www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Srovnávací test zvukových karet

Srovnávací test zvukových karet
, , recenze
Poslední test zvukových karet se na Světu hardware konal více než před rokem. Od té doby se mnohé změnilo, a proto jsme se rozhodli opět podobný test uskutečnit. Testu se zúčastnily karty M-Audio Revolution 5.1, Revolution 7.1, Creative Audigy 1 a 2, Creative X-Fi Platinum a Extreme Music. Zajímá vás kvalita analogové části, případně výkon ve hrách? Zaměření testu je primárně na kvalitu zvuku. Doplněno o popis testovací aparatury.
K oblíbeným
reklama
Herní test

Nyní přichází na řadu test karet ve hře Unreal Tournament 2004 s patchem pro využití možností X-Fi. Získané hodnoty jsou seřazeny v následující tabulce, přičemž první je s vypnutým zvukem. Číselný údaj je počet dosažených FPS.


Bez zvuku
71
Creative X-Fi (platí pro obě)
66
Creative Audigy1, 2
65
M-Audio Revolution 5.1
59
M-Audio Revolution 7.1
59
RME HDSP9632
56

Jak je vidět karty Creative v tomto testu jasně vedou. O kartách Creative je známé, že jejich hlavní doménou jsou hry. RME HDSP9632 byla do tohoto testu zařazena pouze pro zajímavost, není proto namístě ji porovnávat s ostatními, její cílení směřuje do čistě profesionálních aplikací. Jak je vidět, na této sestavě se evidentně nemohl projevit výpočetní výkon X-Fi. Zcela stejného pořadí a výkonových rozestupů bylo dosaženo i v 3DMarku03.

Testováno bylo na následující sestavě:
  • Procesor: AMD AthlonXP 3200+ Barton
  • RAM: 2x 512MB DDR400
  • Grafická karta: ATI Radeon 9800Pro
  • Základní deska: ASUS A7V600
  • OS: Windows XP SP2


Poslechový test

Karty jsou seřazeny podle toho, jak se mi zvukově líbily. Snažil jsem se i popsat zvuk, ale moje hodnocení je dost subjektivní. Každý člověk totiž slyší poněkud jinak a každému vyhovuje něco jiného. Na každé kartě jsem naposlouchal zhruba 6 hodin hudby různých žánrů, většina v bezztrátových formátech .flac a .ape. U X-Fi bych se chtěl zmínit o funkci 24-bit Crystalyzer. Mohu potvrdit, že u nekvalitních MP3, tato funkce velmi znatelně zlepší zvuk. Zvláště se tato funkce projeví pokud nedisponujete kvalitními reprosoustavami, po zapnutí Crystalyzeru dosáhnete dojmu, že i "malý kašpárek dokáže sehrát velké divadlo":).


KartaHodnocení
RME HDSP9632Vyrovnaný přednes v celém pásmu, čisté výšky.
M-Audio Revolution 5.1Vlažnější zabarvení zvuku, kvalitní výšky.
M-Audio Revolution 7.1Platí téměř totéž, co pro 5.1 model.
Creative X-FI (platí pro obě)Karta produkovala hutné basy, s výškami to je už horší, jsou totiž poměrně ostré.
Creative Audigy 2Platí téměř totéž, co u X-Fi
Creative Audigy 1Zvuk této karty byl mdlý, na výškách zkreslený a zašuměný.

Porovnávací tabulka použitých operačních zesilovačů

Pro zajímavost jsem vytvořil porovnání OZ použitých na jednotlivých kartách alespoň v těch nejzákladnějších parametrech. Do tabulky byl zařazen i OPA2132, možná se na první pohled zdá, že je předražený, rozhodně tomu tak není. OPA2132 nad ostatními vyniká rychlostí přeběhu a hlavně vynikající impulsní odezvou. Raději ani nedomýšlím, kolik by stála zvuková karta osazená OZ OPA2132.


Ikona Odkaz na databáziNJM4558NJM4580NJM5532OPA2132
Šumové napětí10nV8nV5nV8nV
Rychlost přeběhu1V/us5V/us8V/us20V/us
Přibližná cena9Kč13Kč11Kč150KčVšestranné porovnání

Zde jsou zohledněny všechny parametry, vlastnosti a nedostatky testovaných karet. Pokusil jsem se vytvořit kompromisní hodnocení. Je totiž jasné, že si hráč nekoupí RME nebo M-Audio a taktéž je jasné, že náročný posluchač si nepořídí X-Fi. Bohužel zvukově kvalitní, ve hrách výkonnou, s kvalitními ovladači a za přijatelní peníz poříditelnou kartu asi jen tak neuvidíme.

Do tohoto hodnocení jsem již karty Audigy nezařadil; nedají se už sehnat.


Karta
Vlastnosti
Cena s DPH (Kč)
M-Audio Revolution 7.1Velmi kvalitní zvuk, bezproblémový provoz
3 090,-
Creative X-Fi PlatinumHorší zvuk, množství efektů, dobrý výkon ve hrách, dálkové ovládání
4 754,-
M-Audio Revolution 5.1Vynikající zvuk, problémové ovladače
2 290,-
RME HDSP9632 (referenční)Vynikající zvuk a parametry, relativně vysoká cena.
10 490,-
Creative X-Fi Extreme musicHorší zvuk, dobrý výkon ve hrách
3 086,-


ZávěrPůvodně se testu mělo účastnit více karet, ale bohužel se nepodařilo je všechny rozchodit. Hercules Fortissimo IV byla zcela mrtvá, Terratec Aureon 7.1 jsem sice nainstaloval, ale nevydala ani hlásku a problémy byly i s X-Fi Extreme Music, karta měla při přehrávání sekundové výpadky. Karty byly pro jistotu vyzkoušeny na jiných sestavách, problém ovšem přetrvával. Tentokrát jsme měli extrémní smůlu na zmetky.

Za zapůjčení zvukových karet M-Audio a RME děkujeme firmě Disk multimedia

Za zapůjčení zvukových karet Creative děkujeme firmě CzechComputer


reklama
Nejnovější články
PNY uvádí pasivně chlazené Quadro RTX 6000 a 8000 s 250W TDP PNY uvádí pasivně chlazené Quadro RTX 6000 a 8000 s 250W TDP
Společnost PNY se rozhodla udělat v počítačích menší hluk. Uvedla totiž velmi výkonné profesionální grafické karty Quadro RTX 6000 a RTX 8000 pouze s pasivním chlazením. To tak musí zvládnout 250W TDP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft nabídne první veřejnou záplatu po ukončení podpory Windows 7 Microsoft nabídne první veřejnou záplatu po ukončení podpory Windows 7
Uživatelé systému Windows 7 si začali stěžovat na problém, pro nějž se vžilo obecné označení "black desktop". Ukázalo se, že Microsoft na něj zadělal právě 14. ledna, kdy vypustil do světa poslední veřejně dostupné aktualizace pro W7. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Knights of the Old Republic: můžeme se těšit na remake? Knights of the Old Republic: můžeme se těšit na remake?
Knights of the Old Republic je titul ze zlaté éry her založených na univerzu Star Wars a nyní se opět proslýchá, že se chystá remake, čili přepracovaná verze této úspěšné a velice oblíbené hry. Můžeme se těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Londýn nasadí nový kamerový systém s rozpoznáváním tváří Londýn nasadí nový kamerový systém s rozpoznáváním tváří
Sledování obyvatel je všudypřítomné a týká se nejrůznějších zemí i režimů. Velká Británie je doslova prošpikována kamerami, což platí zejména o Londýnu, kde nasadí nový systém s rozpoznáváním tváří zločinců.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel prý může nechat některá svá CPU vyrábět v GlobalFoundries Intel prý může nechat některá svá CPU vyrábět v GlobalFoundries
Zatím spíše jen pro zajímavost si uvedeme zprávu, respektive v této době ještě drb o tom, že Intel chce ulevit vlastním 14nm linkám tím, že některé méně důležité produkty bude vyrábět jinde. Mluví se přitom přímo o GlobalFoundries. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře