Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test 4 flash disků s USB 3.0

18.2.2011, Jan Vítek, aktualita
Test 4 flash disků s USB 3.0
Na trhu se již objevilo dost flash disků s rozhraním USB 3.0, abychom mohli provést test několika z nich. Oproti těm předchozím s USB 2.0 bychom se konečně mohli dočkat produktů zajímavých i pro náročné uživatele. Dnes se zaměříme na kapacitu 16 GB.

A-Data Nobility N005


První ze dvou testovaných flash disků firmy A-Data patří do série Nobility, kam patří už jen hybridní model N004 s rozhraním Serial ATA 3 Gbps a USB 3.0 a vedle něj S805 s tvarem karabiny. Testovaný model na rozdíl od ostatních dvou nevyniká ničím zvláštním, pokud tedy nepočítáme rozhraní USB 3.0 a podstatně vyšší udávané přenosové rychlosti při porovnání s klasickými modely pro rozhraní USB 2.0.Flashdisk je distribuován v trošku nezvyklém obalu, a sice bílé a zalepené papírové krabičce, takže si jej před koupí ani nebudeme moci přímo prohlédnout, pokud nám tedy prodejce nevyjde vstříc. Uvnitř se nachází umístěný v plastovém výlisku a kromě něj je přibalen už jen list papíru s informacemi o softwaru, který si můžeme volně stáhnout ze stránek A-Data.

Podívejme se nyní na specifikace A-Data Nobility N005:

Model
A-Data Nobility N005
Rozměry
90 x 20,5 x 11,5 mm
Hmotnost
20,5 g
Materiál
hliník, černý plast
Kapacita
16 GB (32, 64 GB)
Výkon
60 MB/s čtení (až 81 u 32GB verze)
20 MB/s zápis (až 52 u 32GB verze)
Zabezpečení
Norton Internet Security 2010
(60denní zkušební verze)

Nejedná se tedy o zrovna malé zařízení a především jeho devíticentimetrová délka jej řadí mezi velké modely. Vyroben je především z hliníku s tmavou metalízou, přičemž jednoduchý extrudovaný tvar byl doplněn o černé plastové čepičky a krytku konektoru.Kromě testované 16GB verze si pak můžeme koupit také 32GB a 64GB flash disky N005. Zde se však bohužel projevuje stejná nepříjemnost jako u SSD (což není u A-Data ani zdaleka výjimkou), a sice klesající přenosové rychlosti u menších kapacit, i když zde trošku paradoxně nabídne nejvyšší přenosové rychlostí 32GB verze (viz tabulka), zatímco 64GB Nobility N005 je má při čtení i zápisu o 2 MB/s nižší.Všímejme si ale samotného flash disku. Ze zpracováním jsem byl osobně spokojen. Kovová schránka poskytne dobrou ochranu pro vnitřní elektroniku a plast působí také odolně. Krytka konektoru je zpracována klasicky, takže ji lze sundat a popřípadě nasadit na opačný konec, abychom ji neztratili. Na tomto konci je však také očko pro poutko (není součástí balení), přes něž by posléze nemuselo být vůbec snadné krytku nasadit.

Více se k tomuto disku s ohledem na zpracování napsat nedá, a tak se posuňme k dalšímu zástupci firmy A-Data.