reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Širokoúhlý všeuměl - Samsung 215TW

25.9.2006, Pavel Kovač, recenze
Širokoúhlý všeuměl - Samsung 215TW
Tento 21" širokoúhlý monitor je vybaven technologií S-PVA s dobou odezvy 8ms, je to tedy monitor, který se hodí pro hraní her, sledování videa a dokonce občasné zpracování grafiky. Další výhodou je velký počet vstupů, zabudované reproduktory a kvalitní stojan. Zní to jako pohádka? Možná ano, uvidíme však, jak si povede v testech.

Design a ergonomieVětšina monitorů Samsung spoléhá na černo-stříbrnou kombinaci a o nějaké extravagance se ani nepokouší. Jejich vzhled je však takový, že nikoho neurazí a dokáže i svým způsobem zaujmout. Při prvním pohledu na tento monitor si jistě hned všimnete reproduktorů, které jsou pod celým dolním okrajem obrazovky. Pokud však monitor rozděláte, zjistíte, že reproduktory jsou pouze v krajích a dírky v plastu jsou tedy spíš jako okrasa. Reproduktory jsou zapuštěné zhruba 15mm pod čelní plochou monitoru, vytvářejí tak celkem zajímavý prvek. Navíc se rámeček zdá daleko tenčí, než ve skutečnosti je.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Podstavec je celkem tradiční a umožňuje zdvih monitoru o 100mm. To je jistě příznivé a pro většině uživatelů to bude dostačovat, bohužel náklon vzad je pouze 13°, což již tak skvělé není. Inu nic není dokonalé. Na druhou stranu pokud budete u počítače pouze sedět (náklon vzad je dobrý hlavně pokud si k počítači stoupnete - něco ukazujete přátelům), bude i tento 13° náklon dostatečný. Rozhodnutí je pouze na vás.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Pohled zepředu prozrazuje poměr stran. Ten je 16:10 a díky tomu je monitor určen hlavně pro sledování videa a v dnešní době, kdy hry poměr stran 16:10 podporují v hojné míře, i pro hraní her. Pokud si totiž jednou pustíte hru (nejlépe FPS) v širokoúhlém rozlišení, zjistíte, že orientace v prostoru je daleko lepší. Je to dáno hlavně tím, že lidé ve skutečnosti také vidí širokoúhle a tak je tento poměr stran pro nás daleko přirozenější. Naopak při práci v systému jsou vhodnější (u 20 a 21"") panely s poměrem stran 4:3, to však odpadá u monitorů s úhlopříčkou 24" a více (více jak 1920x1200), zde je naopak širokoúhlé rozlišení daleko lepší.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

U širokoúhlých monitorů se s funkcí pivot často nesetkáváme, je to i celkem logické. Pokud si totiž takovýto monitor otočíte, zjistíte že práce je celkem nepohodlná a obraz se zdá prohnutý. Najdou se však výjimky, kdy se i u širokoúhlých monitorů pivot využije, touto výjimkou může být například čtení textu z větší dálky (já osobně se tak například učím), pokud je pivot dobře udělán i prohlížení fotek. Ať je to jakkoli, je tato funkce vítaná a monitor si tak vyslouží důležité bodíky v celkovém hodnocení.


Pivot (Pro zvětšení klikněte)

Na čelní straně je u levého reproduktoru umístěn 3,5mm jack pro připojení sluchátek Je vidět, že Samsung u tohoto monitoru myslel téměř na všechno. Bohužel slůvko téměř je zde na místě. Monitor totiž nemá USB-Hub a to osobně považují za největší a asi jedinou chybu ve výbavě monitoru.Tlačítka na monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka jsou umístěna na pravé straně nad reproduktorem, jejich popisky jsou perfektní a dokonce i hmatové oddělení tlačítek od sebe je dobré (při práci v noci). Směrové šipky pro pohyb v menu jsou provedeny jako dvoutlačítko. Stačí tedy nahmatat poslední tlačítko (Menu) a hned víte, kde jste. Samozřejmě jistá praxe je zapotřebí, ale věřím, že si na tlačítka velmi rychle zvyknete.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Zadní strana neskrývá nic, co by stálo za zmínku. Zdroj je integrovaný v monitoru, a tak jsou zde i průduchy pro odvětrání. Trošku zde schází možnost uchytit popř. schovat kabely do tunelu nebo spony.Primární konektory
Konektory na levé straně monitoru

Hned první pohled na předchozí dva obrázky napovídá, že konektorů je zde opravdu hodně, a tak se nemusíte bát, že k monitoru nepřipojíte svůj oblíbený DVD přehrávač nebo, dnes již lehce zastaralé, video. Jakými konektory je monitor obdařen, se dozvíte v tabulce na konci této kapitoly. Za zmínku však stojí to, že je monitor obdařen DVI s HDCP ochranou. S příchodem Blue-Ray a HD-DVD (+ Windows Vista) nebudete mít sebemenší problém.
Dodávané příslušenství
  • DVI-D SingleLink kabel
  • D-Sub kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači, ovládacím softwarem a manuálem

Trošku zklamáním je množství kabelů. Sice je zde DVI-I a D-Sub kabel, ale nic víc zde bohužel nenajdete. Je to opravdu škoda, že výrobce nedodal alepoň S-Video kablík a kablík na přivedení audio signálu.


Samsung 215TW
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
21" (16:10)
Ideální odezva
8 ms
Jas
300 cd/m2
Kontrast
1000:1
Výrobní technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,270mm
Nativní rozlišení
1680 x 1050
Vestavěné reproduktory
ANO
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-D, D-Sub, Composite, S-video a Component
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100mm)
Hmotnost
7,5 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
ANO
Spotřeba
max 75W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
Ovládání přes PC
Doporučená cena: 14 390,- Kč bez DPH

Samsung si tímto panelem u našich čtenářů a upřímně i u mě, celkem vylepšil reputaci, protože jde o S-PVA panel a elektronika i panel zvládají 8-bit barvy, a tak se zde s ditheringem nesetkáme. Samsung tento model na svých stránkách vede pod položkou "DTP pracoviště", takže by byla skutečně hanba, pokud by měl panel pouze 6-bit barvy.
reklama