Test 320GB SATA disků - 1. část (představení)

Test 320GB SATA disků - 1. část (představení)
, , recenze
Již je tomu dlouho, co jsme se formou srovnávacího testu podívali na pevné disky, tak to nyní napravujeme recenzí, v níž se utkají 320GB zástupci značek Seagate, Maxtor, Western Digital, Samsung, a Hitachi s rozhraním Serial ATA 3Gb/s. Pojďme na to.
K oblíbeným
reklama

Seagate Barracuda 7200.10


Společnost Seagate si momentálně vede velmi dobře, jak u desktopových, tak u serverových disků, kde nedávno představila nové 2,5“ modely Savvio s 15.000 RPM. Je také jednou ze společností hodlajících v polovině roku vypustit na trh 1TB desktopové 3,5“ disky a i do budoucna má plány. Hodlá totiž dle předběžných zpráv do roku 2010 přijít s cca 37 TB pevnými disky, které dosáhnou hustoty zápisu kolem 50 Tb na čtvereční palec. K tomu chce Seagate využít novou technologii HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording), avšak dnes jde ještě o hudbu budoucnosti. Každopádně jsou nástiny nových kapacit důležité, ale otázkou je, zda se tak objemné disky vůbec široce prosadí. Již dnes se ozývají pochybovačné hlasy, které poukazují na fakt, že pro valnou většinu PC ve světě bohatě stačí kapacita kolem 120 GB a další prostor je již zbytečný. Pro podobnou kapacitu (128 GB) se již připravují SSD disky, které by mohly již v dohledné době klasické pevné disky nahradit. Pak by stejně nezbylo výrobcům pevných disků nic jiného, než aby se zaměřili na jedinou výhodu, jíž mohou dosáhnout – nabídnout podstatně vyšší kapacitu.Při zmínění disku Barracuda řady 7200.10 nemohu nevzpomenout na legendárně tiché disky řady 7200.7, jejichž tichý provoz byl málokdy, pokud tedy vůbec, překonán. Následující řady 7200.8 a 7200.9 již v tomto ohledu tak úspěšné nebyly, avšak nyní se zaměříme na aktuální řadu 7200.10.


modelové označení
ST3320620AS
kapacita
320 GB
velikost bufferu
16 MB
rozhraní
SATA 3Gb/s
buffer
300 MB/s
SATA vlastnosti
NCQ, Staggered Spin-up
počet sektorů
625.142.448
počet ploten
2
počet hlaviček
4
přístupová doba
8,5 ms
12V max. Amp
2,8 A
5V max. Amp
N/A
MTBF
0,34% Annual Failure Rate
start / stop
50.000
operační teploty
0 - 60°C
operační tepl. gradient
20°C / hod
operační šok
68 G / 2 ms
neoperační šok
350 G / 2 ms
hlučnost
25 dB (30 dB R/W)
AAM
ne

7200.10 jsou desktopové pevné disky Seagate, které dosahují momentálně nejvyšší kapacity – 750 GB, avšak existují i 80GB verze. K dispozici jsou u všech velikostí verze jak pro SATA 3Gb/s, tak pro rozhraní Ultra ATA/100, všechny mají 7200RPM a od 320GB verze mají všechny 16MB cache. Naše recenzovaná ST3320620AS také uplatňuje technologii kolmého zápisu a s ní dosahuje (nijak výjimečné) hustoty zápisu 160GB na plotnu, takže využívá 2 plotny a 4 hlavičky.Disky Seagate dnes nabízí motorky s označením SoftSonic, které uplatňují fluidní dynamická ložiska, samozřejmě technologii NCQ, Staggered Spin-Up či Hot Plug. Zespodu disku najdete řídicí čip výrobce STMicroelectronics a můžete také jasně vidět, že disk je možné napájet pouze pomocí SATA Power konektoru. Vedle datového SATA pak máme čtyři piny, pomocí nichž můžeme snadno přepnout na mód SATA 1Gb/s. Opět připomínám, že toto je i výchozí nastavení, na něž bychom při koupi disku neměli zapomínat.


Hlučnost disku

Tento disk se bohužel již neslavně projevuje při pouhém běhu naprázdno. Vydává totiž jasně slyšitelný svištivý zvuk ve vysokých tónech a ten je slyšet i na delší vzdálenost přesahující dva metry (samozřejmě za předpokladu, že jej posloucháte ve ztichlé místnosti). Při seeku a práci vůbec vydává tato Barracuda kovově znějící a velmi znatelné cvrlikání, avšak co se týče vibrací, zde rozhodně patří mezi ty lepší.


Seagate Barracuda ES


Barracuda ES (neboli Enterprise) nezaujímá tak širokou škálu kapacit jako 7200.10 a také rozhraní je limitováno pouze na SATA 3Gb/s (a samozřejmě kompatibilní SATA 1,5Gb/s). Verze ES tedy můžeme koupit v kapacitách 250 – 750GB, z nichž pouze ta nejmenší je k dispozici ve verzích s 8 a 16MB.V ostatních ohledech se specifikace téměř shodují s Barracudami 7200.10, takže zde najdeme dvě plotny se čtyřmi hlavičkami, podporu NCQ, Staggered Spin-Up, atd. Avšak co se týče odolnosti vůči otřesům, pak zde se omezuje na 63 G (operační šok), respektive 225 G (neoperační šok). Předchozí Barracudy však dosahují 68 G a 350 G – vše po 2 ms. Také operační teploty se smrskly z rozmezí 0 – 60°C na 5 – 55°C, tudíž bude zajímavé sledovat, zda tato omezení budou něčím vykoupena.


modelové označení
ST3320620NS
kapacita
320 GB
velikost bufferu
16 MB
rozhraní
SATA 3Gb/s
buffer
300 MB/s
SATA vlastnosti
NCQ, Staggered Spin-up
počet sektorů
625.142.448
počet ploten
2
počet hlaviček
4
přístupová doba
8,5 ms
12V max. Amp
2,8 A
5V max. Amp
N/A
MTBF
0,73% Annual Failure Rate
start / stop
50.000
operační teploty
5 - 55°C
operační tepl. gradient
20°C / hod
operační šok
63 G / 2 ms
neoperační šok
225 G / 2 ms
hlučnost
25 dB (32 dB R/W)
AAM
ne

Rozložení spodního PCB s elektronikou se také zdá shodné, avšak zde nenajdeme řídicí čip od STMicroelectronics, neboť tento využívá odlišné řešení od známého výrobce Agere. Již z označení také můžeme snadno vyčíst, že tyto disky výrobce předurčuje pro použití v podnicích a jejich RAID systémech, NAS (Network Attached Storage) zařízeních a vůbec serverech.
Hlučnost disku

Seagate má na svých stránkách u těchto disků napsáno “Best-in-class rotational vibration (RV) tolerance“ a disk by se tak měl pochlubit opravdu nízkými vibracemi vzniklými rotací ploten. Osobně mohu potvrdit, že jestli firma přehání, tak jen trochu, protože mezi testovanými disky měl tento suverénně nejjemnější vibrace, které se v prázdné skříni téměř neozývaly a to je základ pro tichý provoz.

Co se týče ostatních projevů, pak při provozu naprázdno disk již jen šumí a nepíská jako 7200.10 a také seek a vůbec přesuny hlaviček se projevují poněkud tišeji, i když podobnost s předchozí Barracudou se nedá popřít.
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková