reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Srovnávací test PC: LOSAN Computers

, , recenze
Srovnávací test PC: LOSAN Computers
Do testu se zapojila i firma LOSAN s.r.o. se svým počítačem v počítačové skříní od Thermaltake, základní deskou Asus, procesorem Intel Core 2 Duo a grafickou kartou RX 1900XT. Tyto komponenty však musely být vykoupeny nepřítomností televizní karty.
Kapitoly článku:
Do útrob sestavy se dostaneme otevřením dvou plastových zámků a následným odklopením bočnice. Nejprve naši pozornost upoutá vnitřní uspořádání. Komponenty mají sice kolem sebe dostatek místa, avšak co se týče kabeláže, dovedl bych si představit daleko lepší provedení, protože takto vzniká ve skříni malý chaos. Zde mě kromě vedení kabelů zarazila ještě jedna věc - umístění pevného disku. Ten se totiž viditelně omezuje s grafickou kartou a přitom má pod sebou ještě další dvě místa, kam by se mohl bez problémů vejít. Snad jej technik umístil až po sepnutí napájecích kabelů, takže mu nevyšla jejich délka, nevím, každopádně by disk méně překážel v dolní pozici.


- klikněte pro zvětšení -

Co se týče vnitřního uspořádání a prvků, pak tato skříň nemá čím překvapit, snad až na způsob fixování mechanik a pevných disků. K tomu máme k dispozici "omalovánkové" plastové zámky se dvěma kovovými trny. Při instalaci zasuneme zařízení do šachty, slícujeme otvory ve skříni se závity, přiložíme plastový zámek, čímž se jeho kovové trny zasunou do závitů a nakonec se zámek po otočení jeho zeleného klíče zafixuje. Místo těchto zámků však také můžeme použít normální šroubky, což bych také doporučoval, protože ty alespoň pevně přimontují zařízení ke skříni.


- klikněte pro zvětšení -- klikněte pro zvětšení -

V této sestavě se znovu setkáme se základní deskou Asus P5B, již jsme mohli vidět u první recenze počítače firmy FOX Computers. Její základ tvoří čipová sada složená z čipů Intel P965 a ICH8, které jsou oba chlazeny pomocí pasivních chladičů stříbrné barvy a to desce propůjčuje zcela bezhlučný provoz.Co se týče slotů, pak si můžeme zvolit mezi celkem sedmi. Bráno zeshora, pak tu máme PCI Express x1, PCI Express x16, pod nimi následuje trojice PCI a nakonec další dva PCI Express x1. Napájecí konektory zde máme pouze dva – 24pinový ATX na okraji pravé strany a 4pinový +12V konektor u okraje horní hrany. Pro připojení disků a mechanik můžeme využít celkem 5 SATA portů (plus jeden eSATA na I/O štítku základní desky), jeden červený PATA konektor a nakonec FDD konektor.U LOSANu se rozhodli pro dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo E6300, jehož dvě jádra tikají na 1,86GHz. Využit je samozřejmě Socket 775 základní desky, kde je procesor zakryt originálním chladičem z BOX balení. Jedná se o konstrukci, již Intel používá už nějaký ten rok. Měděné jádro rozvádí teplo vzhůru a od něj se poté paprskovitě rozbíhají hliníková žebra.
Celou sestavu napájí zdroj značky LC Power – model o udávaném výkonu 550W LC6550GP v2.0. O tom jsem se dostatečně vyjádřil na začátku článku, a proto už uvedu jen upřesňující tabulku.+3,3V
+5V
+12V1
+12V2
+5VSB
-12V
35A
40A
16A
18A
2A
0,8A
315W
380W
9,6W
10W
550W
19,6W

Disky výrobce Seagate nejsou v tomto testu zrovna běžné. Zatím se ukazovaly spíše pevné disky od Western Digital. Dnes ale zde Seagate máme a nijak skromný – vaše nároky se bude snažit uspokojit 320GB disk Barracuda 7200.10 - ST3320620AS s rozhraním SATA 3GB/s a 16MB vyrovnávací paměti.


- klikněte pro zvětšení -

Grafická karta také není žádné ořezávátko. Jedná se o produkt firmy HIS - Excalibur RX1900XT. Grafický čip Radeon X1900XT běží na frekvenci 625MHz a komunikuje přes 256-bitové rozhraní s 256MB pamětí DDR3. Ty pro změnu běží na 1450MHz DDR. Mezi podporu patří DirectX 9.0, OpenGL 2.0 a Pixel Shader 3.0. Mezi výbavu dále patří dvojice DVI konektorů a TV-Out (HDTV). Co se týče porovnání s ostatními grafikami v testu, jistě můžeme mluvit o samotném vrcholu.


- klikněte pro zvětšení -

Byl jsem ale trochu zklamaný způsobem chlazení, protože zrovna firma HIS používá chladiče IceQ3 (nebo chcete-li AC Silencery), avšak tento dvojslotový chladič, jenž pomocí ventilátoru vysává vzduch přes žebroví ven ze skříně, dokáže být velmi hlučný a i při provozu v prostředí operačního systému se ozývá nepříjemné vrčení.


- klikněte pro zvětšení -

Pamětí zde máme celkem 1024MB, na něž se složily dva moduly z Dual Channel balíčku firmy GeIl. Tato firma opatřila čipy pamětí oranžově metalízovými chladiči, avšak důležitější jsou specifikace, v tomto případě celkem slušné - DDR II PC800MHz, časování 4 - 4 - 4 - 12, napájení 2,1V.


Pravidlem (zatím s jednou výjimkou) se v tomto srovnání sestav stalo, že výrobci se spoléhají na služby integrovaných zvukových karet. Ani zde tomu nebude jinak. Máme k dispozici kodek SoundMAX ADI AD1988A, což je osmikanálové zvukové zařízení s podporou technologií Jack-sensing, Enumeration, Multi-Streaming a Jack-retasking. Zahrnuty jsou také optický a koaxiální S/PDIF konektory.Nakonec se před testy zmíním o způsobu, jak u LOSANu počítač oživili. Po zapnutí nenajdete pouze holý operační systém, ale na druhou stranu také není nijak vyladěný. Vše, co bylo po instalaci učiněno, bylo nainstalování ovladačů, příslušných utilit a aplikací k základní desce, grafické kartě či optické mechanice a nakonec byl počítač zabezpečen systémem Norton Antivirus. Nechci však říci, že by toto bylo na škodu. Každý si alespoň může upravit systém sám a následně dle vlastních potřeb z dodaného LOSAN CD nainstalovat další aplikace.
reklama
reklama
reklama
reklama