www.svethardware.cz
>
>
>

Stribog – meteorologem snadno a rychle

Stribog – meteorologem snadno a rychle
, , recenze
Zajímáte se o počasí a chtěli byste se se svým měřením podělit s ostatními? Chcete vědět, jak bylo před týdnem, před měsícem, jaká byla nejvyšší teplota, nejnižší, kdy nejvíc foukalo, kolik spadlo srážek? To všechno vám dokáže změřit a zachytit vhodná meteostanice, Software Stribog pak tyto údaje umí přehledně prezentovat na webu.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Stribog – meteorologem snadno a rychle
  2. Instalace
  3. Funkčnost a závěr
reklama
Před časem jsme na Světu hardware představili typického představitele mainstreamu poloprofesionálních meteostanic - meteostanici Watson W-8681. Článek patřil mezi nejčtenější, dnes proto přinášíme jeho volné pokračování, věnující se zobrazení měření z meteostanice na webu a potřebnému software a hardware.

Meteostanice Watson W-8681 je mimo jiné zajímavá tím, že disponuje USB rozhraním, umožňujícím přenášet naměřená data a ta dále publikovat. S využitím software dodávaného k meteostanici ale musíte dělat ručně, popřípadě si napsat nějakého "agenta", který bude data ze stanice za vás stahovat automaticky. Stažená data pak musíte buď uploadovat do některé volně dostupné webové služby, nebo si zobrazení naprogramovat sami.

To vše stojí čas a námahu a zdaleka ne každý si dokáže něco takového vytvořit sám. Navíc potřebujete neustále zapnutý počítač, který spotřebovává nezanedbatelné množství elektrické energie a je zdrojem hluku, což také může někdy vadit. Mimochodem, software dodávaný k meteostanici Watson je pouze pro Windows, což předem vylučuje jeho použití na linuxových nebo jablíčkových počítačích.Ve společnosti Amenit proto přišli s nápadem vytvořit software pro vystavení dat z meteostanice na webu, běžícím na routeru Asus WL500gP v2 s alternativním, na Linuxu postaveným frimware. . Důležitým faktem je to, že router má dva USB porty, umožňující připojit tiskárnu, webkameru nebo USB disk a jeho obsah zpřístupnit přes FTP nebo Sambu (sdílet disk v lokální síti). Jeden z USB portů využije meteostanice, druhý flash disk se softwarovým vybavením.

Pokud by vám to nestačilo, je možné použít USB hub a připojit další zařízení, třeba CDMA nebo 4G modem pro připojení k internetu. Meteostanici se Stribogem tak můžete mít všude, kde je k dispozici elektřina, k internetu se připojíte i bez drátů.

Software dostal název Stribog, což je slovanský bůh větru, nebes a vzduchu. Další informace o něm najdete také na www.meteosonda.cz/clanky nebo na www.stribog.net (anglicky). Spíše než program by se dal Stribog označit termínem "softwarové vybavení". Skládá se totiž ze dvou částí, démona, který v pravidelných časových intervalech stahuje data z meteostanice, a z web serveru, který stažená data zobrazuje ve formě webových stránek. Podrobněji si o tom, co je na pozadí, řekneme v části "Jak to funguje", zatím se spokojíme s tím, že to takto funguje. Výhody tohoto řešení jsou zřejmé, nepotřebujete počítač a nemusíte nic programovat. Zobrazit data z meteostanice na webu zvládne každý, kdo dokáže zapojit router.

Co všechno je tedy ke zprovoznění takových webových meteostránek potřeba? Především meteostanice, konkrétně výše zmiňovaná Watson W-8681 popřípadě její mutace WH1080, WH1081 či TopCom National Geographic 265NE (a v budoucnu by měly přibývat i další meteostanice), router Asus WL-500gP V2 (na jiných verzích routeru zatím Stribog nepracuje korektně, ale i to by mělo do budoucna přestat platit a být možné použít i jiné verze) s upraveným firmwarem a software Stribog dodávaný na USB flash disku.

Spočítejme si, na kolik to všechno přijde. Meteostanice Watson W-8681 stojí něco málo přes tři tisíce, router Asus WL-500gP přijde na 2.700 korun, upravený firmware routeru lze stáhnout ze stránek koppel.cz zdarma a USB flash disk se Stribogem vyjde na zhruba osmnáct set. Celý balíček lze pořídit za necelých šest a půl tisíce korun i s DPH, což znamená tisícikorunovou úsporu, než kdybyste si jednotlivé části pořídili samostatně. Částka to sice není malá, ale vzhledem k tomu, co všechno za ni dostanete, je naprosto odpovídající. Router můžete využít nejen pro Stribog, ale i pro vytvoření své lokální sítě. Pokud již router máte, můžete jej nahradit, nebo Asus WL-500gP zapojit jako další zařízení do stávající sítě.
reklama
Nejnovější články
ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro
V malém provedení se na trh chystají počítače ZBOX QX Series, které jsou vybaveny hardwarem pro pracovní stanice. Ten bude založen na procesorech Intel Xeon a grafických kartách NVIDIA Quadro s až 16 GB paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
Google potvrdil, že bude muset odstřihnout budoucí telefony Huawei od většiny svých služeb. Na stávajících telefonech ovšem bude Play Store fungovat i nadále. Své kroky potvrdil také Qualcomm a Intel. Doplněno.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HP koupil superpočítačového specialistu Cray HP koupil superpočítačového specialistu Cray
Společnost Hewlett-Packard ukořistila firmu, jejíž jméno je synonymem pro superpočítače. Však na platformách Cray vznikají ty nejvýkonnější systémy dneška a chystají se také vůbec první, které otevřou éru exaFLOPS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Karma funguje, hackerské fórum bylo také hacknuto Karma funguje, hackerské fórum bylo také hacknuto
Téměř 113 tisíc hackerů není nadšeno z událostí posledních dnů. Jejich účty na fóru Ogusers.com totiž bylo hacknuty a nyní se sami stali terči těch samých útoků, které zkouší na mnoho jiných obětí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adrenalinový Steep od Ubisoftu je zdarma Adrenalinový Steep od Ubisoftu je zdarma
Společnost Ubisoft se rozhodla nás potěšit hrou zdarma, a to konkrétně titulem Steep, který si můžeme na její platformě "vyzvednout" do středy. Tentokrát budou potěšeni fanoušci extrémních zimních sportů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek