reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

SilverStone PS06: herní moderna

, , recenze
SilverStone PS06: herní moderna
Na počítačovou skříň od SilverStone jsme se naposledy podívali koncem minulého roku, kdy šlo o model Precision PS05. Dnes si vyzkoušíme o něco větší typ tower s označením PS06, jenž by měl nabídnout za dvojnásobnou cenu podstatně lepší vlastnosti.
SilverStone PS06: herní moderna

Instalace komponent


O instalaci komponent do SilverStone Precision PS06 se povíme nyní. Pokud začneme popořadě, tak nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, která byla následující:

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte X48-DQ6 (Intel X48)
  • Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 (2,4 GHz, 1066 MHz FSB, 8 MB L2 cache, 65nm výrobní proces a 105 W TDP)
  • Chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: GeIL GX22GB6400UDC (1GB, 800 MHz DDR2, 4-4-4-12 2T při 2,1 V)
  • Grafická karta: MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB RAM
  • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
  • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W


Fotografie ukazují chladič Noctua NH-U12P nainstalovaný v klasické poloze, abychom mohli vyzkoušet, zda bude lepší skříň provozovat s klasickým uspořádáním chlazení, kdy vzduch proudí z přední části do zadní a pak pomocí ventilátoru ven. Pak si vyzkoušíme i firmou SilverStone nabízenou konfiguraci. Nicméně při instalaci komponent nevznikl žádný problém. Kolem základní desky je ve skříni více než dostatek prostoru i pro rozměrnější chladiče a dlouhé grafické karty. Otvory v trayi zase umožní skryté vedení kabelů, aby ty zbytečně nehyzdily interiér (máme tu přeci jen boční okno) a především aby nebrzdily protékající vzduch.


- klikněte pro zvětšení -

Co se týče instalace pevných disků, pak jejich rámečky jsou uzpůsobeny tak, aby konektory disků směřovaly k levému boku. Lepší ale je, když disky obrátíme, neboť pak se k nim kabely od zdroje a desky dostanou snadněji a kratší cestou. K tomu je ale třeba si upravit samotné rámečky, tedy přesunout jejich podložky a jisticí plastové trny, což je otázkou ani ne minuty.


- klikněte pro zvětšení -

A pokud se rozhodnete s orientací chladiče také experimentovat, nemusíte ani vyndávat základní desku, protože se k zadnímu rámečku dá přistupovat díky otvoru v trayi. Osobně jsem ale tuto možnost nevyužil, protože je přeci jen snadnější při instalaci chladiče manipulovat pouze se základní deskou a ne rovnou s celou velkou skříní.


Chlazení skříně


Precision PS06 se v základu spoléhá na přední ventilátor pro pevné disky, jehož si moc všímat nebudeme, neboť ten nám další komponenty (či jejich teplotu) moc neovlivní. Zabývat se budeme spíše horním 180mm ventilátorem AirPenetrator, který se může točit buď na 700, nebo na 1200 RPM. Pod svými lopatkami má řadu lamel, které jsou vystaveny jeho lopatkám a mají usměrňovat tok vzduchu, aby se příliš nerozptyloval. Vzduch bude tedy seshora proudit přímo dolů, což znamená, že věžovitý chladič procesoru (jakým je i naše Noctua NH-U12P) je nutné dle toho i nastavit.

Dle uspořádání chlazení a volných pozic ventilátorů si tedy v SilverStone myslí, že ty by v Precision PS06 měly především nasávat vzduch, a to rovnou ze třech směrů - zespoda, zepředu a především seshora. Při takovém nastavení pak už bude celkem jedno, jestli dáme dozadu i nějaký ventilátor pro vysávání vzduchu a osobně jsem i toho názoru, že spodní ventilátor je (zvláště zde) zbytečný. Využijeme tedy především horní a zadní pozici a podíváme se na to, jaké budou teplotní rozdíly.

Nasávání přes horní ventilátor rozhodně má smysl, neboť chladič procesoru dostane dostatek čerstvého vzduchu, ale ten bude posílat dále přímo na grafickou kartu, o níž se bude rozbíjet. I tak by měl ale teplý vzduch sám proudit přes velké průduchy v zadním panelu, protože to je nejsnadnější a nejkratší cesta ven.


Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark03 (test Mother Nature), Prime95 a h2benchw. Teploty zase bude odečítat SpeedFan a RivaTuner a to vše při teplotě okolního vzduchu kolem 23 °C, tedy pokojové teplotě zatím moc nevydařených prázdnin.

Vyzkoušíme si, jakých teplot dosáhneme s využitím vrchního ventilátoru a pak to bude také klasická konfigurace se zadním. Zkoušet oba najednou je vzhledem k typu použitého procesorového chladiče nesmysl. Nakonec se přesvědčíme, zda spodní pozice nebude mít také nějaký přínos. Pro test jsme použili ventilátory Noctua NF-P12.

Nyní si uvedeme tabulky s výsledky, kde bude z pochopitelného důvodu chybět pevný disk. Ten má stejně jako napájecí zdroj v podstatě svůj vlastní okruh a svůj vlastní ventilátor, jenž jej dokázal zchladit o 6 °C.

vrchní ventilátor (700/1200 RPM)
CPU
33 °C
48/50 °C
Chipset
37 °C
39 °C
GPU
53 °C
82 °C

Pokud srovnáme první dvě série výsledků, pak je zřejmé, že procesor si libuje především tehdy, když na jeho chladič přímo vane čerstvý vzduch tahaný dovnitř horním ventilátorem Air Penetrator, než když je tu pouze zadní vysávající ventilátor. To je pochopitelné, ovšem na druhou stranu se dočkáme mírně horšího chlazení grafické karty. Hlučnost je pak v obou případech srovnatelná.

zadní ventilátor (1300 RPM)
CPU
34 °C
50,5 °C
Chipset
38 °C
41 °C
GPU
55 °C
81 °C

Pokud do spodní části přidáme další ventilátor, klesne teplota u grafické karty, přičemž ani ostatní hodnoty nejsou vůbec špatné. Avšak toho docílíme za cenu zvýšené hlučnosti, neboť takto se uvnitř točí už dva ventilátory. Každopádně u této skříně se můžeme aspoň sami rozhodnout, jaká konfigurace chlazení nám bude vyhovovat. Oba nastíněné způsoby mají něco do sebe.

vrchní ventilátor (1200 RPM) + spodní ventilátor
CPU
33 °C
48,5 °C
Chipset
37 °C
40 °C
GPU
53 °C
80 °C


reklama
reklama
reklama