reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scythe MINE Cooler - kosící výkon

31.5.2006, Jan Vítek, recenze
Scythe MINE Cooler - kosící výkon
Firma Scythe po uvedení asi svého nejúspěšnějšího chladiče Ninja, jenž se poprvé prodával jako samostatný chladič a poté i v kombinaci s tichým ventilátorem, představuje novinku, chladič pro procesory SCMN-1000 Mine Cooler. Ten využívá celkem nové koncepce ventilátoru obklopeném z obou stran žebrovím, což má jistě své výhody. Ventilátor je také trošku zvláštní svou velikostí, ale o tom až v článku.
Kapitoly článku:
Nejdříve jsem původ slova MINE hledal v anglickém jazyce a nenapadlo mě, že by se spíše schovával v mateřském jazyce jeho výrobce - japonštině. MINE tedy znamená vrchol (hory), což je již po vizuální konzultaci s obalem naprosto jasné a také by to leccos mohlo napovídat o tom, co bychom od něj mohli očekávat.Obal je velmi pěkně vyveden v modré barvě s motivem zasněžených velehor a skrz průhlednou fólii si můžete prohlédnout jeho obsah. Po stranách a vzadu jsou natištěny kvanta informací, specifikací a obrázků tohoto chladiče, stejně jako podmínky záruky, což považuji za velmi férový krok výrobce.Jenomže obal ne právě uspokojivě plní svou hlavní funkci, tedy ochrany výrobku před poškozením, což ukázala vpravdě zatěžovací zkouška – přeprava poštou. Chladič tak přišel trochu pochroumaný s ohnutými žebry a heatpipe. Naštěstí se vše dalo zachránit zohýbáním jeho částí do původní předpokládané polohy, ale to je vzhledem ke křehkosti heatpipe nelíbivý výsledek, však vzpomeňme, jak skončil Zalman VF-900Cu v minulém testu.

Specifikace Scythe MINE Cooleru:

Celkové rozměry109*105*150 (š*h*v)
Rozměry ventilátoru100*100*25
Rychlost ventilátoru1500RPM
Hlučnost22dBA
Průtok vzduchu42,69CFM
Typ ložisekKluzná
Hmotnost560g
KompatibilitaAMD 754/939/940, Intel LGA775/478


Ze specifikací jasně vyčtete, že tento chladič využívá nestandardního, 100mm ventilátoru a to může být jeho nevýhoda v případě, že se porouchá, nebo jej prostě budete chtít nahradit. V obchodech jich totiž v této velikosti na výběr moc není. Jenže důležitý je v tomto případě třetí rozměr ventilátoru, tedy jeho tloušťka, 25mm. Ventilátor se montuje ne přes šroubky, což by omezovalo jeho velikost, ale přes hranu a ta je v tomto případě standardní.Chladič je vyroben v sendvičovém stylu, kde je ventilátor obklopen dvěma pasivy skládajícími se z hliníkových žeber, skrz která vedou měděné heatpipe. Stejný design využíval například námi testovaný chladič Asus Silent Square. Žeber je zde celkem 46 na obou stranách a to chladiči vzhledem k jejich ploše dává velice slušných 6000cm2 styčné plochy.Pro rozvod tepla MINE Cooler využívá trojice heatpipe, z nichž výrobce efektivně nadělal šest, protože jsou ohnuty do písmena U, kde v základně nabírají teplo a oběma směry jej rozvádí mezi připravená žebra. Zde tedy také nejde o nic nového, ale proč také měnit něco, co bez problému funguje. Spojení mezi heatpipe a žebry je standardní. Žebra jsou na trubičky pevně nalisována a přechodu tepla napomáhá asi 1mm vysoká styčná plocha po celém obvodu heatpipe.Základna chladiče má celkem tři úkoly. Jednak odebírá teplo z heatspreaderu procesoru, poté přidržuje chladič na socketu a nakonec se do ní montuje i ventilátor. Styčná plocha je naprosto excelentně zarovnána a vyhlazena do zrcadlového lesku, čímž se může rovnat Zalmanu VF-900Cu. Její neposkvrněnost hájí lepivá modrá fólie, tudíž se můžeme potěšit fotkou dokonale odraženého šroubku, jenž jsem pro tento účel na základnu umístil. Z obrázků si ale můžete všimnout, že je až neobvykle tenká, přesněji 2mm. Řekl bych ale, že i tato tloušťka bez problému stačí ke kvalitnímu rozvodu tepla co nejkratší cestou přímo na heatpipe a navíc se tak snižuje hmotnost a malinko i náklady na výrobu.


Samozřejmě zde nesmí chybět ani příslušenství. To se skládá z trojice různých retenčních mechanismů pro instalaci chladiče na sockety AMD 754/939/940 a Intel 478/LGA775.A také z manuálu v anglickém jazyce, sáčku s bílou silikonovou teplovodivou pastou a také napájecího kabelu, jenž dovoluje napájet ventilátor z konektoru Peripheral Power a zároveň sledovat jeho otáčky na normálním třípinovém ventilátorovém konektoru do základní desky. Psal jsem to sice i minule, ale napíšu to i teď, že naprosto nechápu, na co je u tohoto konektoru vyveden žlutý kablík na sledování otáček do základní desky, když ji můžeme rovnou využít i na napájení. Spotřeba tohoto ventilátoru také není nijak závratná; 1,44W snad musí utáhnout každá základní deska.

reklama