SmartQ V7: Android + Linux + WinCE
9.7.2010, Jan Vítek, recenze
Osobní počítače typu Tablet PC, které někteří označují spíše za efektní hračky, bezesporu hýbou dnešním IT světem a rozhodně pouze díky Apple iPad. I jiné firmy nabízejí své modely, jako třeba SmartDevices a jejich V7 se třemi operačními systémy...
Kapitoly článku:
- SmartQ V7: Android + Linux + WinCE
- Pohled na zařízení
- LCD displej, zvuk a ergonomie
- Software a zkušenosti z provozu OS Linux
- OS Android, spotřeba a výdrž na baterie
- Závěrečné hodnocení
Software a zkušenosti z provozu
Předem této kapitoly uvedu, že nainstalovány byly nejnovější verze operačních systémů, které byly k dispozici (tj. z 10.06.2010). Jedná se o firmware WinCE6.0_v2.0ENG, Linux_v5.5 a Android1.6_v3.0.
Nyní si konečně povíme o tom, jak se s tabletem SmartQ V7 vůbec pracuje, co nabízí a také jaké má neduhy. Těch není zrovna málo, takže s nimi můžeme rovnou začít a poukázat na vytvořené fórum, kde distributor tohoto zařízení již nabízí několik řešení ke známým problémům a jiným oříškům, na něž čerstvý majitel dozajista narazí.
Úvodní obrazovka s výběrem mezi třemi operačními systémy
Největším problémem totiž je nedostatečná lokalizace, a to nemám na mysli český jazyk, ale i angličtinu. Řada položek a nastavení ve všech třech nabízených systémech je totiž popsána čínsky, takže zde nepochodí ani ten, kdo je jinak zvyklý, že je u cize mluvících zařízení odkázán na slovník. Nejméně je tímto poznamenán operační systém Windows Embedded CE 6.0 a nejvíce Android, kde si můžeme tak leda zapnout českou klávesnici, k čemuž nás distributor na fóru navede tímto stylem: Přidržte tlačítko menu - zobrazí se klávesnice - přidržte tlačítko s čínskými znaky (levý dolní roh), ...
Máme tu tedy prvního adepta na vyškrtnutí. Systém Android je opravdu v dodávaném stavu v podstatě nepoužitelný, nehledě na to, že často odmítne také nabootovat a nabídne nám pouze nekonečný pohled na startovací obrazovku. Po nějaké době tento systém dokonce odmítal nastartovat nadobro, a to i přes jeho opětovnou instalaci, ovšem pak se najednou rozjel. Windows CE je další možností, která má tu výhodu, že uživatelům se zkušenostmi s desktopovými operačními systémy Microsoftu nabídne známé prostředí, i když ve značně zastaralém kabátu.
Windows CE 6.0
Však je to také již 4 roky starý systém, což ve světě mobilních zařízení znamená věčnost a dnes je již na cestě nová verze Windows CE 7, která je chystána na konec tohoto roku. Prozatím se ale u SmartQ V7 musíme spokojit s tím, co máme a to nám moc důvodů k radosti neposkytne, protože v systému Windows CE se nedostaneme ani k datům na paměťové kartě a flash disk budeme zkoušet připojovat také marně. S Windows CE se zde tedy můžeme pouze připojit k Internetu (Wi-Fi) a prohlédnout si (ne editovat) soubory Wordu, Excelu a PowerPointu. Pro další funkce si musíme stáhnout a nainstalovat dodatečné aplikace.
K čemu nám tedy je, že SmartQ V7 nabízí tři operační systémy, když si jeden z nich myslí, že je nainstalovaný na čínském mobilním telefonu vybaveném fotoaparátem a druhý nenabízí ani základní funkčnost? Odpovězte si sami, já pouze oznámím, že se kvůli tomu nyní zaměříme už pouze na Linux a poté krátce na Android.
OS Linux - Ubuntu
Zařízení nám nejdříve nabídne úvodní obrazovku, kde si můžeme vybrat mezi instalovanými operačními systémy a také zvolit velikost paměti vyhrazené pro účely videa. Buď to je 214 MB, 188 MB, nebo 138 MB a toto budete potřebovat, pokud hodláte přehrávat videa ve vysokém rozlišení (až Full HD). A jak jinak, popisky u této funkce jsou čínsky, takže se nedozvíme nic bližšího, pouze jsem stylem pokus-omyl zjistil, že video v rozlišení Full HD se v systému Ubuntu přehraje nejlépe při nastavené hodnotě 138 MB, což jsem zcela nepochopil, ale prostě to tak je a víc s tím neuděláme.
V systému Ubuntu již také budeme moci přes rozhraní USB připojit externí úložiště, avšak nebyl nalezen diskový oddíl naformátovaný na NTFS, pouze FAT16/32. A také se připravte na to, že pro rozběhnutí externího pevného disku (2,5" notebookový) nejspíše nebude port v tabletu poskytovat dostatek energie. Dále můžete k USB portu v tomto OS velmi snadno připojit normální klávesnici, která bude fungovat ihned po zapojení, stejně jako myš. Možná ale budete muset zařídit, aby byl její ukazatel stále viditelný, což řeší tenhle návod.
Můžete také zkusit připojit USB hub, ovšem s těmi jsou dle ohlasů na internetu problémy, protože ne vždy fungují a kolikrát je zapotřebí zapojovat další zařízení postupně a v nějakém pořadí. Více si o tom můžete počíst zde a pak se mrknout i na další témata, protože celá sekce tohoto fóra je věnována zařízením SmartQ V5 a V7. Nutností je ale znalost anglického jazyka.
Samotný operační systém připomíná klasickou desktopovou distribuci OS Ubuntu a má v sobě už několik předinstalovaných aplikací. Přímo na ploše ale nabízí pruh s velkými zástupci pro spuštění těch nejdůležitějších, kam patří webový prohlížeč Midori, správce mobilního připojení 3G Manager, přehrávač multimédií VLC Media Player, přehrávač multimédií a rádií z Internetu (zajišťuje také VLC), eBook Reader pro čtenáře (FBReader 0.12.7), prohlížeč dokumentů PDF, funkce pro zamknutí dotykové obrazovky a tlačítek a nakonec funkce pro vypnutí nebo uvedení do pohotovostního režimu.
Abychom to neprotahovali, uvedu nabízené aplikace v bodech podle skupin s příslušným popisem:
Accessories
- Calculator
- Leafpad
- Search for Files or Folders
- StarDict
- Xarchiver
- evilvte
Kalkulačka, poznámkový blok, vyhledávání souborů a adresářů, čínsko-anglický slovník, program pro komprimaci dat a konzole, to je nabídka první části menu s klasickým názvem accessories, tedy příslušenství.
Games
- Gweled
- Shishensho
Ubuntu nám nabídne také dvojici her s ne zrovna známými názvy. Gweled je v podstatě klasická hra Diamonds, kde ve 2D poli přesunujete do horizontální či vertikální linie diamanty tak, aby byly aspoň 3 vedle sebe a mohly zmizet a uvolnit místo dalším.
Gweled (Bejewelled) v ne zrovna přívětivém kabátě
Tato vysoce návyková hra je doplněna o podobnou hříčku, v níž párujete dva stejné symboly, jež musí být vedle sebe.
Graphics
- Evince Document Viewer
- Image Viewer
- rgbPaint
První aplikae Evince Document Viewer není nic jiného než prohlížeč dokumentů .pdf a .dvi. Dále je tu prohlížeč obrazových souborů Image Viewer, jenž je však ukrutně pomalý, a to tak, že zobrazení další fotografie v rozlišení 3264 x 2448 mu trvá celých pět sekund, což je na pohodlné prohlížení nedostatečné. Řešení je prosté, ale ne zrovna praktické - použít fotografie či obrázky s nižším rozlišením. Nakonec tu je rgbPaint, čili klasické malování.
Internet
- Claws Mail
- Feed Circuit
- Midori Web Browser
- Pidgin Internet Messenger
- Transmission BitTorrent Client
Jedna z nejvíce zajímavých položek skrývá jednak e-mailový klient Claws Mail, pro RSS kanály tu je Feed Circuit a jako výchozí internetový prohlížeč tu máme Midori Web Browser, o němž si něco ještě povíme, ale dříve připomenu známý IM klient Pidgin a pro stahování tzv. torrentů tu je Transmission BitTorrent Client.
Webový prohlížeč Midori se řadí mezi ty jednodušší a své volby nám nabízí v pouze jedné liště i s adresovým řádkem. Stránky včetně českých zobrazuje velmi pěkně a bez chyby, ovšem mezi jeho přednosti rozhodně nepatří rychlost. Na nějaké plynulé rolování stránkami proto rozhodně zapomeňte a připravte se na celkově pomalé reakce.
Office
- AbiWord Word Processor
- E-book reader (FBReader 0.12.7)
- Gnumeric Spreadsheet
- Osmo
Kancelářské aplikace jsou zde celkem čtyři. Jako první se ukazuje AbiWord Word Processor, tedy nástroj pro psaní lépe formátovaných textů, než jaké nám dovolí "poznámkový blok", důležitou součástí je čtečka elektronických knih, které si můžeme zobrazit v libovolné orientaci, aby se nám lépe četly a využívat tlačítka v rámu tabletu k listování stránkami.
Gnumeric Spreadsheet není nic jiného než jednoduchý tabulkový procesor, u nějž však pro samotné pole s daty zbyla asi jen čtvrtina obrazovky, takže by s ním pracoval jen někdo, kdo se strašně rád rozčiluje. A konečně tu je Osmo, čili kalendář a osobní organizér, jenž má zde vedle čtečky e-knih smysl.
Sound & Video
- VLC Media Player
Položka s multimediálními programy obsahuje pouze VLC Media Player, avšak ten je u tohoto zařízení jednou z nejdůležitějších aplikací. Osobně jsem nenašel soubor, který by byl tímto přehrávačem odmítnut, takže se podařilo přehrát jak filmy v Xvid, DivX, WMV9, ale i záznamy MP4 v rozlišení 1920 x 1080 přímo z videokamery a hudební soubory FLAC.
Nesmíme zapomenout také na rozhraní HDMI, přes něž si můžeme snadno připojit televizor, ale už jsem nenašel způsob, jak pomocí něj připojit pomocí kabelu HDMI - DVI i normální monitor. Ten nebyl schopný detekovat signál, ať bylo nastaveno ve VLC Media Player jakékoliv rozlišení (podporovány jsou pouze televizní 1080p/i, 720p/i či nižší). Co se týče přehrávání videí ve vysokém rozlišení, pak s tím nemá SmartQ V7 díky hardwarovému dekódování problém, až je to v kontrastu s jinak pomalými reakcemi operačního systému k neuvěření. Zvláště když na načtení a zobrazení jedné fotografie musíme čekat kolem pěti sekund.
System Tools
- GDebi Package Installer
- PCMan File Manager
Nakonec jsme si nechali systémové nástroje, kde figuruje utilita pro instalaci aplíkací v balíčcích .deb a pak jednoduchý souborový manažer podobný průzkumníku systému Windows. Ten se aspoň dobře a snadno může ovládat přes dotykovou obrazovku pouhým prstem.
Celkově je tedy tento operační systém pro SmartQ V7 nejvíce vhodný, protože nabízí zdaleka nejlepší funkčnost a netrpí tolika neduhy jako ostatní dva. Spokojeni budeme s přehráváním videa a audia (samostatná zvuková aparatura či sluchátka jsou takřka nutností), ale nespokojeni budeme s celkovou odezvou a rychlostí, což asi nejvíce bolí při používání webového prohlížeče a prohlížení fotografií.