Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tenda W306R: výhodná cena především

6.11.2009, Martin Kuchař, recenze
Tenda W306R: výhodná cena především
V našem seriálu testů WiFi N routerů se dnes podíváme na značku Tenda. První je v našem testu základní model, u kterého je kladen důraz především na nízkou cenu a jednoduchou obsluhu. Jde o zařízení pro nenáročné uživatele, kteří nepotřebují speciální funkce.
Kapitoly článku:
  1. Tenda W306R: výhodná cena především
  2. Webový management
  3. Testovací metodika
  4. Výsledky testů
  5. Závěr
Po routerech společností ASUS a D-Link jsme se dostali trochu dále a podíváme se na další značku, která ale není na našem trhu tak zažitá a zákazníci ji nemají v podvědomí tak zarytou, jako právě notoricky známé výrobky ASUS, Linksys, D-Link apod. Možná právě proto patří tento výrobek mezi ty levnější 802.11N zařízení, ale to zcela jistě nebude překážkou v jeho běžném používání.
 

Zařízení vypadá na první pohled velmi jednoduše - až na velké antény.
- pro zvětšení klikněte -

Celý přístroj je na první pohled velmi jednoduchý a nemá na svém těle žádné speciální designové serepetičky. Důraz je opravdu kladen na jednoduchost a to jak z pohledu ovládání, tak i při pohledu na celé zpracování. Bílé provedení je doplněno tenkým černým pruhem, který skrývá všechny diody. Dále je pak přístroj vybaven dvojicí antén nadprůměrné velikosti, které jsou ale zapojeny skrze klasicky RSMA konektor.


Sada diody je zcela klasická a z černého plastu jen lehce prosvítá.
- pro zvětšení klikněte -

Kromě klasické sady diod, které ukazují aktivitu na jednotlivých LAN portech (na přístroji jsou celkem čtyři) nebo na WAN portu, nechybí ani klasická indikace aktivity bezdrátového vysílání. Výrobce ale na přístroj přidal i kontrolku hlídající stav budované WPS sítě (funkce automatického spojení počítače s routerem skrze zabezpečenou linku). Dioda Power je snad jasná – jednoduše svítí při zapojení přístroje k napájecímu adaptéru.


Konektory jsou pro přehlednost pěkně barevně odlišeny - skoda jen, že jsou celé z plastu.
- pro zvětšení klikněte -

Ze zadního pohledu opět nemáme moc co komentovat. Klasická sada čtyř LAN portů a jednoho WAN portu (konektory RJ-45) je doplněna jednou zdířkou pro zapojení konektoru napájecího adaptéru. Malé černé tlačítko s popisem RESET/WPS slouží k rychlému budování WPS spojení s počítačem – je potřeba využít podporovaný hardware. Dvojice RSMA konektorů pak umožňuje k zařízení připojit dvojici externích antén – v balení jsou dodávány dvě klasické pendrekové anténky, jejichž rozměry jsou ovšem lehce nadprůměrné.

Jak jste sami mohli vidět, jedná se o velmi jednoduchý přístroj klasické konstrukce, který nepřináší žádné speciality v podobě integrovaných print-serverů nebo file-serverů. Tato krabička vám jednoduše vytvoří 802.11N bezdrátovou síť, což je to, co většina uživatelů opravdu žádá – přidané funkce ocení pouze malé procento zákazníků.

Nechybí ani přehled všech technických specifikací celého přístroje.

Technický parametr Hodnota
Standard 802.11b/g/n/d
WAN port 1 × RJ-45 10/100 BaseT
LAN porty 4 × RJ-45 10/100 BaseT
USB Ne
WPS Ano
Provozní režimy Router, AP, Repeater
Rychlosti 802.11b 11 Mbps, G 54 Mbps, N 300 Mbps
Anténa 2 × dipólová 3 dBi
Kódování 64/128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, Radius
Výkon až 20 dBm
Spotřeba max 6 W
Napájení 5 V, max 3 A