www.svethardware.cz
>
>
>

Tablet Genius G-Pen M609: Všestranný pomocník

Tablet Genius G-Pen M609: Všestranný pomocník
, , recenze
S tablety se na Světu hardware nesetkáváme často. Jde o specifický druh ovládacího zařízení, které nachází své uplatnění u menší skupiny uživatelů a bývá neocenitelným pomocníkem grafiků. Stále častěji jsou ale využívány i běžnými uživateli.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Tablet Genius G-Pen M609: Všestranný pomocník
  2. Popis a zpracování tabletu
  3. Praxe a závěr
reklama
V dnešní recenzi se zaměříme na tablet od společnosti Genius, která v tomto oboru není žádným nováčkem. V jejím portfoliu najdeme nepřeberné množství tabletů od těch velmi levných až po kvalitní modely s funkcemi, které uspokojí i náročnější uživatele. Dnešní testovaný tablet G-Pen M609 bychom mohli označit jako tablet střední třídy. Má již velmi dobré vlastnosti snímání a nabízí i široké možnosti nastavení včetně dostatečného počtu tlačítek.

Tento model je zároveň první cenou v naší soutěži o nejlepší wallpaper na téma Génius, takže kromě cenných kreditů můžete v případě nejúspěšnějšího výtvoru získat i tuto atraktivní odměnu.- Pro zvětšení fotografie klikněte -

Na úvod začneme popisem balení. Tablet k nám dorazil v úhledné papírové krabici ve formě kufříku s tradičním potiskem v červenobílé kombinaci. Uvnitř jsou všechny části pečlivě odděleny v plastových obalech, tablet je navíc chráněn bočními výztužemi. O jeho bezpečnou dopravu k vám se tedy nemusíte obávat.Uvnitř naleznete kromě samotného tabletu také pero, jednu baterii typu AAA, dva náhradní hroty, pinzetu na výměnu hrotů, stojan na pero, uživatelskou příručku i v češtině, instalační CD pro PC i Mac a software Ulead PhotoImpact 12 SE. Na výbavu si tedy těžko můžeme stěžovat a v podstatě nám v ní nic podstatného nechybělo.
Instalace a nastavení


Ještě před instalací ovladačů a přiloženého softwaru je nutné vložit baterii do bezdrátového pera. Pero má hned několik částí - kromě základu se dvěma tlačítky je zde boční a vrchní kryt, vyměnitelné hroty (v balení jsou ještě dva náhradní) a baterie typu AAA. Nechybí samozřejmě stojánek a pro pohodlnější výměnu hrotů i speciální pinzeta.Při výměně baterií nejdříve musíme pero rozložit, což obnáší vysunutí zadní vrchní části a vyklopení jedné půlky krytu. Poté již stačí vložit přiloženou baterii. Její výdrž se podle údajů uváděných výrobcem pohybuje kolem 2,5 měsíců nepřetržitého psaní, v konečném důsledku by mělo jít při běžném používání o celý jeden rok. Záleží samozřejmě na intenzitě používání, každopádně je ale tato doba dostatečná. K uvedené výdrži přispívá i spánkový režim, jenž nastane po 3 minutách neaktivity.Výměna hrotů je poměrně jednoduchou záležitostí a není k ní příliš potřeba ani přiložená jednoduchá pinzeta. Snadno prostě hrot vyjmete a zaměníte za nový, který pouze zatlačíte do připraveného otvoru. Opotřebení umělohmotných hrotů je podle našich předpokladů ale spíše otázkou v řádu měsíců až let. Předpokládáme, že by v tomto ohledu neměl být výraznější problém a díky jejich tvrdosti se nemusíte obávat ani jejich zlomení.Pero má klasický tvar, který dobře sedne do ruky a to přesto, že není nijak výrazně ergonomické. Dvě tlačítka odpovídající těm na myši jsou dostupná a jejich stisk je bezproblémový s adekvátní kontrolou stisku včetně cvaknutí mikrospínače. Na horním konci je otvor pro připevnění na šňůrku, ovšem ta v balení obsažena není.Abyste měli kam pero uložit v případě, že jej nepoužíváte, Genius přibalil i pěkný stojan. Ten je složen ze dvou částí - gumového podstavce a plastového průhledného krytu. V podstatě nejde o nic zvláštního a kromě držení pera jinou funkci nemá.Pokud je pero složeno, už vám nic nebrání v instalaci ovladačů a ovládacího programu pro nastavení maker. Na přiloženém CD je instalační software, který obsahuje program Macro Key Manager určený k přiřazení funkcí dotykovým klávesám a zmíněné ovladače, které zahrnují i nastavení citlivosti a kalibraci tabletu. Naleznete zde i program Free Notes a Office Ink, jež slouží k zapisování jednoduchých poznámek.

V systému Windows Vista se nám instalace ovladačů podařila, bohužel ale s programem Macro Key Manager jsme neuspěli (po instalaci byl mezi instalovanými programy, ovšem při spuštění se objevila hláška, že neexistuje). Pravděpodobně šlo ale o výjimečnou chybu u dané sestavy, protože při instalaci na jiný PC se systémem Windows XP už vše proběhlo v pořádku.

Jako první se podíváme na nastavení tabletu v položce Pen Pad, kterou naleznete v ovládacím panelu. V první záložce About je možné definovat jednak jednotky, ve kterých se zobrazí informace o velikosti aktivní plochy, a způsob snímání. To je celkem důležité nastavení, protože si lze zvolit, jestli bude plocha tabletu snímána absolutně (bod na tabletu odpovídá příslušnému bodu na monitoru), nebo relativně (podobně jako u myši můžete ovládat kurzor pohybem od kteréhokoliv bodu na aktivní ploše).Druhá záložka Buttons zase dává možnost upravit funkce dvou tlačítek na peru, ovšem pouze z omezeného množství funkcí podobně jako je tomu u klasické myši (levé/pravé tlačítko, dvojklik, rolování). Dále zde můžete kalibrovat pohyb nad podložkou a to buď automaticky, nebo ručně pomocí přejíždění perem nad úrovní aktivní plochy.Měli byste věnovat pozornost i nastavení citlivosti při detekci úrovně tlaku, kterou lze upravit v rozmezí od 0 do 30 % - čím nižší hodnota, tím menší tlak je nutné vynaložit. V nastavení nám trošku chybělo kalibrování aktivní plochy vzhledem k monitoru. U jednoho počítače se nám tak stalo, že cca 5 mm aktivní plochy scházelo pro dosažení levého okraje monitoru, na druhé straně jsme zase měli rezervu. V podstatě při relativním snímání není žádný problém, u absolutního pak ano.V programu Macro Key Manager naleznete nastavení funkcí dotykových kláves pro konkrétní programy. Využít můžete až 26 tlačítek, u kterých lze zvolit různé klávesové zkratky nebo přímo spuštění nějakého souboru. Je trošku škoda, že zde výrobce nezařadil i možnost naprogramovat složitější makra.Výrobce přidal i grafický editor Ulead PhotoImpact 12 SE, který jistě potěší potřebnými funkcemi jak pro kreslení, tak i editaci fotografií, apod. Nejedná se přímo o software na míru tomuto tabletu, takže jej berte spíše jako bonus, který můžete využít i pro jiné účely.
ParametryModelTablet Genius G-Pen M609
Rozměry tabletu25,1 (výška) x 34 (šířka) x 1,5-2 (tloušťka) cm
Rozměry aktivní plochy23 (šířka) x 14,2 (výška), 23 x 18,7 cm (v režimu 4:3)
MateriálPlast
Počet tlačítek5 pro rychlou volbu
2 otočná s tlačítkem (pro leváky i praváky)
26 dotykových makro tlačítek
Citlivost4 000 LPI
Reportů za sekundu200 RPS
Počet úrovní tlaku1024 úrovní
Rozměry pera16,1 (délka) x 0,7 - 2,2 cm (tloušťka)
Max. výška pera nad tabletem10 mm
Typ baterie v peru1 x AAA
Výdrž baterie (dle výrobce)2,5 měsíců nepřetržitého používání, celkově cca 1 rok
reklama
Nejnovější články
Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích
Cyberpunk 2077 měl sice dorazit už na jaře, ale nakonec tvůrci stihnou ještě letošní podzim, takže tato hra rozhodně nebude kandidát na titul s nejvícekrát odloženým nástupem na trh, na to jsou tu jiné. Navíc se ukazuje, že technicky bude opravdu na výši.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků
Americké NASA se nyní povedlo to, co minulý rok předvedla japonská JAXA. Tentokrát ale nejde o sondu Hayabusa2 u asteroidu Ryugu, ale o OSIRIS-REx a asteroid Bennu. Úkol byl ale stejný, sebrat vzorky pro odeslání na Zemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc
Americká NASA myslí i na to, aby měli návštěvníci Měsíce i komfortní přístup k datům, a tak si v rámci iniciativy Tipping Point objednala u Nokie lunární síť využívající technologii 4G LTE. Bude stoprocentní pokrytí?
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme
Před dvěma měsíci se objevily zprávy, že Samsung bude více spolupracovat se společnostmi AMD i ARM. Její nové procesory Exynos by tak měly v budoucnu obsahovat grafické čipy od AMD, prvním takovým má být Exynos 9925.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her
Ten samý inženýr, který nedávno předvedl, jak se rozebírá konzole PlayStation, uvedl i jednu zajímavost o jejím chlazení. To má být totiž laděno na základě toho, jaká konkrétní hra právě na konzoli běží.  
Včera, aktualita, Jan Vítek