reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scannery Mustek ScanExpress 12000P a ScanExpress 6000P

21.3.1999, Vladimír Pavlík, recenze
Scannery Mustek ScanExpress 12000P a ScanExpress 6000P
Levné scannery od firmy Mustek pro nenáročné domácí a kancelářské použití.
Specifikace:

V obou případech se jedná se o jednoprůchodový barevný scanner, který se připojuje na paralelní port a podporuje přenos dat v módu EPP. Barevná hloubka je 24 bitů, což představuje 16,7 milionu barev. Maximální snímaná plocha je 216 x 292 mm. Součástí balení je vlastní scanner, síťový adaptér, dokumentace v 6 jazycích - čeština mezi nimi bohužel není, dvě diskety s ovladači a dvě CD s doprovodnými programy.


Mustek ScanExpress


Optické rozlišení Mustek ScanExpress 6000P je 300 dpi na výšku a 600 dpi na šířku. Pomocí sofwarové interpolace je možné nasnímat obrázek v rozlišení až 4800 dpi x 4800 dpi. Rozlišení lze nastavit od 100 dpi do 4800 dpi. Ovladače jsou určeny pro Windows 3.1x a Windows 95.

Optické rozlišení Mustek ScanExpress 12000P je 600 dpi na výšku a 1200 dpi na šířku. Pomocí sofwarové interpolace je možné nasnímat obrázek v rozlišení až 9600 dpi x 9600 dpi. Snímání lze nastavit od 100 dpi do 9600 dpi. Ovladače jsou určeny pro Windows 3.1x a Windows 95/NT.

Poznámky:

Instalace ovladačů a aplikačních programů proběhla bez problémů (součástí je i obousměrný kabel délky 1,5m pro propojení scanneru a počítače). Se scannery jsou dodávány ovladače Twain kompatibilní, použitelné ve většině grafických programů, jednoduchý grafický program a program pro převod textů TextBridge Classic. Dále je k dispozici komfortní ovládací program Mustek Scanning Desktop zjednodušující práci se scannerem. Všechny programy jsou bohužel jen v anglické verzi, díky čemuž pak nepracuje správně převod českých textů z dokumentů do počítače. Www stránky na internetu pro Evropu jsou na adrese http://www.mustek-europe.com, kde jsou k dispozici aktuální informace i nové ovladače.

Základní funkce byly odzkoušeny a splňují udávané parametry. Barevné podání bylo porovnáváno se scannerem Umax Astra 1200. V sytých tónech nebylo rozdílu, u méně kontrastních pasáží testovaný scanner snímal kontrolní plochy světlejší. Bylo odzkoušeno i propojení dále do tiskárny, které funguje i při vypnutém scanneru obousměrně, což některá zařízení nepodporují (např. ZIP mechanika).

Výsledek:

Klady:

  • Scanner se dá zapnout kdykoliv za provozu počítače.
  • Jednoduché připojení - není nutné otvírat počítač a konfigurovat další rozhraní.

Zápory:
  • Nízká rychlost přenosu dat do počítače (snímání barevné strany A4 při rozlišení 300 dpi trvá 5 minut, při rozlišení 600 dpi 7 minut v případě 6000P, a dokonce až 27 minut v případě 12000P).
  • Problém je s připojením kabelu k tiskárně - konektor je totiž v krytu, který neumožňuje připojení některých kabelů k tiskárně s větší krytkou.
  • Jen anglické prostředí neumožňující použití programu pro převod českých textů do počítače.

Závěr:

Oba scannery se výborně uplatní téměř všude (mimo profesionální grafická studia) především díky své poměrně nízké ceně a slušné kvalitě výstupu. Je to produkt maximálně vycházející vstříc amatérům, a hlavně způsobem instalace a rozumnou cenou k použití v běžné kancelářské praxi.


K vyzkoušení zapůjčil : LEVI International a.s.
reklama