Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scanner Umax Astra 1220S s adaptérem pro snímání průhledných předloh UTA-3A

21.3.1999, Vladimír Pavlík, recenze
Scanner Umax Astra 1220S s adaptérem pro snímání průhledných předloh UTA-3A
Kvalitní SCSI scanner i pro náročnější použití.
Specifikace:

Jedná se o jednoprůchodový barevný scanner připojený přes SCSI řadič. Interní barevná hloubka je 36 bitů, což představuje 68,7 miliard barev při použití technologie BET. Maximální snímaná plocha je 220 x 305mm. Optické rozlišení scanneru je 600 dpi na výšku a 1200 dpi na šířku. Pomocí softwarové interpolace je možné nasnímat obrázek v rozlišení až 9600 dpi x 9600 dpi. Snímání lze nastavit od 100 dpi do 9600 dpi. Součástí balení je vlastní scanner, ISA SCSI karta, SCSI kabel, síťový adaptér, jednoduchá orientační dokumentace ve 14 jazycích - včetně češtiny, CD s ovladači a obslužnými programy pro Win 3.1x, Win 95 i Win NT a další CD s doprovodným programem Photo Deluxe od firmy Adobe. Velmi vítaným doplňkem k tomuto scanneru je Adaptér pro snímání průhledných předloh UTA-3A. Není standartní součástí scanneru, lze jej dokoupit dodatečně a nasazuje se na scanner místo horního víka. Součástí dodávky adaptéru je vlastní adaptér, zdroj pro jeho napájení, jednoduchý návod a CD s programem.


Astra 1220S


Instalace:

Hardwarová instalace spočívá v instalaci SCSI řadiče do počítače a připojení scanneru. Není potřeba nic nastavovat. Instalace software a ovladačů se spouští z CD a podle vaší volby nainstaluje obslužné programy. Nainstalují se ovladače Twain kompatibilní, použitelné ve většině grafických programů, a volitelně další programy.

Tyto programy umožňují domácím uživatelům plně využívat scanner k nejčastějším úkonům bez nutnosti dokupovat nějaké další aplikace. Tato softwarová výbava zahrnuje Presto! PageManager integrující fax, e-mail a tiskárnu ke správě běžných dokumentů na počítači. Program UMAX CopyUtility je produkt určený k přímému tisku ze scanneru na tiskárně bez potřeby nějakým dalším způsobem zpracovávat nasnímanou předlohu. Presto! PhotoAlbum je nástroj ke správě rodinných snímků, Adobe PhotoDeluxe umožňuje zpracovávat a vytvářet vlastní grafiku a OCR Recognita Standard převádí nasnímané dokumenty do textové podoby a tím umožňuje jejich následnou úpravu. Ovladače a základní programy na prvním CD jsou lokalizovány do českého jazyka, další program z druhého CD zůstal v orginálním jazyce. Kompletní manuál je k dispozici na CD v elektronické podobě ve formátu PDF. Samozřejmě je zde k němu i prohlížeč Adobe Acrobat Reader.

Podpora a prezentace výrobků firmy UMAX na internetu je adrese www.umax.com v USA. Pro Českou republiku je na adrese www.umax.cz. Zde jsou k dispozici aktuální informace o všech výrobcích a aktualizované ovladače.

Testy:

Všechny funkce byly odzkoušeny a splňují udávané parametry. Barevné podání bylo porovnáváno se scannerem Umax Astra 1200S. U tohoto novějšího modelu byla vylepšena barevná hloubka, nyní díky technologii BET (Bit Enhancement Technology) dosahuje scanner interní barevné hloubky 36 bitů. Velice pěkně funguje dodávaný program OCR Recognita Standart pro převod textů do počítače, přičemž se celkem slušně vyrovnává s češtinou.

Kontrolní barevnou stránku v plné barevné hloubce 24bitů a v rozlišení 300dpi nasnímal za 46 s a v rozlišení 600dpi za 4 minuty. Scanner byl testován jak s originálním dodávaným řadičem, tak i s řadičem integrovaným na základní desce kompatibilní s řadičem Adaptec AU 2940. Testované funkce i rychlosti snímání byly shodné.

Vítaným doplňkem je Adaptér pro snímání průhledných předloh. Lze s ním snímat všechny průhledné materiály včetně diapozitivů a negativních filmů. Bohužel při snímání malých diapozitivů dochází k nežádoucímu efektu. Program VistaScan nedokáže se zvětšením náhledu zvýšit jeho rozlišení. Výsledkem je sice dostatečně velký náhled, ve kterém však lze těžko rozlišit detaily. To znesnadňuje výběr požadovaného výřezu pro snímání. Řešením je vybrat v náhledu dostatečně velký výřez a následně jej oříznout v některém grafickém programu.

Nové technologie:

Firma UMAX ve svých scannerech využívá celou řadu nových technologií snímání obrazu. Mezi ně patří BET (Bit Enhancement Tecnology), CDS (Correlated Double Sampling), nový osvětlovací systém a další. Výhodou tohoto typu scanneru je aplikace těchto technologií - BET, CDS a dalších. Tím došlo ke zvětšení využitelné hloubky obrazu, prokreslení detailů a zjemnění polotónové kresby při zachování základních částí hardwarového návrhu scanneru. Přeloženo lidsky - UMAX scanner Vám poskytne při zachování ceny scanneru jemnější a na detaily bohatší obraz.

Výsledek:

Klady:

  • Jednoduchá a rychlá instalace včetně SCSI řadiče.
  • Počeštění základních ovládacích programů.
  • Kvalitní a rychlé výstupy.
  • Velkou výhodou je možnost doplnit scanner o Adaptér pro snímání průhledných předloh. Dá se použít ke snímání všech průhledných materiálů včetně diapozitivů a negativních filmů.

Zápory:
  • Chybí síťový vypínač jak na scanneru tak i na Adaptéru pro snímání průhledných předloh. Na rozdíl od svých levnějších bratříčků alespoň pravidelně usíná, i přesto si myslím, že zařízení jako scanner by mělo jít vypnout jinak, než jen vytažením ze zásuvky. Nemluvě o dalším zvýšení příkonu naprázdno zařízením, které se používá jen občas.
  • Dodávaný SCSI řadič je opravdu jednoduchý, chybí k němu ovladače. Je ho nutno přepnout do módu Non PnP a pak vše funguje. Ani na stránkách výrobce řadiče nejsou k němu ovladače.
  • Nevýhodou adaptéru pro snímání průhledných předloh je, že je jen pro tento typ scanneru a na jiném se nedá použít.

Závěr:

Scanner je technicky velice dobře vybaven, takže by měl uspokojit většinu běžných uživatelů. Profesionálové se samozřejmě pohybují ve zcela jiných dimenzích a také cenách, ale všichni ostatní nebudou zklamáni. Ovládání je přehledné a vychází vstříc nejen úplným začátečníkům, ale dává prostor i pro zkušenějším uživatelům.


K testování zapůjčil: ConQuest computer