reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Srovnávací test PC: ALFA SILENT II TV

, , recenze
Srovnávací test PC: ALFA SILENT II TV
Další počítač nám zaslala firma ALFA COMPUTER CZ. Těšit se můžeme na základní desku Gigabyte s čipovou sadou P965, procesor Core 2 Duo E6400, 1GB operační paměti a výkonnou grafickou kartu s čipem X1950Pro. To si však také zákonitě muselo vybrat svou daň.
Kapitoly článku:
To, že použitá skříň není nic extra, se projeví na první pohled, avšak neblahý pocit se ještě umocní, když ji otevřete. Bočnice jsou velmi tenké a rády se prohýbají. Také celá konstrukce se vůbec nevzpírá a i pod mírným tlakem se kroutí. S trochou nadsázky by se dalo říci, že skříň drží pohromadě nainstalované komponenty.

Celkově mě tedy skříň vůbec nepřesvědčila a považuji její výběr za neuvážený. Levnější komponenty obecně srazí výkon počítače, což u skříně není na první pohled vidět, ale dnes by již s širokou nabídkou trhu mělo platit, že ke kvalitnímu počítači nepatří pouze kvalitní komponenty, ale i kvalitní 'obal'. A něco podobného platí i o zdroji (i když ne v tomto případě), což je další součástka, která se přímo na běhu počítače jen tak neprojeví. Dokud vám ovšem nějaký nesebere s sebou do "věčných zdrojišť" i disk napěchovaný důležitými daty.

Necháme už ale skříň být skříní a zaměříme se na komponenty a jejich uspořádání. Pevný disk je zde v podobě 250GB modelu Western Digital Caviar 2500YS (SATA 3GB/s, 7200RPM, 16MB cache).


- klikněte pro zvětšení -

Co se týče kabelů uvnitř sestavy, také si jistě dokážete představit lépe odvedenou práci. Především onomu velkému chomáči sepnutých vodičů by se slušelo vnutit řád a uklidit jej někam, kde bude méně vadit. Na druhou stranu má základní deska společně s ostatními komponenty kolem sebe dostatek prostoru a volné kabely tak až tolik funkčnosti nevadí.

- ilustrační obrázek -

Firma ALFA COMPUTER CZ použila základní desku od společnosti Gigabyte, konkrétně model 965P-DS4. Vybaven je samozřejmě čipovou sadou Intel P965 a southbridge ICH8R. Oba tyto čipy chladí dva pasivní chladiče, na něž odvádí tepelnou energii jedna heatpipe. Výrobce základní desky tak doufá, že žebroví zachytí alespoň slabý proud vzduchu z ventilátoru procesoru. Avšak jejich plocha je natolik rozměrná, že i při použití chladičů CPU typu věž by mělo být o bezpečný provoz obou čipů základní desky postaráno.Základní deska ve svém LGA775 socketu hostí, jak jinak, procesor Intel Core 2 Duo E6400 (2,13Ghz). Zatím je to druhý Intel v testu po verzi 6300, což znamená cca 270MHz rozdíl. Uvidíme z výsledku testů procesorů, jak moc je tento megahertzový rozdíl vidět.Napájení této základní desky realizuje 24-pinový ATX konektor, který je zcela správně umístěn až na samém pravém okraji. Kousek nahoře od ATX konektoru najdeme čtyřpinový Peripheral Power konektor pro přídavné napájení a nesmí chybět ani čtyřpinový +12V konektor, ale ten byl umístěn na druhém konci desky.Sloty DIMM pro operační paměti typu DDR2 obsahuje deska celkem čtyři. Ty pojmou až 8GB pamětí typů PC4300 až 6400 (533 – 800MHz). Z nich zabral výrobce dva 512MB moduly od společnosti A-Data. Ty běží na frekvenci 800MHz a časování CL5. Daly by se samozřejmě použít i lepší, avšak to by znamenalo náklady navíc a tyto i tak k sestavě dobře sedí.


- klikněte pro zvětšení -

U rozšiřujících slotů překvapení ani nehledejme. Seshora začínáme jedním PCI Express x1 slotem, dále následuje hlavní PCI Express x16 pro grafickou kartu, pod ním další dva PCI Express x1 následované druhým PCI Express x16. Sedmici slotů nakonec zakončují dva staré PCI.Pevné disky a mechaniky můžeme napojit postaru na zelený PATA konektor pro ploché kabely. U nově stavěného počítače však není důvod využívat starého rozhraní. To se uplatní spíše u optických mechanik, a tak bych je očekával posunuté trochu výše, abychom se s kabelem nemuseli táhnout přes celou výšku skříně. Snad i z tohoto důvodu u firmy použili optickou mechaniku s rozhraním SATA, což tento problém eliminuje. Právě pro SATA zařízení máme připraveno hned osm SATA konektorů, což nám s jedním PATA snad musí stačit.


ilustrační foto

Zvukový systém desky Gigabyte 965P-DS4 tvoří čip Realtek ALC883, s jehož pomocí můžeme rozezvučit sestavu ve složení až 8.1 a také využívat optický i koaxiální S/PDIF výstup. Tento čip, ač byl v BIOSu aktivovaný, však nevyužijete, protože mezi komponenty patří i samostatná zvuková karta.Co se týče zdroje, pak jsem uvnitř našel produkt firmy Fortron – 350W zdroj FSP350-60THN-P. Tento zdroj na chlup splňuje specifikace ATX v2.0 a je tak vhodný i pro moderní sestavy.


+3,3V
+5V
+12V1
+12V2
+5VSB
-12V
22A
21A
10A
15A
2A
0,3A
maximálně 130W
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi

S výčtem karet ale začneme postupně odshora, takže jako první jde na řadu grafická karta. Zde se počítač od ALFA COMPUTER CZ nemá vůbec za co stydět, protože jeho Sapphire Radeon X1950Pro zatím bezpečně patří mezi to nejvýkonnější, co jsme v testu měli šanci vidět. Tento čip byl vyroben s použitím 80nm procesu, s nímž ATi přišlo poměrně nedávno. X1950Pro je taktován na slušných 580MHz a po 256-bitové sběrnici komunikuje s 256MB GDDR3 paměťmi. Ty pracují na taktu 1400MHz (700MHz). Mezi výstupy pak patří dva DVI-I a jeden S-Video out. Zajímavé je, že v internetové prodejně ALFA doporučuje alespoň 400W zdroj a přitom má dodávaný Fortron pouze 350W. Každopádně v průběhu testování zdroj vydržel i dlouhodobější zátěž.


- klikněte pro zvětšení -

Druhá karta je určena pro zajištění požitku z multimédií. Jedná se o hybridní TV kartu, tedy zpracovávající analogový i digitální TV signál, od společnosti Asus. Model My Cinema P7131Dual. Ta kromě přijímání televize zvládá i rádiové FM vysílání a dokáže ukládat video do formátů MPEG-1 a MPEG-2. Požadavky na CPU pro nahrávání do MPEG-2 formátu činí 2,8GHz a ekvivalentní (analogový signál) a 1,5GHz (digitální signál).


- klikněte pro zvětšení -

Samostatnou zvukovou kartu jsme také zatím v testu neměli možnost vidět. Zde je to produkt firmy CreativeSound Blaster Audigy – 24bit/96kHz. Karta zvládá 7.1 kanálů, které rozděluje mezi čtyři 3,5mm jack konektory. Sice to není poslední výkřik herního železa, ale i tak jistě nabídne oproti integrovanému kodeku alespoň menší zátěž procesoru.


- klikněte pro zvětšení -

Instalace systému byla provedena víceméně standardně, žádné vyladění vzhledu systému zde nehledejme. Avšak v žádném případě nebylo zapomenuto ani na potřebné ovladače jednotlivých komponent a také potřebné utility. Dále jsou již nainstalovány Open Office, Spyware Terminator, Skype a AVG Free Edition, tudíž počítač je dostatečně vybaven i pro základní a relativně bezpečnou práci s Internetem.
reklama
reklama
reklama
reklama