reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Srovnávací test 80mm ventilátorů - dokončení

, , recenze
Srovnávací test 80mm ventilátorů - dokončení
Minule jsme nakousli srovnávací test 80mm ventilátorů a proto jej dnes zakončíme představením zbývajících sedmi modelů a konečným porovnáním všech osmnácti ventilátorů z hlediska jejich hlučnosti. Tím ale tento seriál nekončí a v dalších článcích se můžete těšit na ventilátory o průměru 92mm a 120mm.
Srovnávací test 80mm ventilátorů - dokončení
Metodika měření hluku byla vždy stejná. Bohužel se mi doma jen tak nepovalují mikrofony značky Shure a tak jsem musel vzít na pomoc sluchátka Sennheiser HD497 s kmitočtovým rozsahem 24 – 22000Hz, které posloužily stejně dobře, jako kdejaký mikrofon. Podmínky měly všechny ventilátory naprosto shodné. Postavil jsem je co nejdále od počítače (je patřičně ztišený), jak jen jejich třímetrový kabel dovolil. Ventilátory byly spolu se sluchátky položeny na měkkou podložku, aby se zamezilo přenášení zvuku jinou cestou než vzduchem a jejich vzdálenost od "mikrofonu" činila vždy 10cm. V každém případě byl proud vzduchu směrován na druhou stranu, aby se nepodílel na tvorbě hluku.Prodlouženým napájecím kabelem přímo z PC jsem pak ventilátory napájel a zároveň rezistorem reguloval jejich otáčky na požadovanou hodnotu. K monitorování otáček mi pak sloužil program Speedfan v4.26. Aby měření mělo co největší vypovídací hodnotu, reguloval jsem otáčky (pokud to daný model umožňoval) vždy na jednu ze základních hodnot – 1500, 2000 a 2500RPM. 1500RPM, jako výchozí hodnotu, zvládaly všechny modely, ale od 2000 se výběr začal již citelně redukovat. Celý test jsem pro dosažení nejlepších výsledků prováděl v noci, kdy je okolní hluk minimální.

Samotné zaznamenávání probíhalo pomocí programu Cooledit2000 a především jeho funkce analýzy frekvencí. Při každém měření jsem zaznamenal 10 vteřin, v programu usekl začátky a konce nahrávky, které byly poznamenány irelevantními zvuky a nechal program provést analýzu frekvenčního spektra.

Pro začátek jsem pro hlavní srovnání nechal sluchátka "nahrát ticho". Sice jsem čekal nižší hodnoty, ale jak se ukázalo, pro srovnání naměřené rozdíly i tak stačí. Ventilátory tedy budu srovnávat podle výsledků frekvenční analýzy zvukového spektra, ale také podle subjektivního poslechu.

Použitá konfigurace k byla následující:
  • AMD K7 Thoroughbred 1700+
  • Abit NF7-S r2.0
  • RAM 1024MB Mushkin DDR400
  • Zdroj Chieftec 360W PFC
  • ZK Hercules Digifire 7.1

Pro srovnání nejprve uvádím nahrávku ticha:Z levé strany začíná graf na 50Hz, což si určíme jako náš první bod, následuje hranice na 110Hz. Zhruba v tomto rozmezí se pohybuje aerodynamický hluk při nejnižších otáčkách. S přidáváním otáček se hluk jednak zesiluje, ale také rozšiřuje do vyšších frekvencí. 220Hz je významná hodnota zobrazující hlasitost cvakání cívek. Ložiska bohužel vydávají pokaždé jiný a jinak specifický zvuk, takže se jejich kvality pokusím popsat hlavně dle svých vlastních uší.


S testem začínáme na 1500RPM, které se především projevují nárůstem hluku do 800Hz. Za to může hlavně hluboký aerodynamický hluk, cvakání cívek a zvuky ložisek. Vyšší otáčky mají jednak za následek zvýšení hluku, ale také růst frekvencí, na kterých se hluk pohybuje. Gify ukazují postupně otáčky od 1500RPM po 500 intervalech, pokud je ovšem daný ventilátor zvládá. Někde jsem zařadil i mezihodnoty, například když ventilátor nezvládal 2000RPM, ale jen 1800RPM a byla by škoda si jeho maximální hodnotu neuvést.

A stejně jako při představení ventilátorů, i zde se na ně podíváme v pořadí dle abecedy.


A.C. Ryan - Blackfire4 - 1500/2000/2500

Lopatky ventilátoru A.C. Ryan jsou sice ostré, ale při nízkých rychlostech se toto negativum skoro neprojeví. Svou roli začne hrát až u vyšších otáček, kde má za následek vysoký ostrý tón, někdy nestálý, který ruší podstatně více, než hlubší tóny od ventilátorů se zaoblenými lopatkami. Před hranicí 220Hz si můžete všimnout nárůstu hluku vlivem cívek ventilátoru. Tento hluk se vlivem vyšších otáček moc nezvyšuje, ale logicky se zvyšuje jeho frekvence. Od 50 do 110Hz se dá mluvit o aerodynamickém hluku. Motorek Ryanu rychlosti 1500RPM slabě bzučí vysokým tónem.


Akasa - Amber Series - 1500/1800

U Akasy je patrný velký nárůst na frekvenci 220Hz až k -53dB, což je projev hlasitého provozu cívek - cvakají. Ventilátor také při této rychlosti silně šustí a vrčí. Navíc se místy objevilo znatelné klapání, závislé na poloze ventilátoru - projev byl zvláště silný při horizontálním provozu. Ve vyšší rychlosti je ale vidět, že na 220Hz se hluk snižuje.


Arctic Cooling - Pro 2L TC - 1500/2000/2500

Že Arctic Cooling vyrábí ventilátory opravdu na výši, potvrzuje i tento výsledek. Nízké tóny se při 1500RPM držely hluboko pod hranicí -60dB a stejně tak projev motorku je velmi dobrý. S vyššími otáčkami se už aerodynamický hluk citelně zvyšuje až na hranici 3000Hz. Osobně jsem jeho provoz při této rychlosti téměř neslyšel - jak lopatek, tak ložisek a cívek - stačilo se vzdálit na cca 1 metr a jeho hluk dokonale zanikl v okolním šumu.


Blacknoise - Ultra Silent S1 - 1500

Blacknoise při 1500RPM je klasickou ukázkou provozu kuličkových ložisek. Okolo 880Hz hranice si můžete všimnout zvlnění, daného slyšitelným vrčením ložisek. Ostatní hodnoty zůstaly v tomto testu spíše průměrné, okolo -60dB. Cívky vydávají bzučivý zvuk, ale ten je slyšet pouze zblízka, od půl metru zvuk mizí.


Coolermate - CMT-ALF-8A - 1500/2000

Coolermate na tom je se zvukovým projevem zatím dobře. Při 1500RPM je do hranice 220Hz hluková hladina jemně pod -60dB a poté prudce klesá. Zde jsem ale narazil na jeden problém, který, jak jsem později zjistil, se objevuje i u obou dalších testovaných hliníkových ventilátorů. Nepravidelně se totiž ozývá zvuk, který bych přirovnal k seekování pevného disku. Cooledit, jak si můžete všimnout, tento zvuk nejspíše zaznamenal na hranici pod 3520Hz.


Enermax - UC-8FAB-B(N) - 1500/2000/2500/3000

Enermax, jak je z křivky vidět, je na tom při nízkých otáčkách velmi dobře. Na pohled dokonce lépe, než Arctic Cooling, ovšem mé uši mi pověděly něco jiného. Motorek ventilátoru se ozývá velmi vysokým ševelením. To ale není dostatečně silné, aby překonalo velké vzdálenosti a tak po nějakém metru v okolním šumu zaniká. Oproti Arcticu se také v nízkých otáčkách více projevuje velmi nízký aerodynamický hluk, který již rozsah křivky nezachytil. Ve vyšších otáčkách pak již křivka velmi narůstá a rozvlní se, což značí vysoké nepravidelné hučení.


Papst - 8412 N/2GM - 1500/2000/2500

A máme tu první Papst - 8412 N/2GM - na který jsem byl zvláště zvědavý. Ten se při 1500RPM projevuje velmi nízkým aerodynamickým hlukem, na hranici 220Hz mírně stoupajícím. Ostatní zvukové projevy byly také velmi dobré, možná až na jemné cvakání cívek. Dobré je, že se hluk s přibývajícími otáčkami příliš nezvyšuje, což je výsledek především kvalitního zpracování lopatek a rámečku.


Papst - 8412 NGLE - 1500

Tento model od Papstu - 8412 NGLE - byl spíše zklamáním. Aerodynamický hluk zůstal stejně jako u jeho předchozí varianty velmi dobrý, spíše ještě lepší, ale co ho srazilo na kolena, byl jeho motorek. Ložiska na této rychlostí, která je pro NGLE zároveň nejvyšší možná, výrazně cvakají a motorek rovněž bzučí - stačí se podívat na zvlněný graf. V kontrastu s jeho ostatními kvalitami je to velká škoda a paradoxně je tak lepší N/2GM regulovaná z 2500RPM.


Revoltec - Metal Air Guard - 1500/2000

"Kovový strážce vzduchu" od Revoltecu má díky svým zakulaceným lopatkám velmi hluboký zvuk, který má s rostoucí vzdáleností tendenci zanikat. Ovšem, jak už jsem ríkal u Coolermate, nepravidelně se i tady objevuje hluk podobný seekování disku, ale v tomto případě je daleko slabší. Kromě tohoto neduhu je ale ventilátor a jeho kluzná ložiska velmi tichý. U 2000RPM je krásně vidět velký nárůst na nízkých frekvencích. Takového výsledku Papst ani Arctic nedosáhl ani při 2500RPM - zde se teprve projevuje důležitost tvaru lopatek a celkového zpracování.
reklama
reklama
reklama