Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SmartQ V7: Android + Linux + WinCE

9.7.2010, Jan Vítek, recenze
SmartQ V7: Android + Linux + WinCE
Osobní počítače typu Tablet PC, které někteří označují spíše za efektní hračky, bezesporu hýbou dnešním IT světem a rozhodně pouze díky Apple iPad. I jiné firmy nabízejí své modely, jako třeba SmartDevices a jejich V7 se třemi operačními systémy...

OS Android 1.6


Pokud máme štěstí a Android neodmítne nabootovat, můžeme se přesvědčit i o jeho nabídce. Tento systém získal Google v roce 2005 akvizicí malé začínající společnosti Android a od té doby bylo jasné, že si brousí zuby na trh s mobilními zařízeními, kde v této době začíná být velmi aktivní. V tomto případě jde o verzi 1.6 (Donut), která přišla na svět v září minulého roku.



Po startu a odkliknutí úvodní informační obrazovky nás uvítá anglicko-čínské prostředí, které je všechno, jen ne uzpůsobené pro bezproblémové ovládání prvky tohoto zařízení. Využitelná, ba přímo nezbytná, jsou zde totiž tlačítka (tři vedle displeje a tři na horní straně), jenže problém je ten, že nemůžete vůbec tušit, co které v momentálně spuštěné aplikaci způsobí a zda vám nabídne menu, dotykovou klávesnici, posune vás někam jinam, nebo snad aplikaci ihned ukončí. Výsledkem tohoto je narůstající frustrace z používání tabletu, k čemuž se připojuje nedokončený překlad do angličtiny, z níž má našinec rozhodně větší šanci pochopit, co se pod daným nápisem skrývá, než když se kouká na "rozsypaný čaj".



Na druhou stranu přeci jen Android v lecčemž překonává instalovaný Linux. Například nabízí velmi užitečné a podrobné Google Maps, rychleji se umí probírat fotografiemi a také jeho výchozí Browser je o poznání rychlejší a lépe uzpůsobený pro ovládání dotykovým displejem. Opět tu jsou ale ona tlačítka, s nimiž si můžeme hrát ruskou ruletu a odhadovat, co nám asi tak jejich stisk přinese.



Android nám také spolehlivě přehraje videa v rozlišení 720p, ale s Full HD (1080p) už má problémy a seká se. Celý systém pak dokáže havarovat při pokusu o nastavení rozhraní HDMI. Co se týče ostatní softwarové výbavy, máme tu aplikace určené pro mobilní telefony, ale třeba i IM klient Meebo (který ovšem i u nejnovější verze firmware hned hlásil, že je zastaralý a nefungoval), dále můžeme zmínit nějaké hry (Sudoku, Robo Defense), StreamFurious pro přehrávání internetových rádií, RepliGo Reader pro čtení PDF, NewsRob pro zprávy, iReader pro čtení elektronických knih a pak několik aplikací s čínskými názvy, s nimiž si moc legrace neužijeme, ale můžeme je odinstalovat.

Celkově by Android 1.6 na tomto zařízení fungovat mohl velmi dobře, ale to by vyžadovalo nějaké úpravy, aby měl uživatel představu o tom, jak čeho dosáhnout a nemusel při ovládání tápat. Dále by se slušelo, aby byla dokončena lokalizace alespoň do anglického jazyka a vynechány byly ty součásti systému, jež tu jsou zbytečné. Uživatel se takto cítí v podstatě jako betatester, což ocení asi jen nadšenci, kteří mají čas a chuť zkoušet různé úpravy, pročítat fóra a řešit na nich své nápady. Normální uživatel požadující především bezproblémovou funkčnost nebude z tohoto systému veselý ani omylem.


Spotřeba a výdrž na baterie


Spotřeba bude rozhodně velké plus tohoto tabletu, což vyplývá už jen z použitého hardware - procesor ARM11 a výhradně elektronická paměť. Největším žroutem energie zde tak bude nejspíše LCD obrazovka, i když ta je také vybavena úsporným podsvícením pomocí LED.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Spotřeba
2,7 W
3,9 W

V klidu tak SmartQ V7 spotřebuje v OS Linux s displejem vysvíceným na maximum a zapnutým rozhraním Wi-Fi pouze kolem 2,7 W, což občas mírně stoupne na tři watty. V zátěži, kterou jsme zajistili přehráváním filmů v rozlišení Full HD pak spotřeba vzrostla pouze na 3,9 W a občas se dotkla hodnoty 4,2 W.

Výdrž tohoto zařízení na baterie je ošemetná věc, protože je určeno na to, aby po krátké době nepoužívání (to lze samozřejmě v operačních systémech upravit) přešlo do spacího režimu, v němž dle měřáku nespotřebuje téměř nic (Voltcraft Energy Check 3000 v takovém případě ukazoval nulu). Podle zkušeností z několika dní s tímto tabletem můžeme ale uvést, že při běžném využití, jako surfování na internetu nebo čtení elektronických knih tablet vydrží kolem 5,5 hodiny. Tato doba se při přehrávání náročných filmů v plném HD rozlišení zkrátí asi o hodinu až hodinu a půl.