištěn. Můžete namítat, že uvnitř skříně vládnou trochu jiné podmínky co se teploty týče, ovšem nechtěl jsem kartu nijak limitovat.

K přetaktování jsem použil poslední verzi RivaTuneru, frekvence jsem kontroloval v 3DMarku05 a v některých testovacích hrách. Podrobný popis přetaktování grafické karty naleznete v tomto článku. A výsledné frekvence jsou:Výsledek 446/547MHz je velmi slušný, oba parametry se tak podařilo zvýšit o 11,5%, což je na hi-endovou kartu slušné. Ani při delším provozu se neobjevovaly artefakty, ale nepříjemným faktem je hluk karty (viz níže). Teplota se "na stole" dostala nejvýše na 65 °C, což je poměrně dobré. Když to srovnáme s GeForce 6600GT, která je nejen jako čip menší, ale navíc se přehřívá až na 80-90 °C, je to dobrý údaj.

HlučnostNepříjemnou stránkou grafické karty Sapphire je také její hluk, protože velký větrák kolikrát působí jako vrtulník. Jde ho softwarově regulovat, což je dobrá zpráva, ale přesto by bylo lepší, kdyby běžel na nižší otáčky. Při dlouhodobém zatížení přetaktované karty totiž zvyšuje rychlost a stává se již opravdu velmi hlasitým. Vyměnit ale samozřejmě lze.


ZávěrJe těžké v tuto chvíli hodnotit kartu, jejíž čas ještě nenastal. Radeon X800XL jako takový je velice dobrý, protože poměr cena/výkon nemá konkurenci. Ovšem přidáme-li k němu 512MB paměti stává se koupí nevýhodnou. Jak bylo vidět v testech, prakticky žádná z nových her neprofitovala z takto velké paměti a výkon je ve většině případů ještě nižší než s klasickou 256MB verzí.

Protože se jedná o hi-endovou kartu, odpovídá tomu i výbava, která je takřka bezchybná, a to včetně dodávaných špičkových her. Co se týče chlazení, tak to je sice účinné, ale velmi hlučné, takže do tiché sestavy je jako pěst na oko. Sapphire je prozatím jediný výrobce, jehož Radeon X800XL 512MB lze u nás sehnat a mohu směle říct, že v porovnání s nVidií velmi levně. Zatímco GeForce 6800Ultra 512MB stojí kolem 24-25 tisíc Kč, tento Radeon lze sehnat již kolem 13 tisíc Kč. Výkon je sice nižší, ale jistě ne poloviční.

Klady
Zápory
Výkon ve vysokých rozlišeních a FSAA
Žádný nárůst výkonu proti 256MB
Potenciál do budoucna
Velmi hlučný chladič
Příslušenství a software
Vyšší cena

Cena: 13 190 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky

Za zapůjčení grafické karty Radeon X800XL 512MB děkujeme společnosti Sapphire
reklama
reklama
reklama
reklama