reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Sony Vaio SZ2 – samurajský notebook

, , recenze
Sony Vaio SZ2 – samurajský notebook
Sony Vaio v sobě spojuje elegantní design s výkonným hardware a ušlechtilými materiály. Notebook řady SZ2 je postaven na výkonném dvoujádrovém procesoru Intel Core Duo T2300. Zvláštností hardware architektury je systém dvou grafických karet, který ovlivňuje spotřebu a mobilitu přístroje.
Sony Vaio SZ2 – samurajský notebook
V následujícím odstavci se budeme věnovat portům a rozhraním notebooku. Na pravém boku jsou umístěny dva USB 2.0 porty spolu s DVD mechanikou a konektory pro LAN a modem připojení. Místa na těle notebooku je opravdu málo, zvláště když většinu pravého strany zabírá integrovaná DVD mechanika. Proto návrháři Sony Vaio SZ2 vybavili externí redukcí, která supluje čtečku karet Secure Digital (SD), Memory Stick (MS), Memory Stick Pro (MS Pro), Multi Media Card (MMC) a xD. Speciální redukce se zapojuje do 34 mm portu Express Card a tím v podstatě obchází nedostatek prostoru.


Pravý bok - USB, modem , DVD

Všechny ostatní konektory a rozhraní jsou umístěny na levém boku přístroje. Najdeme zde především klasický D-Sub konektor pro externí monitor a rozhraní IEEE 1394. Audio panel je umístěn pod kloubem, který spojuje základnu s panelem notebooku. Dále je přítomna i čtečka paměťových karet Memory Stick Duo a samostatný port pro rozhraní PCMCIA (Type II). Na spodku notebooku se dále nachází konektor pro připojení dokovací stanice.


Levý bok – D-Sub, PCMCIA atd.


Po stránce síťové konektivity nabízí Sony Vaio SZ2 několik alternativ. Gigabitové připojení k LAN zajišťuje čip Marvell Yukon 88E8036. Klasické vytáčené připojení obstarává HDAUDIO SoftV92 Data Fax Modem. Konektory jsou zakryté plastovým krytem, který je chrání před znečištěním. Bezdrátovou komunikaci jako u většiny Centrino notebooků třetí generace umožňuje Intel PRO/Wireless 3945ABG. Podporovány jsou WiFi protokoly 802.11a, 802.11b (11Mbit) a 802.11g (54Mbit). S ohledem na úsporu energie lze WiFi přepínačem vypnout, který je umístěn na panelu pod displejem přístroje.


Baterie a provozNotebooky řady Sony Vaio jsou proslulé nízkou spotřebou. K testu byl dodán přístroj s jednou baterií o kapacitě 5200 mAh. Firemní specifikace uvádějí životnost baterie v režimu Stamina na 320 minut. V rychlejším, tzv. Speed modu by měl notebook vydržet na bateriích přibližně 275 min. Spotřebu notebooku ovlivňuje několik technologií, které jsou součástí platformy Centrino. Nejdůležitější je Intel Dynamic Power Coordination, který spolu s Enhanced SpeedStep koordinuje sdílený power management jader. Během práce s kancelářským softwarem běží Core Duo T2300 na nižším taktu a spotřebuje méně energie než při složitých výpočtech, kdy frekvence jader stoupá na 1,66 GHz. GHz).


Baterie o kapacitě 5200 mAh

Spotřebu ovlivňuje i tzv. Intel Deeper Sleep, který při nečinnosti CPU přesunuje data z vyrovnávací do operační paměti. V další fázi je sníženo napětí procesoru a jsou napájeny pouze jeho nejnutnější oblasti. Vlastní power management Vaia je v podstatě určitým rozšířením, respektive nadstavbou nad originálním power managementem operačního systému Windows XP. Opět zde najde možnost ukládat jednotlivá nastavení do profilů, apod.


Power management

Vlastní kapitolu by zasloužil power management pod Windows Vista. Software je graficky přeplácaný, a mírně nepřehledný, ostatně jako většina nastavení v nových Windows. Při běžné práci ve Windows Vista neustále swapoval pevný disk. Proto i doba, po kterou notebook vydržel na bateriích, byla průměrně o 25% kratší.
reklama
reklama
reklama