Test 400GB SATA disků - 1. část (představení)

Test 400GB SATA disků - 1. část (představení)
, , recenze
Již je to několik měsíců, co jsme uvedli test 320GB disků s rozhraním Serial ATA. Nyní je s klesajícími cenami již čas se posunout o stupínek výš, což není nic jiného než 400 GB úložného prostoru, kde své desktopové a případně enterprise modely nabízí celkem čtyři výrobci. Modelů na posouzení bude celkem osm.
K oblíbeným
reklama

Hitachi Deskstar HDT725040VLA360


Prvním a jediným zástupcem společnosti Hitachi je model Deskstar HDT725040VLA360. Hitachi má oproti ostatním výrobcům poměrně složité značení, ale pokud víte jak, tak z něj samotného vyčtete téměř všechny důležité údaje. Disk je součástí bohaté řady T7K500, která zahrnuje rozhraní PATA i SATA a velikosti 250 – 500 GB.


modelové označení
HDT725040VLA360
kapacita
400 GB
velikost bufferu
16 MB
rozhraní
SATA 3Gb/s
buffer
300 MB/s
SATA vlastnosti
NCQ, Staggered Spin-up, Hot plug
počet sektorů
781.422.768
počet ploten
3
počet hlaviček
6
přístupová doba
8,5 ms
12V max. Amp
2 A
5V max. Amp
1,3 A
MTBF
N/A
start / stop
50.000
operační teploty
0 - 60°C
operační tepl. gradient
N/A
operační šok
70 G / 2 ms
neoperační šok
300 G / 2 ms
hlučnost
30 dB
AAM
ano

Tento model má tedy kapacitu 400 GB, dále vyrovnávací paměť 16 MB a počet ploten a hlaviček činí 3 / 6. Tím můžeme snadno určit, že hustota záznamu činí 133 GB na plotnu. Zde tento disk oproti svému 320GB kolegovi ze stejné řady ztrácí, protože ten využívá 4 hlavy a 2 plotny – 160 GB na plotnu.Co se týče vzhledu disku a konektorů, pak zde si můžeme všimnout především dvojího napájení, kde je možné využít SATA Power i Peripheral Power konektory. Abyste však mohli snadno využívat podporovanou funkci Hot plug, pak byste měli využít SATA Power konektor. Při pohledu zespodu si všimneme především řídicího čipu firmy Infineon a také nepříliš umně přichyceného plochého kabelu vedoucího k motorku disku. Na ten se vyplatí dávát obzvlášť velký pozor, i když by jeho poškození pro disk fatální nebylo.Hlučnost disku

Test seeku na tomto disku přinesl zjištění, že výrobce odvedl dobrou práci. Vysoké a hlasité tóny zde nehledejme. Ramena produkují pouze tlumený a hluboko položený hluk s občasným jemným cvrlikáním. Vibrace jsou však při takovém provozu velmi znatelné a občas s sebou disk pěkně cukne, když se ramena v pohybu sejdou. Ale co bychom také chtěli. V klidu je disk slyšitelný, ale není to nic hrozného; nijak nepíská a vydává jen slabé suché šustění. Celkově víc než akceptovatelné.
reklama
Nejnovější články
Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie
Sonda InSight americké NASA pobývá na Marsu už řadu měsíců a už dlouho tak naslouchala jeho interiéru, zda z něj nepřijdou nějaké otřesy. Nyní už můžeme říci, že Mars je nejspíše geologicky aktivní planeta.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Ryzen 5 3400G a 3 3200G jsou v dohledu, jaké budou? AMD Ryzen 5 3400G a 3 3200G jsou v dohledu, jaké budou?
Zrovna včera jsme se podívali na to, jak se v Číně hardwaroví nadšenci už vesele šťourají v APU AMD Ryzen 3 3200G a zkoumají, co má pod pokličkou. Není tak divu, že se můžeme už dozvědět i o jeho specifikacích a opět je tu téma teplovodivé pasty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA znemožnila brzké otestování karet GTX 1650, proč? NVIDIA znemožnila brzké otestování karet GTX 1650, proč?
NVIDIA včera vypustila na trh karty GeForce GTX 1650, ovšem oficiální představení z její strany v podstatě neproběhlo a co víc, znemožněno bylo i brzké otestování karet v rámci nezávislých recenzí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft nakonec do Windows 10 nezahrne funkci Sets Microsoft nakonec do Windows 10 nezahrne funkci Sets
Už od roku 2017 se mluví o chystané funkci Sets, kterou si Microsoft připravoval jako další vylepšení svého systému Windows 10. Během loňského dubna se jí dočkali Insideři, ale nyní se dozvídáme, že už s ní Microsoft nepočítá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář