www.svethardware.cz
>
>
>
>

Semprony proti Athlonům - souboj levných s drahými

Semprony proti Athlonům - souboj levných s drahými
, , recenze
Levné procesory Sempron v nižší cenové kategorii sekundují dražším kolegům Athlonům 64. Oproti nim mají menší velikost paměti cache a zároveň nemají tak rychlé paměti. Jsou toto rozdíly, které ospravedlňují téměř padesátiprocentní cenovou prémii za Athlon 64 ? Podíval jsem se na to, jak si vedou oba typy levných čipů se 128 a 256kB L2 cache proti dražším modelům s 512kB či 1MB a dual-channel DDR400.
K oblíbeným
reklama

V poměrně oblíbené hře Half-Life 2 se situace ještě více prohlubuje. Samotný Opteron 146 je o sedm procent rychlejší než Athlon 64 3200+. Rozdíl mezi oběma Semprony je prakticky totožný. I níže taktovaný Athlon 64 zde poráží dnes nejrychlejšího zástupce levných procesorů o slušná čtyři procenta.

snímků za vteřinu (větší je lepší)
Sempron s 128 kB
Sempron s 256 kB
Athlon 64 s 512 kB
-16%
-11%
nárůst o 200 MHz
Athlon 64: + 8%
Sempron s 256kB: + 7%

Rozdíl mezi oběma řadami při nárůstu frekvence je opět jeden procentní bod ve prospěch Athlonu 64.


V demu lze opět zaznamenat určité propady. V extrémních situacích dosahují Semprony o cca. 50 až 70 snímků za vteřinu méně než Athlon 64 a Opterony. To jsou ale situace s vysokým počtem snímků za vteřinu, které nás při hraní nemusí příliš zajímat. Rozdíly v minimálních hodnotách mohou být špičkově až 30 snímků za vteřinu v neprospěch Sempronů - demo je ale ve všech případech plynulé.


3DMark 2005 obsahuje test nazvaný Battle for Proxycon. Tento je velmi náročný na výkon grafické karty. A jak je vidět z výsledků, rozdíly jsou zcela minimální. Demo je trhané se všemi procesory - grafická karta GeForce 6600 GT jednoduše nezvládá.

snímků za vteřinu (větší je lepší)
Sempron s 128 kB
Sempron s 256 kB
Athlon 64 s 512 kB
-2%
-1%
nárůst o 200 MHz
Athlon 64: + 1%
Sempron s 256kB: + 1%

Rozdíly jsou ve všech případech zcela minimální. Tam, kde je brzdou jiná součástka počítače, nic nepomůže.


Přímo vzorový příklad toho, jak grafická karta limituje celkový dojem. Rozdíl je maximálně 1 snímek za vteřinu, což je opravdu minimální hodnota.


Jako poslední je test Commanche 4. Výsledek je prakticky totožný s tím, co už jsme mohli vidět v jiných hrách. Opteron je rychlejší než Athlon 64 o více než čtyři procenta, rozdíl mezi Semprony je pak dokonce pět procent.

snímků za vteřinu (větší je lepší)
Sempron s 128 kB
Sempron s 256 kB
Athlon 64 s 512 kB
-12%
-8%
nárůst o 200 MHz
Athlon 64: + 10%
Sempron s 256kB: + 9%

Růst výkonu s rostoucí frekvencí je opět téměř lineární. Sempron získává opět o jeden procentní bod méně.


Při porovnání průběhu není vidět nějaké dramatické rozdíly. Opteron a Athlon 64 jsou všude rychlejší, Semprony místy propadnou (např. desátá vteřina). Jinak jsou rozdíly malé, kde hra cukne na Sempronu 3300+, cukne i na Opteronu.


Závěr

I přes to, že jsou Semprony nasměrovány do nižších cenových skupin, a jejich výkon tak má být nižší, aby se nějak odlišily od dražších Athlonů 64, vedou si velmi dobře. V mnoha případech je rozdíl prakticky nulový - to v okamžiku, kdy program není příliš závislý na práci s pamětí. Mezi takové programy zjevně patří enkódování audia a videa. Dále je zde velká skupina programů, kde je rozdíl pouze kolem dvou až pěti procent. Na druhou stranu ale také existují případy, kdy jsou Semprony o desítky procent pomalejší. Jedná se především o hry, práci s archivy a kompilaci zdrojového kódu. V těchto případech dokonce často o 200 MHz pomalejší Sempron 3100+ s 256kB L2 cache výkonem dotáhnul 3300+ s pouze 128 kB. Naštěstí ale netrpí nové Semprony neduhy, které postihovaly Celerony a kterými trpěl i před rokem testovaný Sempron 3100+ starší revize CG společně s Radeonem 9800 Pro na AGP - a sice viditelným cukáním v některých scénách. Dnešní Semprony sice místy také cuknou, ale jen velmi neznatelně. Buďto AMD udělalo něco s jejich řadičem pamětí a řadičem L2 cache (a v této oblasti k nějakým změnám došlo) nebo má nVIDIA mnohem lépe naprogramované ovladače než ATI. Kde je pravá příčina, je těžké říct.

Samotný dual-channel DDR400 může v extrémních případech přidat až 30% výkonu (viz test Linpack). S takovou situací se ale v reálu málokdy setkáme. V některých případech byl ovšem vliv rychlejších pamětí znát. Jednalo se například o paměťově náročný test SuperPI nebo test Aquamark 3.

Co se výhodnosti mezi cache a frekvencí týče, AMD zvolilo svůj model numbering oprávněně. Mohu totiž s jistotou říct, že 3300+ se 128 kB cache na 2.0 GHz je rychlejší než 3100+ s 256 kB a 1.8 GHz. O 11% vyšší frekvence se ve většině testů projevila růstem výkonu o 7 až 10%, což je rozhodně víc, než jaký je rozdíl ve výkonu mezi stejně taktovanými Semprony s různě velikou cache.

Z hlediska škálovatelnosti ale nesmíme zapomínat na jeden důležitý faktor - Semprony evidentně výkonem rostou o maličko pomaleji. V mnoha testech byl zjištěn jeden procentní bod rozdílu. Pokud tedy uvažujeme přetaktování o 800 MHz, bude bude celkový propad činit 1% na čtvrtou, tedy něco málo přes 4%. Pokud uvažujeme třeba test Commanche 4, kde je mezi Athlonem 64 a Sempronem 3400+ rozdíl -8%, pak to znamená, že při 2800 MHz by byl rozdíl výkonu mezi oběma procesory zhruba 12%. Tedy Sempron by poskytoval výkon odpovídající zhruba Athlonu 64 na 2550 MHz.

Za zapůjčení procesorů děkuji společnosti FOX Computers a českému zastoupení AMD.


Za zapůjčení grafické karty a základních desek pak společnosti LEVI International.


reklama
Nejnovější články
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče
Desktopové procesory Intel se s nástupem další generace zvětší, respektive prodlouží, ovšem dle reakce firmy Noctua nebude zcela nutné pořizovat nový procesorový chladič. Noctua nám opět připraví nové montážní sady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Atlan: nový SoC s grafikou Ampere-Next NVIDIA Atlan: nový SoC s grafikou Ampere-Next
Jedno z překvapení, které si NVIDIA chystá na letošní GTC z kuchyně Jensena Huanga, bude i Atlan. Jedná se o SoC nové generace, které bude na trh následovat SoC Orin, čili NVIDIA zde opět využije DC univerzum.
Dnes, aktualita, Jan Vítek