reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Synology DS216play: 2 disky a podpora 4K

, , recenze
Synology DS216play: 2 disky a podpora 4K
Běžným uživatelům a jejich domácnostem je určen NAS server Synology DiskStation DS216play, který je vybaven dvěma diskovými pozicemi a procesorem s FPU, jenž zvládne i překódování videa ze 4K do 1080p.
Kapitoly článku:

Testy výkonu a spotřeby


Před testy jsme naládovali náš NAS dvěma identickými disky WD Blue (WD10EZEX) s kapacitou 1 TB. NAS komunikoval s počítačem založeným na základní desce Gigabyte Z97-Gaming G1 WIFI-BK a Windows 10, a to prostřednictvím routeru Linksys E3200 (pochopitelně s gigabitovými porty) vybaveným firmwarem AdvancedTomato. Pevné disky byly nakonfigurovány v poli RAID 1, které poslouží se svým redundantním zápisem jako ochrana před ztrátou dat v případě, že by jeden z disků selhal.


Výkon


Nejdříve se podívejme na to, zda tento NAS dokáže dle očekávání naplno využít gigabitový Ethernet, a to alespoň při stahování velkých souborů. K tomu byly využity jednak fotografie a pak velké soubory (videa), přičemž program FastCopy obstaral samotné testování. Uvnitř NAS byly disky nakonfigurovány v poli RAID 1, což se ale na výsledcích nepodepsalo, neboť ty musí bohatě stačit na saturování 1Gb/s Ethernetu. Před testem jsme pochopitelně počkali na to, až si NAS RAIDový oddíl synchronizuje a provede další případné úpravy, což může někdy zabrat i přes hodinu. Jinak by totiž výsledky byly zkreslené, ovšem Synology DS216play byl připraven nedlouho poté, co byl nakonfigurován.

Synology DS216play
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
96,9
78,5
2-3MB fotografie
74,4
54,9

Jak vidno, tento NAS nedokáže plně využít datové šířky gigabitového Ethernetu a dle očekávání je na tom nejlépe při stahování dat, které se jediné blíží hranici 100 MB/s. V případě uploadu, čili nahrávání dat na disky serveru je to už pod 80 MB/s, a to se vše týká velkých souborů. Pokud pro test připravíme menší soubory, datová propustnost spadne v obou případech o více než 20 MB/s.Co se týče překódování videa z rozlišení 4K, pak byly vyzkoušeny tři ukázky. První v MPEG-4 AVC byla do Full HD převedena v pořádku, i když serveru trošku trvalo, než stream rozjel. S videem v H.265 také převod fungoval, ovšem v našem případě už byl výsledek trhaný. Nelze se tak spoléhat na to, že slabší NAS takový úkol vždy zvládne.


Spotřeba a hlučnost


Se dvěma disky na palubě byl NAS připojen na měřák Voltcraft Energy Check 3000 a sledována byla jeho spotřeba včetně ztrát zdroje.

Synology DS216play
spotřeba (W)
provoz se zapnutými disky
16 až 17 W
vypnuté disky
7 W
pohotovostní režim
0 W (nemeřitelné)

Výrobce udává hodnoty 15,1 W se zapnutými disky a 6,8 W bez nich. My jsme naměřili v klidovém provozu se zapnutými disky 16 W, což se občas navýšilo o 1 W, a to je stále odpovídající výsledek odvíjející se i od toho, jaké disky se použijí. S vypnutými disky bylo naměřeno očekávaných 7 W spotřeby, což už zcela odpovídá specifikacím a v pohotovostním režimu byla spotřeba neměřitelná, ale to neznamená, že byla nulová.

Gumové nožky NAS serveru v tomto případě dobře poslouží svému účelu tlumení vibrací, a tak se Synology DS216play rozhodně nedá pokládat za hlučný. Jeho ventilátor totiž moc práce nemá, a tak, když ideálně využijeme ještě nějakou měkkou podložku, nás tento NAS nebude rušit ani při provozu na stole či pod ním.

reklama
reklama
reklama
reklama