Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Solidní disky (SSD) opět v akci

5.8.2009, René Pfeifer, recenze
Solidní disky (SSD) opět v akci
Jak pokročil překotný vývoj SSD disků od října loňského roku? Jak pokračuje závod o výkonnostního krále? Na tyto i další otázky odpovíme v následujícím testu, kde se utkají moderní SSD se zástupci klasických pevných disků. Nechť souboj započne.
Ještě než přistoupíme k závěrečnému hodnocení, připravili jsme krátký doplňující test reálné práce se soubory. Za pomoci File Copy testu jsme navodili několik modelových situací, ze kterých vybíráme výsledné časy kopírování mezi dvěma oddíly na disku a v rámci jednoho oddílu na disku. Porovnáváme jednak práci s velkou dávkou souborů různé velikosti (Programs = 8504 souborů o celkové velikosti 1380 MB) a také zpracování menší sady meších souborů (Instal = 414 souborů, 575 MB).


FC test pouze podtrhl stále skvělé výkony staršího modelu SSD Intel X25-E a potvrdil i výborné výsledky solid-state disku Corsair P128. Zvýraznily se též slabé výsledky druhé verze disku Patriot Warp, jeho časy v této sekci jsou odstrašující.


Komentář k teplotě a hlučnosti


Hlubší test teploty nebo hlučnosti jsme v průběhu testů rozhodli neprovádět neboť žádný s disků se během operací nijak nepřehříval, na omak si zachovaly pokojovou teplotu (23 - 25 °C). Platí to i v případě HDD WD VelociRaptor, jehož prostorově výrazné chlazení plnilo svoji funkci bezchybně.

Co se tyče hlučnosti, všechny disky SSD pracovaly naprosto neslyšně. Z HDD Seagate Momentus bylo typické jemné chroustání slyšet až z bezprostřední blízkosti. Pouze 10000 otáček VelociRaptoru bylo slyšet, ovšem ne výrazněji než práce běžných dnešních 3,5" pevných disků.

K akustice se váže ještě jedna perlička, kterou jsme již v průběhu naznačili. Informační utility odhalily u solid-state disků Corsair a OCZ podporu AAM. Za pomoci programu Win AAM lze dokonce nastavovat jeho hodnotu, ale jak tušíte, na hlučnosti disků se to nijak neprojevilo - ticho zůstalo tichem.


Kolik zaplatíme za prostor


Výsledné ceny za gigabyte jsme získali s průměrných cen jednotlivých zástupců uvedených na začátku recenze. Potvrdil se všeobecně známý stav, kdy za prostor polovodičových disků zatím stále zaplatíme výrazně více než za gigabyty na plotnách . Ostatně propastný rozdíl mezi notebookovým Seagatem a SSD Intel můžete posoudit sami v tabulce níže.

Cena za GB
(Kč/GB)
Seagate 7200.4 500 GB
5,90
WD VelociRaptor 74 GB
47,30
A-DATA S592 64 GB
60,90
Corsair P128 128 GB
70,30
Patriot Warp v2 64 GB
70,30
OCZ Summit Series 60 GB
113,30
Intel X25-E 32 GB
306,30


Zhodnocení výkonu


Vzhledem k různorodému výběru jsme se rozhodli dnes ocenění neudělovat a nemá ani smysl provádět bodování výkonů v jednotlivých sekcích recenze. Výsledky shrneme alespoň stručným komentářem.

Aktualizovaná verze SSD Intel X25-E opět ovládla většinu provedených testů. Vzácně vyrovnané a kvalitní výkony předvedl nový polovodičový disk Corsair P128, ale Intel dokázal překonat pouze v sekci Crystal Disk Mark. Vítězovi dnešního srovnání dokázal zdatně konkurovat ještě zástupce od A-Data - model S592, a to v důležitém testu aplikací H2Benchw. V ostatních zkouškách však disk svůj slušný výkon nezopakoval.

V porovnání přenosových rychlostí čtení a zápisu stojí za zmínku ještě solidní výsledek OCZ Summit Series, kterému zřejmě pomáhá monstrózní vyrovnávací paměť. O výkonu SSD Patriot Warp v2 můžeme konstatovat, že tento zástupce SLC kategorie se příliš nepovedl, když v mnohých parametrech zaostal i za pevnými disky našeho výběru.

Abychom vás však neochudili o nějaký graf na závěr, pokusili jsme se obodovat dosažený výkon našich soutěžících. Použili jsme k tomu bodový výstup z aplikačních testů a porovnali jsme jeho závislost na ceně za gigabyte.Výsledek nám jednoznačně napovídá, že notebookový Seagate se zatím vyměňovat nevyplatí. A pokud už chceme pevný disk nahradit, tak za model S592 A-Data nebo P128 Corsair.


Závěr


Na začátku jsme naši recenzi postavili jako souboj řadičů Intel versus ostatní. Testy potvrdily, že konkureční řadiče SATA pro solidní disky se výrazně přiblížily výkonům Intelu, ale stále mírně ztrácejí. Řadič Samsung v kombinaci s čipy stejného výrobce v kabátě Corsair P128 prokázal vynikající a stabilní výkony. V testu Crystal Disk Mark dokonce Intel překonal. I rozhraní Barefoot v disku A-Data S592 si nevedlo špatně, v oblasti sekvenčního zápisu má však stále co dohánět.

Z různých zpráv se dozvídáme, že konkurenti Intelu nespí a horlivě chystají své řadiče na příchod SATA rozhraní 3. generace s propustností 6 Gb/s. Bude zajímavé sledovat, jak Intel odpoví.


Za zapůjčení testovaných produktů děkujeme společnostem:

Czech Computer za Seagate Momentus 7200.4, Western Digital VelociRaptor, Intel X25-E
Abacus Computer za OCZ Summit Series
100MEGA Distribution za Patriot Warp v2
A-Data za A-Data S592