reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Srovnávací test 80mm ventilátorů - dokončení

, , recenze
Srovnávací test 80mm ventilátorů - dokončení
Minule jsme nakousli srovnávací test 80mm ventilátorů a proto jej dnes zakončíme představením zbývajících sedmi modelů a konečným porovnáním všech osmnácti ventilátorů z hlediska jejich hlučnosti. Tím ale tento seriál nekončí a v dalších článcích se můžete těšit na ventilátory o průměru 92mm a 120mm.
Srovnávací test 80mm ventilátorů - dokončení
Silverstone – FM82

Tento ventilátor je asi nezvláštnější z celého testu. Jeho rámeček, mimochodem podélně perforovaný, slouží zároveň coby redukce z 92mm na 80mm. Takže přimontovat se dá stejně jako 80mm ventilátory, ale lopatky mají průměr jako z 92mm. Přemýšlel jsem, jestli jej zařadit do testu 80, či 92mm, ale nakonec jsem jako rozhodující určil velikost rámečku a druhá volba by také byla vůči němu nefér.Specifikace FM82:


Velikost (mm)80/90
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)1800 - 3800
Hluk (dBA)17 - 40,4
Průtok vzduchu (CFM)72,48 max
Typ ložisek kuličková
Spotřeba (W)4,8 maxVentilátor je celý vyveden v bílé barvě a velmi chytrý je design rámečku. Co se týče tvaru, jde o jakýsi čtverec v kružnici, vylisován tak, aby bylo možné dodržet rozteče děr, jako mají obyčejné 80mm ventilátory. Lopatky jsou sice ostřejší, ale jinak jsou vylisovány kvalitně, bez otřepů a jiných kazů.Příslušenství také patři mezi to nejbohatší, co lze sehnat. Kromě krátkých a dlouhých řezných šroubků to je ochranná mřížka. Ta již má při plné rychlosti 3800RPM, jakou jsou listy vrtule schopny vyvinout, plné opodstatnění.Následně Silverstone přibalil vkusnou hliníkovou záslepku do přední 3,5“ pozice s rezistorem dovolujícím regulovat otáčky z 3800RPM na 1800RPM. Uvítal bych ale možnost ještě nižšího nastavení otáček, přece jen 1800RPM 92mm vrtule nemůže být úplně tichá.
Titan - TFD-A8025M12C9(RB)

S nádherně jednoduchým názvem dorazila celkem třetí a v tomto testu poslední hliníková verze od známého výrobce Titan, jenž se na našem trhu drží velmi dlouho. Pamatuji jeho slavné začátky na českém trhu s chladiči M1AB, které se ale posléze na svou cenu ukázaly zoufale nekvalitní. Titan rozhodně nepatří mezi výrobce technologicky na výši a jeho výrobky se řadí spíše do nižšího segmentu. O novátorského výrobce se také nejedná – stačí se podívat do nabídky a uzříme, že modely jako D5TB, ve své době před 4-5 lety hojně kupované, jsou v nezměněné verzi nabízeny stále.Specifikace TFD-A8025M12C9(RB):


Velikost (mm)80
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)2500
Hluk (dBA)28
Průtok vzduchu (CFM)32,4
Typ ložisek 1 kuličkové
Spotřeba (W)N/A


Jako jediný hliníkový ventilátor se drží celohliníkového schématu, takže i lopatky jsou opatřeny barvou připomínající tento kov. Jsou ale velmi ostré a na několika místech navíc zubaté. Stejně tak rámeček je ostrý, i když na vnitřní straně mírně zkosený. Zastavím se ještě u funkce hliníkového rámečku. Ten má totiž smysl pouze při použití pro chlazení pasivního chladiče, na nějž by byl přimontován tak, aby dotekem rozšiřoval jeho chladicí plochu. To je jistě přínos, ale při použití na cirkulaci vzduchu uvnitř skříně je zcela jedno, zda je hliníkový, měděný, nebo umělohmotný.O napájení se stará třípinový konektor a celé příslušenství se skládá z pouhého pytlíčku se čtyřmi řeznými šroubky.
reklama
reklama
reklama