SmartQ V7: Android + Linux + WinCE
9.7.2010, Jan Vítek, recenze
Osobní počítače typu Tablet PC, které někteří označují spíše za efektní hračky, bezesporu hýbou dnešním IT světem a rozhodně pouze díky Apple iPad. I jiné firmy nabízejí své modely, jako třeba SmartDevices a jejich V7 se třemi operačními systémy...
Kapitoly článku:
LCD displej
Instalovaný sedmipalcový LCD displej se chlubí podsvícením pomocí světelných diod, díky čemuž by měl spotřebovávat méně energie než displeje s trubicemi CCFL. I když dnes už je LED podsvícení v podstatě standardem, a tak se vlastně ani není čím chlubit. Úhlopříčka 7 palců a rozlišení 800 x 480 nám připomene první generaci netbooků Asus Eee, nebo dnes aktuální chytré telefony a PDA, u kterých ovšem neplatí daná úhlopříčka.
Rastr displeje SmartQ V7 by tedy mohl být klidně i jemnější, ovšem od zařízení za cenu kolem 6000 Kč s daní nemůžeme čekat tu nejlepší možnou výbavu. Otázkou také je, jaký z nabízených operačních systémů budeme na tomto tabletu provozovat. Pokud to bude Android, jenž je zde stejný, jako se dodává i do kapesních zařízení, pak bychom měli být spokojeni, protože ten je na takové rozlišení dělaný. Ovšem linuxová distribuce Ubuntu s klasickými okny a hlavním panelem se na displeji s rozlišením 800 x 480 nepoužívá moc dobře.
Dle pozorovacích úhlů jde zřejmě o typ TN, takže při pohledu zespoda obraz celkově velmi potmavne a invertují se jeho barvy. Při pohledu ze stran zase zaznamenáme pokles kontrastu i jasu a zkrátka jde o obvyklé neduhy, jimiž trpí i ostatní panely TN, i když při pohledu seshora se pouze lehce pozmění barvy, ale jinak je obraz pěkný.
Osobně mě ale trápily jiné věci, a sice málo výrazné barvy a především slabé podsvícení. Kvůli němu budete s tabletem vyhledávat spíše tmavší místa a rozhodně vás nebudou těšit ani slabé odrazy v lesklém povrchu displeje.
Zvukový systém
Zvuk v tomto případě obstará čip Wolfson WM8987G, který obsluhuje jednak dva zabudované reproduktory, mikrofon a 3,5mm výstup na sluchátka. Jeho výstupní výkon činí 13 mW, DAC odstup signálu od šumu 98 dB a ADC 90 dB. Malé reproduktorky jsou umístěny hned za zadním panelem, skrz jehož otvory se pokouší oblažovat naše uši, což se jim však příliš nedaří. Jediné, co je na zvuku dobré, je jeho dostatečná hlasitost, ale jinak je zvuk silně zkreslený a pro poslouchání hudby se nehodí.
Ergonomie
Zařízení tohoto typu je určeno především do ruky, takže by nemělo být příliš těžké a mělo by se dát dobře uchytit. S hmotností bezmála půl kilogramu na tom není SmartQ V7 moc dobře, ale takový Apple iPad váží ještě podstatně více (má ovšem také větší displej). Hmotnost tedy necháme být.
Mohutnější tělo však dovoluje, abychom je mohli pevně chytit a ať si tablet uchopíme na výšku či na šířku, bude pro palec naší levé ruky vždy připravena trojice tlačítek, která se bude velmi hodit třeba při čtení knížky. Další ovládání tabletu je možné i díky postranním tlačítkům, která mají v každém operačním systému jiné funkce. Přijdou třeba vhod k ovládání hlasitosti, což ale musíte nejdříve vyzkoušet v daném prostředí, protože jinak se to nedozvíte.
Hlavním způsobem ovládání tabletu je však pochopitelně dotyková vrstva obrazovky, jež zde funguje celkem dobře. Nedočkáme se však možnosti využití více dotyků a pokud mám napsat pár slov o odezvě, pak ta mi připadla pohotová a dost rychlá vzhledem k tomuto zařízení. Problém je totiž jinde, protože samotný SmartQ V7 není často příliš pohotový sám o sobě a zda má dotyková vrstva nějaký inputlag, to není v takovém případě vůbec podstatné. Pokud jde ale o psaní na virtuální klávesnici pomocí prstů, pak to funguje dobře.