Srovnávací test 14 zdrojů - 2. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 2. část
, , recenze
Včera jsme začali srovnávací test 14 zdrojů, kde jsme se věnovali jejich popisu. Dnes jsou tedy na řadě testy a závěrečné shrnutí. Pokud Vás tedy některý ze zástupců zaujal a nebo jste jen zvědaví, jak si zdroje v praxi opravdu vedou, najdete v této druhé části rozhřešení. Předem můžeme prozradit, že jeden zdroj během zátěžových testů shořel.
K oblíbeným
reklama
Zdroj měl problémy se startem už při poloviční zátěži. To vyřešilo postupné zařazování zátěže, ale bohužel na 12V větvi zdroj nebyl schopen podat maximální výkon. Při plné zátěži a teplotě okolí 23°C zdroj vyfukoval vzduch o teplotě 50°C. Nejspíše za to může překrytí ventilátoru. Navíc účinnost zdroje není nějak valná. Hodnoty napětí větví pod různou zátěží naleznete v tabulce (hodnoty napětí uvedeny ve (V) , zatížení v %):


25%
50%
100%
12V1
12,33
11,80
n/a
12V2
12,33
11,80
n/a
5V
5,08
4,99
4,91
3.3V
3,37
3,27
3,18

Zdroj není vybaven dvěma 12V větvemi. Napětí se drží v mezích daných specifikacemi, když napětí 3.3V větve při plné zátěži je na hraně. Zdroj byl po chvíli chodu dost hlučný. Velmi se ozývala fólie připevněná na ventilátoru, proudem vzduchu „plácala“ o rámeček ventilátoru. Při 25% zátěži zdroj dokázal udržet účinnost 60%. Aby splňoval specifikaci, musela by účinnost být o 5% vyšší. Účinnost 60% si zdroj držel i při maximálním odběru, dával o sobě vědět podivným zápachem impregnačních hmot. Tento krutý režim přežil dvě hodiny, poté byl odpojen. V praxi se takové zatížení těžko objeví.

Nakonec oscilogramy zvlnění a šumu na výstupech zdroje:


5VSB větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


12V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


5V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


3,3V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div

U oscilogramu 5VSB větve si lze povšimnout dost velkého rušení, dokonce překračujícího hodnoty dané specifikací, ktera říká, že zvlnění na 5VSB větvi může být maximálně 50mVšš a zde je to dokonce až 120mVšš.
reklama
Nejnovější články
Nový byznys Opery? Neúspěch si prý vynahrazuje lichvářskými půjčkami Nový byznys Opery? Neúspěch si prý vynahrazuje lichvářskými půjčkami
Opera byla kdysi poměrně oblíbeným internetovým prohlížečem. Poněvadž ale prohlížeč Google Chrome vše převálcoval, zkouší to dnes s aplikacemi pro půjčování peněz v chudších zemích s vysokými úroky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
HPE varuje své zákazníky před nedostatkem CPU Intel v celém roce 2020 HPE varuje své zákazníky před nedostatkem CPU Intel v celém roce 2020
Společnost Hewlett Packard Enterprise upozornila své zákazníky na to, že sama očekává nedostatek procesorů Intel, který má přetrvat v celém tomto roce. Doporučuje jim také, aby zvážili jiné možnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 5600 XT byl vylepšen, jak se to ovšem projeví? Radeon RX 5600 XT byl vylepšen, jak se to ovšem projeví?
Grafické karty Radeon RX 5600 XT by se měly zítra dostat na trh ideálně už s novými BIOSy, pokud jde o dosud známé modely firem Sapphire a PowerColor, které dostaly lepší nastavení pamětí a GPU. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA Ampere GA103 a GA104: první specifikace nových GeForce? NVIDIA Ampere GA103 a GA104: první specifikace nových GeForce?
Zatímco informace o zrychlování karet AMD Radeon RX 5600 XT jsou zcela reálné, údaje o Ampere GA103 a GA104 od NVIDIE můžeme brát zatím s velkou rezervou. I když je zmiňuje server VideoCardz jako obecně důvěryhodný zdroj.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
V čem se budou lidé prohánět po Měsíci? Lexus ukazuje návrhy lunárních vozidel V čem se budou lidé prohánět po Měsíci? Lexus ukazuje návrhy lunárních vozidel
Jak to bude jednou vypadat na Měsíci, až bude pro lidstvo běžné pořádat na něj výlety a zájezdy? Společnost Lexus představila sedm návrhů lunárních dopravních prostředků, na kterých by mohli návštěvníci Měsíce jezdit.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková