Srovnávací test 14 zdrojů - 2. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 2. část
, , recenze
Včera jsme začali srovnávací test 14 zdrojů, kde jsme se věnovali jejich popisu. Dnes jsou tedy na řadě testy a závěrečné shrnutí. Pokud Vás tedy některý ze zástupců zaujal a nebo jste jen zvědaví, jak si zdroje v praxi opravdu vedou, najdete v této druhé části rozhřešení. Předem můžeme prozradit, že jeden zdroj během zátěžových testů shořel.
K oblíbeným
reklama
Zdroj měl problémy se startem už při poloviční zátěži. To vyřešilo postupné zařazování zátěže, ale bohužel na 12V větvi zdroj nebyl schopen podat maximální výkon. Při plné zátěži a teplotě okolí 23°C zdroj vyfukoval vzduch o teplotě 50°C. Nejspíše za to může překrytí ventilátoru. Navíc účinnost zdroje není nějak valná. Hodnoty napětí větví pod různou zátěží naleznete v tabulce (hodnoty napětí uvedeny ve (V) , zatížení v %):


25%
50%
100%
12V1
12,33
11,80
n/a
12V2
12,33
11,80
n/a
5V
5,08
4,99
4,91
3.3V
3,37
3,27
3,18

Zdroj není vybaven dvěma 12V větvemi. Napětí se drží v mezích daných specifikacemi, když napětí 3.3V větve při plné zátěži je na hraně. Zdroj byl po chvíli chodu dost hlučný. Velmi se ozývala fólie připevněná na ventilátoru, proudem vzduchu „plácala“ o rámeček ventilátoru. Při 25% zátěži zdroj dokázal udržet účinnost 60%. Aby splňoval specifikaci, musela by účinnost být o 5% vyšší. Účinnost 60% si zdroj držel i při maximálním odběru, dával o sobě vědět podivným zápachem impregnačních hmot. Tento krutý režim přežil dvě hodiny, poté byl odpojen. V praxi se takové zatížení těžko objeví.

Nakonec oscilogramy zvlnění a šumu na výstupech zdroje:


5VSB větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


12V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


5V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


3,3V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div

U oscilogramu 5VSB větve si lze povšimnout dost velkého rušení, dokonce překračujícího hodnoty dané specifikací, ktera říká, že zvlnění na 5VSB větvi může být maximálně 50mVšš a zde je to dokonce až 120mVšš.
reklama
Nejnovější články
PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU
Polský server PurePC si dovolil vypustit do světa zprávu o tom, že mezi Intelem a NVIDIÍ loni existovala dohoda, která měla zajistit, aby se procesory AMD nedostaly do notebooků s kartami GeForce RTX 2070 či výkonnějšími.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času
Před mnoha sty lety mohli naši předkové sledovat explozi supernovy v malé sousední galaxii a na její pozůstatky se nyní zaměřili astronomové, kteří se s využitím analýzy snímků, jež od sebe dělí deset let, snaží jít proti proudu času. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují
Intel se chystá vypustit na trh opět 14nm desktopové procesory, které budou mít ovšem na jednu stranu modernější architekturu, ale na druhou stranu mohou nabídnout maximálně jen 8 jader oproti Comet Lake-S. Jaké budou ceny?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA GeForce RTX 3060 bude dle informací serveru Cowcotland připravena pouze od AIB partnerů, a na trh se tak nechystá verze Founders Edition, ačkoliv by se to mohlo zdát z doprovodných materiálů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5. WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5.
Kontroverzní změna podmínek sdílení dat z WhatsAppu na Facebook rozčílila spoustu lidí. Komunikátor nyní vysvětluje, jak se vlastně všechny věci mají. Změnu navíc odkládá z 8. února až na 15. května.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře