Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Srovnávací test PC: LYNX MS PowerMedia E6300

8.12.2006, Jan Vítek, recenze
Srovnávací test PC: LYNX MS PowerMedia E6300
Značku LYNX vlastní společnost BGS LEVI Czech, která nám připravila sestavu s procesorem Intel Core 2 Duo, základní deskou Asus a grafickou kartu GeForce 7600GS. Komponenty našly své místo ve firemní skříni typu middletower. Pojďme se podívat, jak dopadla.
Kapitoly článku:
 1. Srovnávací test PC: LYNX MS PowerMedia E6300
 2. Pohled dovnitř sestavy
 3. Aplikační testy
Sestavu v BGS LEVI zabalili podobně jako HAL3000 aDevil, tedy do rozměrné krabice, v níž byla skříň z obou stran chráněna dalšími podlouhlými lepenkovými krabicemi (jedna s klávesnicí, druhá s příslušenstvím) a sama o sobě ještě měla v rozích tlusté pěnové chrániče a samozřejmě i igelitový obal. Počítač tak dorazil naprosto v pořádku a bez škrábance v následující konfiguraci:


 • Procesor: Intel Core 2 Duo E6300 1,86GHz 2MB 1066MHz 775pin
 • Základní deska: Asus P5B Intel P965 / ICH8
 • Operační paměť: 2x 512MB DDRII 667 A-Data
 • Grafická karta: Asus GeForce EN7600GS Silent 256MB HDTV
 • Pevný disk: WD 2500KS 250GB, 16MB, 7200rpm, SATA/300
 • Optická mechanika: LG GSA-H10N DL DVD+/-R/RW/RAM
 • Audio: integrovaná ADI AD1988A, 8 kanálů, optický i digitální S/PDIF
 • Chladič procesoru: Intel BOX
 • Disketová mechanika: ne
 • Čtečka paměťových karet: USB interní 8 in 1
 • Skříň: LYNX Miditower
 • Zdroj: Eurocase ATX-450 JSP
 • Operační systém: Microsoft Windows XP Home SP 2
 • Další: N/A
 • Cena: 25 990,- Kč s DPH
 • Záruční lhůta: 2 roky

Jak můžete sami vyčíst ze specifikací a především ze závěrečné ceny, výrobce bohužel nevyužil celý limit 30000Kč, což se také nutně odrazilo na vybavenosti celé sestavy. Za další čtyři tisíce by se dala přidat televizní karta, vyměnit zdroj a také alespoň nějak vylepšit chlazení, protože u této skříně se o tahání vzduchu mimo počítač stará pouze ventilátor zdroje.Skříň počítače PowerMedia E6300 je klasický úzký middletower. To je sice dobré pro jeho uskladnění, ale už teď nám to napovídá, že se s 120mm ventilátory můžeme rozloučit. Přední panel tvoří plast v černé a šedé podobě. V šedé oblasti najdeme čtyři pozice pro 5,25“ zařízení. Z toho je horní zaplněna optickou DVD mechanikou značky LG (DL DVD+/-R/RW/RAM). Ta umí číst disky CD rychlostí 48x a DVD 16x. CD-R vypaluje 48x a CD-RW 32x, DVD±R vypaluje shodně 16x, přepisovatelná DVD+RW 8x a DVD-RW pouze 6x. Co se týče DVD-RAM, pak zde se setkáme s rychlostí 12x, dvouvrstvá DVD+R 10x a nakonec dvouvrstvá DVD-R vypálí rychlostí 6x.

Dále můžeme využít dvě pozice pro externí 3,5“ zařízení, z nichž máme jednu zabránu čtečkou paměťových karet (MS, MS-Pro, MS-Magic, Memory Select, CF, CFII, MD, SD, MMC, SM a SM-RAM, USB port), již jsme naprosto stejnou měli šanci vidět u počítače ALFA SILENT II TV. Další pozice je volná a do ní si můžete posléze vložit třeba disketovou mechaniku, pokud ji budete potřebovat. Vedle pozic pro 3,5“ zařízení výrobce zobrazil logo LYNX a až zcela dole máme ovládací prvky počítače.Jednak je to černé tlačítko Power, jež bylo vloženo do modrého průsvitného plastu, který se po zapnutí počítače rozzáří modrou LEDkou. Pod Power je malá červená LED svítící dle práce pevného disku a nakonec malý Reset. Co se týče předních I/O slotů, pak jsou zde pouze dva USB 2.0. Nenajdeme tedy ani IEEE1394 FireWire a především ani audio konektory pro sluchátka a mikrofon.


- klikněte pro zvětšení -

Boční pohled odhalí, že i tato bočnice byla vybavena dvěma průduchy naproti procesoru a grafické kartě. U procesoru při bližším ohledání najdeme tunel a dle prosvítající zelené samolepky na motorku chladiče CPU je vidět, že jeho pozice i celkem odpovídá, i když ne dokonale. Do dolní pozice je možné nainstalovat buď 80mm nebo 120mm ventilátor, aby se ulevilo grafické kartě.


- klikněte pro zvětšení -

Druhá bočnice na sobě žádné průduchy sice nemá, ale zato je do ní vylisováno logo značky LYNX. Obě bočnice také nemají u zadní stěny výlisky pro prsty, aby se daly lépe vysouvat. Ty se přesunuly na zadní ohyb, kde je můžete vidět mezi dvojicemi "Thumb Screws".Zadní stěna ukáže, že i zde se setkáme se zdrojem využívajícím 120mm ventilátor, ale za povšimnutí stojí především pozice zadního skříňového ventilátoru, pokud se tomu tedy dá tak říkat. Takové průduchy bych u moderního výrobku nečekal. Chudák 80mm ventilátor musí v takovém uložení nutně ztratit velkou část svého výkonu. Zde ale žádný ventilátor nenajdeme, stejně jako v přední pozici u nasávání, takže je jasné, že o celou obměnu vzduchu se musí postarat pouze napájecí zdroj.Zadní konektory základní desky jsou nám už dobře známý, je to už třetí základní deska Asus P5B v testu. Na ní najdeme dva PS/2 porty pro klávesnici a myš, optický a koaxiální S/PDIF, paralelní port, external SATA port, čtyři USB 2.0 porty, jeden síťový RJ-45 pro Ethernet a nakonec šest jackových konektorů audia. Televizní ani zvukovou kartu zde nehledejme, takže zbývá grafická karta. Ta je umístěna v druhé ze sedmi záslepek a poskytuje jeden DVI konektor, jeden D-Sub a jeden multifunkční A/V.


Příslušenství

Mezi příslušenství se řadí programová výbava složená z bonusového balíku her ke grafické kartě Asus, který obsahuje hry Savage, BillyBlade a Mashed. Dále je zde Zoner Photostudio 8, knížka První kroky s počítačem, ovladače k čtečce paměťových karet, grafické kartě, základní desce a také originální kopie systému Windows XP Home Edition SP2.Následují všemožné kabely, mezi něž počítáme další dvojici USB 2.0 portů vyvedenou na kovovou záslepku (ta by již ale mohla být od výrobce nainstalována), SATA datové a napájecí kabely, video kabel ke grafické kartě, napájecí Eurokabel, plochý datový FDD kabel, redukce DVI – D-Sub a nakonec i nástavec na vývody z předních ovládacích prvků skříně, aby se tyto daly snadno umístit na piny základní desky.Nesmí chybět ani manuály a informační brožury k základní desce a grafické kartě Asus a také k procesoru Intel Core 2 Duo.Tato sestava je také jako druhá v testu vybavena optickou myší a klávesnicí. Obě pochází od výrobce Logitech a nedá se říci, že by šlo o nějaké prémiové výrobky. Ovšem svoji práci jistě provedou a pro základ se hodí. Zvlášť se mi líbila klávesnice kvůli svému klasickému rozložení kláves, jemuž společně předsedaly dlouhý Backspace a dvouřádkový Enter, což je kombinace, kterou jsem již pomalu považoval za vymřelou. Někomu však zase může vadit krátký levý shift, ale to se už bohužel nedá nic dělat.


- klikněte pro zvětšení -