Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
, , recenze
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
K oblíbeným
reklama
Balení a příslušenství

Zdroj je zabalen v kartónové krabici a při transportu je chráněn pěnovými vložkami. Přibalené příslušenství není žádné, což se celkem dá čekat u této cenové kategorie.


Parametry

Výrobce uvádí výkon 550W a přímo na štítku se zdroj honosí tichým větrákem, vysokou účinností, ochranou proti zkratu a 100% zahořením. Výkonové parametry jednotlivých větví v tabulce níže:
Větev
+3.3V
+5V
+12V
-5V
-12V
+5VSB
Proud
30A
32A
36A
0.5A
0.8A
3.0A

Zdroj je vybaven pasivním PFC a ventilátor je teplotně řízený
Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je složena z hliníkových profilů stříbrné barvy, je velmi masivní a na pohled kvalitně zpracovaná. I když perforace zadní strany nemá tak velkou plochu otvorů, to je ale dáno použitím 2mm silného hliníkového plechu a použitým způsobem opracování. Je použit 12cm ventilátor z transparentního plastu modré barvy, jehož zpracování je slušné, lopatky mají hladké hrany a rámeček je pěkně zaoblený. Bohužel je toto zaoblení překryto malým otvorem ve skříňce, což je předzvěst aerodynamického hluku při vyšších otáčkách. Ventilátor je kryt drátěnou mřížkou zlaté barvy. Velkou výhradu mám k průchodu kabelů ze zdroje. Otvor má totiž neošetřené ostré hrany a manipulací se o ně kabely poškozují. To je hrubý nedostatek, plastová průchodka by dle mého názoru prodražila zdroj minimálně.Kabeláž

Zdroj disponuje 24pinovým Main Power konektorem, který je vyřešen tak, aby se dal použít i v základních deskách s 20pin Main Power konektorem. Délka kabelového svazku k Main Power konektoru je 30cm, což není mnoho a ve větších skříních budou nejspíše problémy s dosahem kabelu. Zdroj disponuje pouze jedním Serial ATA konektorem a to je na dnešní dobu příliš málo. Stejně špatné je to i s délkou jeho kabelu, která činí asi 35cm. Dále zdroj disponuje šesti Peripheral power konektory rozdělenými na dva svazky o délce 50cm. Na jejich koncích je po jednom FDD konektoru. Dále nabízí pouze jeden konektor +12V Power .

Kabely jsou místy staženy stahovací páskou, žádné flexo se nekoná. Vzhledem k výkonu zdroje je konektorů dost málo. Zasloužil by si určitě alespoň více Seriál ATA napájecích konektorů a konektor pro přídavné napájení grafické karty.
Vnitřní provedení

Ke vnitřnostem zdroje se dá dostat odšroubováním čtyř šroubků. Při rozebírání nebylo třeba bojovat s kroutícím se plechem, skříňka je provedena opravdu pěkně. Ovšem vnitřnosti zdroje jsou pro mě velkým zklamáním. Zdroj nedisponuje dvěma +12V větvemi s odděleným snímáním proudu, ale je vybaven 24pinovým Main Power konektorem a to je v rozporu se specifikací ATX12V 2.0. Také mě udivila absence dodatečné stabilizace 3.3V větve, která má za úkol kompenzovat úbytek na kabeláži. Lze tedy předpokládat, že stabilita 3.3V větve bude špatná. Dále jsou vzhledem k výkonu zdroje  příliš malé chladiče tranzistorů a usměrňovacích diod. Kapacita filtračních kondenzátorů je vzhledem k výkonu dost malá. Zdroj je řízen obvodem SG6105 namísto klasického TL494, což velmi zjednodušuje konstrukci zdroje. Další výhradu mám k zapájení kabeláže, je to provedeno velice nekvalitně. Deska zdroje je uchycena pomocí pásků plechu navlečených v drážkách základního profilu, na čemž by nebylo nic tak špatného až na to, že plíšky jsou nakřivo a deska je důsledkem toho velmi prohnutá. Násilné prohnutí desky plošných spojů může mít za následek praskání vodivých cest, hlavně u pájecích bodů. Co mě ale opravdu udivilo, je překrytí dobré poloviny plochy ventilátoru plastovou fólií, nevím co výrobce vedlo k tak drastickému omezení průtoku vzduchu zdrojem. Všechny nedostatky (a že jich není málo) jsou zachyceny na fotografiích.

Kvalita provedení tohoto zdroje je velice nízká i když to na pohled vypadá jinak.

 

reklama
Nejnovější články
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GeForce GTX 1660 Super jsou na světě Specifikace GeForce GTX 1660 Super jsou na světě
NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3950X snadno překonal Core i9-10980XE v 3DMark Physics Ryzen 9 3950X snadno překonal Core i9-10980XE v 3DMark Physics
Procesor AMD Ryzen 9 3950X už se vesele testuje s využitím benchmarků, které pak výsledky zařazují do svých databází. Lidé jako Tum Apisak se pak v těchto databázích vrtají a přinášejí pro nás zajímavé informace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice
Dalo by se říci, že aktuální souboj firem AMD a Intel je také soubojem mezi TSMC a Intelem, pokud jde o výrobní technologie a kapacity. A právě v tomto ohledu to začíná vypadat pro AMD mnohem lépe než kdy dříve. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře