reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Srovnávací test 80mm ventilátorů - první část

, , recenze
Srovnávací test 80mm ventilátorů - první část
Chlazení osobních počítačů prožívá tak rychlý rozvoj, že už je těžké se bez problémů orientovat mezi několika málo dostupnými výrobci chladicích prvků. Mezi desítkami firem to už není tak snadné. Proto dnes přinášíme úvod k testu 80, 92 a 120mm ventilátorů.
Srovnávací test 80mm ventilátorů - první část
Revoltec – Dark Red & Dark Blue

Od Revoltecu k nám dorazily tyto dva modely, které popíšu najednou, protože jediná věc, ve které se liší, je jejich barva (testovat ale již budu každý zvlášť). Oba dorazily v průhledném výlisku zajištěném zezadu potištěným kartónem, takže vše je jasně viditelné, včetně příslušenství.Specifikace Dark Red & Dark Blue:


Velikost (mm)80
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)2000
Hluk (dBA)21
Průtok vzduchu (CFM)25,4
Typ ložisek kluzná
Spotřeba (W)N/A


Oba Revoltecy jsou vyrobeny z lehkých, průhledných plastů a při jejich podrobnějším prozkoumání jsem potěšen rozhodně nebyl. Jejich lopatky jsou vylisovány velice špatně – jsou ostré, na několika místech i zubaté a červená verze na nich dokonce měla otřepy, jako třeba znají modeláři z nekvalitně vylisovaných plastických modelů. Všechny tyto nedostatky zákonitě musí přispět ke zvýšení aerodynamického hluku. Oproti lopatkám byly pěkně zpracovány rámečky dovolující bezproblémový přístup vzduchu.Příslušenství se řadí mezi ta základní. Jde o redukci z třípinového konektoru na molexový čtyřpinový a čtyři šroubky zlaté barvy k uchycení. Ventilátory patří mezi osvětlené verze, o což se u každého stará čtveřice diod barvou korespondující s plastem, umístěná v rozích rámečku a nasměrovaná do jeho středu.Revoltec – Metal Air Guard

Revoltec má v dnešním testu jako druhý výrobce i zastoupení mezi hliníkovými chladiči. Zabalený byl naprosto stejným způsobem, jako Dark Red a Dark Blue, ale jinak s nimi nemá téměř nic společného, až na osvětlení lopatek.Specifikace Metal Air Guard:


Velikost (mm)80
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)2000
Hluk (dBA)20,3
Průtok vzduchu (CFM)21,5
Typ ložisek kluzná
Spotřeba (W)2,4


Větráček je vyveden pěkně. Hliníkový rámeček má černou barvu a průhledné plastové lopatky jsou opatřeny jakousi duhovou vrstvou vytvářející zajímavé barvy při různých pohledech. Jejich kvalita je velmi dobrá, což je vidět i z prostého obrázku. Mají zakulacenou náběžnou hranu a není na nich ani stopa po zubech, nebo dokonce otřepech. Napájení je zajištěno přes třížilový rovněž průhledný kabel, který má k sobě pro účely napájení z molex konektoru redukci rovněž z průhledného kabelu.Příslušenství vedle kratinké redukce obsahuje už jen čtyři stříbrné šroubky a není tedy o nic bohatší, než u předchozí plastové verze. Jak jsem se již zmiňoval, i tato verze má osvětlení, v tomto případě pomocí čtyřech modrých LED zapuštěných v hliníkovém rámečku.Dnešní díl tímto zakončíme a příště se vrátíme s představením zbývajících ventilátorů a jejich vzájemným srovnáním z hlediska hluku.
reklama
reklama
reklama