Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Střední třída ATI - Radeon 7200

26.12.2001, Radek Bábíček, recenze
Střední třída ATI - Radeon 7200
Je tomu již řadu let, co výrobky firmy ATI zdomácněly na našem trhu. Mezi hlavní obchodní artikl se u této značky řadí grafické karty. V neposlední řadě je top produktová řada ATI Radeon, která se vyrábí v mnoha variantách s různě výkonnými čipy. Díky tomu je společnost ATI schopna pokrýt velmi široký okruh svých zákazníků a stále oslovovat nové. Mezi jedny z posledních modelů patří i námi testovaný Radeon 7200.
Kapitoly článku:
  1. Střední třída ATI - Radeon 7200
  2. Testování, sestava a dosažené výsledky
Je tomu již řadu let, co výrobky firmy ATI zdomácněly na našem trhu. Mezi hlavní obchodní artikl se u této značky řadí grafické karty. V neposlední řadě je top produktová řada ATI Radeon, která se vyrábí v mnoha variantách s různě výkonnými čipy. Díky tomu je společnost ATI schopna pokrýt velmi široký okruh svých zákazníků a stále oslovovat nové. Mezi jedny z posledních modelů patří i námi testovaný Radeon 7200.



Obr. 1 – ATI Radeon 7200

Karta v datech
ATI Radeon 7200 je postaven na grafickém čipu Radeon 7200, který se téměř v ničem neliší od svého předchůdce – starého dobrého Radeona. Radeon 7200 vlastně vznikl pouze přejmenováním původního Radeona. ATI se tak snaží odlišit jednotlivé výkonnostní varianty pouze čísly. Zatímco nejslabší Radeon VE se nyní jmenuje Radeon 7000, nejnovější výkřik tohoto výrobce, který se měl jmenovat Radeon 2, nyní nese název Radeon 8500. Grafický čip u 7200 nepostrádá tzv. Charisma Engine, který obsahuje plnou podporu pro T&L. Grafická jednotka dokáže zpracovat až třicet milionů trojúhelníků za sekundu. Pro lepší práci s pamětí používá technologii HyperZ, která se nemalou měrou podílí na zvýšení efektivnosti práce sběrnice. Pokud patříte mezi náruživé hráče 3D her, pak vám jistě přijde vhod Vertex skinning, který vyhlazuje hrany na postavách, čímž přispívá k celkové větší reálnosti animovaných postav. Co se týče vybavenosti samotné karty, obsahuje 64 MB paměti SDRAM. Šířka sběrnice je v tomto případě 128 bitů. RAMDAC jednotka běží na standardních 300 MHz, což mimo jiné zajišťuje i maximální možné rozlišení 2048 x 1536 při 75 Hz a 32 bitové barevné hloubce. Grafická karta se samozřejmě zasouvá do slotu AGP, který podporuje standard AGP 2.0. Rychlost transferu dat pak odpovídá AGP 4x.


Obr. 2 – Balení grafické karty

Pojďme blíž
To co mě zarazilo hned na první pohled byl fakt, že Radeon 7200 je osazen pouze pasivním chladičem. Paměti nejsou v tomto případě chlazeny vůbec a musí si tedy vystačit jen se vzduchem, který se nachází v jejich těsné blízkosti. Pasivní chladič s sebou však nese několik výhod. První je, že není nijak hlučný a tudíž vám ani nezvedne hlučnost celé sestavy. Další výhodou je, že se zde nepohybuje nic, co by se mohlo eventuelně později polámat. Buďme k sobě upřímní. Větráčky používané na grafických kartách totiž mnohdy nebývají z nejkvalitnějších a po několika měsících používání je nutná jejich výměna. A pak se majitel grafické karty většinou diví, kolik taková malá věcička může až stát.

Výstupy
Koupí Radeonu 7200 nezískáte pouze grafickou kartu s výstupem na monitor. Kromě standardního patnácti pinového VGA konektoru totiž získáte i dva televizní výstupy. Jeden má podobu cinch a druhý s-video konektoru. Díky tomu budete moci sledovat stejný obraz na monitoru i televizi nebo si eventuelně zvětšit svoji pracovní plochu až dvojnásobně. Nejvíc si však myslím že televizní výstup využijete při promítání DVD filmů. V tom se totiž skrývá jedna z předností čipů firmy ATI. Přehrávané filmy jsou naprosto plynulé a navíc krásně ostré.


Obr. 3 – Výstupy grafické karty (tvout.gif)

Obsah balení
Součástí dodávky není v tomto případě pouze samotná grafická karta. V poměrně rozměrné krabici postupně ještě objevíte instalační CD, tištěný manuál a také sadu kabelů a redukcí, díky nimž budete schopni propojit Radeona téměř s čímkoli. Nachází se zde jak kabel pro propojení přes s-video nebo cinch, tak i příslušná redukce mezi těmito kabely. Co však většinou v balení grafické karty neobjevíte, je i redukce na rozhraní SCART. Tištěný manuál bohužel není v češtině, což může méně zdatným angličtinářům činit při instalaci problémy.


Obr. 4 – Obsah balení grafické karty (obsah.gif)

Mezi podporované funkce grafické karty patří:
    • CHARISMA ENGINE™
    • Hyper Z™ technology
    • PIXEL TAPESTRY™ architecture
    • VIDEO IMMERSION™ technology
    • Integrated Transformation, Clipping and Lighting
    • Twin Cache Architecture
    • Superscalar Rendering
    • Single-Pass Multi-texturing
    • True Color Rendering
    • Triangle Setup Engine
    • Texture Cache
    • Bilinear/Trilinear Filtering
    • Line & Edge Anti-aliasing
    • Full-Screen Anti-aliasing
    • Texture Compositing

HydraVision
Jestliže jste někdy pracovali v prostředí Linuxu, jistě vás zaujala možnost několika virtuálních desktopů. Pokud jste si na tuto vymoženost zvykli, pak jste po přechodu do Windows museli být jistě zklamáni, že tuto funkci nenabízejí. To se sice změnilo s nástupem Windows XP, ale co když používáte starší operační systémy? Odpovědí na tuto otázku je právě HydraVision. HydraVision je software speciálně postavený pro Windows 98 a Millenium, které touto funkcí neoplývají. Tento software vám umožní vytvořit až pět pracovních ploch, na kterých budete moci mít spuštěny různé aplikace. A co je ještě důležitější, budete moci mít jeden desktop puštěný na monitoru a druhý třeba na televizi. Zástupné ikony jednotlivých desktopů jsou pak zobrazeny jako služby v pravém dolním rohu.

Na instalačním CD pak ještě najdete kromě ovladačů pro systémy Windows 98SE, Millenium, 2000 a nejnovější XP i multimediální komplet Multimedia Center 7.1. Ten vám může stejně dobře posloužit pro přehrávání hudebních CD a zvukových souborů i pro přehrávání animací a v neposlední řadě i DVD.















Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.