Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SmartQ V7: Android + Linux + WinCE

9.7.2010, Jan Vítek, recenze
SmartQ V7: Android + Linux + WinCE
Osobní počítače typu Tablet PC, které někteří označují spíše za efektní hračky, bezesporu hýbou dnešním IT světem a rozhodně pouze díky Apple iPad. I jiné firmy nabízejí své modely, jako třeba SmartDevices a jejich V7 se třemi operačními systémy...
Ve specifikacích jsme se mohli dočíst o rozměrech 200 x 120 x 24 mm a hmotnosti kolem 480 g, kterou můžeme po položení na váhy American Weigh Scales AMW-13 poupravit na 489 g. Vzhledem k rozměrům se tedy nedá říci, že by šlo o nějak lehký tablet, což poznáte ihned po jeho uchopení.


- klikněte pro zvětšení -

SmartDevices využil jako hlavní materiál ke stavbě bílý (či velmi světle šedý) plast s matnou povrchovou úpravou, což je samo o sobě v pořádku, kdyby se výrobce nesnažil na svých stránkách zákazníka klamat upravenými fotografiemi, které najdeme jak na webových stránkách, tak na obalu. Z pohledu na ně by se nejeden uživatel začal těšit na celohliníkové zařízení s velmi štíhlým profilem, ale místo toho se dočkáme plastu a po porovnání fotografie z obalu a originálu také zjistíme, že z obalu byla vyretušována spodní část, aby tablet celkově vypadal štíhlejší (nehledě na jiné drobnosti). Fotografie z webu výrobce proto berte pouze jako ilustrační materiál toho, jaký by asi SmartQ V7 měl být, ale v žádném případě není.

Už takováto zdánlivá prkotina nechává vzrůstat otázky ohledně serióznosti firmy SmartDevices, ovšem nyní se zaměřme na zpracování samotného tabletu. Ke cti mu slouží to, že jeho tělo je pevné a ani pod silnějším tlakem se nekroutí a neprohýbá. Toto by mu mohl kdejaký notebook i mnohem známějšího výrobce jen závidět, ale aspoň víme, kde máme hledat "viníka" vysoké hmotnosti.

Skoro celou vrchní část tabletu zabírá sedmipalcový LCD displej s rezistivní dotykovou vrstvou, který je uzavřen v tmavě šedém plastovém rámečku, v jehož okraji u tlačítek a nápisu HD MOBILE INTERNET DEVICE je úzká průhledná plastová část. Ta svítí červeně, pokud je tablet v pohotovostním režimu či se nabíjí jeho baterie a zeleně, když je tablet prostě v provozu.

Zmíněná tlačítka jsou tři a jejich výchozí funkce jsou +/- (či nahoru a dolu) a potvrzení či jiná funkce. Co ale přesně udělají, to záleží na daném operačním systému, ovšem jsou nezbytná pro jejich výběr při bootu.


- klikněte pro zvětšení -

Z druhé strany už tablet nevypadá tak čistě, a to kvůli řadě různých prvků. Mezi ty praktické patří jednak vyklápěcí plastová noha, díky níž můžeme tablet postavit na stůl stejně jako obrázek v rámečku. Tato noha je ale velmi chatrná a také postrádá na styčné ploše (stejně jako samotný tablet) protiskluzové podložky. Kvůli tomu můžeme o ni tablet maximálně tak opřít, ale už jej nelze bez přidržování ovládat, aby nezačal na hladkém stole cestovat.

Pak tu máme v pravém dolním rohu zasunutý stylus, což je ale jen úzká a snadno ohebná plastová tyčka. Kvůli tomu se špatně používá a dá se říci, že vám ji daleko lépe nahradí propiska se zataženým hrotem a stejnou práci odvede tyčka ze hry Mikádo. V rozích přístroje jsou pod gumovými záslepkami schované šroubky (ale na jedné straně také ochranná záruční pečeť) a po stranách zmíněné plastové nohy dva reproduktory pro stereofonní přednes.



Podívejme se na SmartQ V7 také ze stran, jež jsou všechny zakulacené, pokud tedy v daném místě zrovna nejsou porty. To je právě případ pravé hrany přístroje, kde najdeme veškeré konektory, a to 3,5mm sluchátkový a pak pohromadě HDMI, USB OTG a nakonec malý kulatý napájecí konektor.



Z druhé, levé strany není zhola nic, a tak si ukážeme vrchní část, kde je až téměř v samotném rohu malý otvor s mikrofonem a vedle trojice tlačítek s lesklým povrchem. Směrem od mikrofonu to je dle manuálu Enter, Cancel a Power, přičemž Power je zapuštěno tak, aby je nebylo snadné omylem stisknout. Opět ale i tato tlačítka mohou mít v každém ze tří operačních systémů vlastní funkci, jako například úpravu hlasitosti u OS Android.


- klikněte pro zvětšení -

Nakonec se představí spodní část, kde se nachází jednak nezbytné tlačítko Reset pro tzv. měkký reset zařízení, čili jeho pouhý restart a vedle něj slot pro karty SD/SDHC krytý gumovou záslepkou. Karta je v něm až příliš utopená, takže je vhodné si při jejím vysouvání pomoci stylusem.

Výrobce uvádí, že karta může mít kapacitu do 16 GB, přičemž samotný standard SDHC podporuje až 32GB kapacitu. My jsme však měli k dispozici pouze 8GB kartu SDHC, která bez problémů fungovala pod systémem Ubuntu naformátovaná souborovým systémem FAT32. U pozice stylusu je ještě jednou vidět zmíněná záruční pečeť.

Pod kapotu se kvůli pečeti nepodíváme, ale to ani nemusíme, protože už to někdo udělal před námi a navíc svůj průzkum pečlivě zdokumentoval. Příslušné fotografie rozebraného SmartQ V7 jsou zde.


Příslušenství


Pod tabletem je v krabici uloženo veškeré příslušenství, z nějž stojí za to zmínit anglický manuál popisující samotný tablet i základy práce v nainstalovaném operačním systému Ubuntu. Pak tu máme malý adaptér (5V / 2 A) s nasunovací zástrčkou pro evropské země a také tenčí kabel HDMI.