Test 400GB SATA disků - 1. část (představení)

Test 400GB SATA disků - 1. část (představení)
, , recenze
Již je to několik měsíců, co jsme uvedli test 320GB disků s rozhraním Serial ATA. Nyní je s klesajícími cenami již čas se posunout o stupínek výš, což není nic jiného než 400 GB úložného prostoru, kde své desktopové a případně enterprise modely nabízí celkem čtyři výrobci. Modelů na posouzení bude celkem osm.
reklama

Hitachi Deskstar HDT725040VLA360


Prvním a jediným zástupcem společnosti Hitachi je model Deskstar HDT725040VLA360. Hitachi má oproti ostatním výrobcům poměrně složité značení, ale pokud víte jak, tak z něj samotného vyčtete téměř všechny důležité údaje. Disk je součástí bohaté řady T7K500, která zahrnuje rozhraní PATA i SATA a velikosti 250 – 500 GB.


modelové označení
HDT725040VLA360
kapacita
400 GB
velikost bufferu
16 MB
rozhraní
SATA 3Gb/s
buffer
300 MB/s
SATA vlastnosti
NCQ, Staggered Spin-up, Hot plug
počet sektorů
781.422.768
počet ploten
3
počet hlaviček
6
přístupová doba
8,5 ms
12V max. Amp
2 A
5V max. Amp
1,3 A
MTBF
N/A
start / stop
50.000
operační teploty
0 - 60°C
operační tepl. gradient
N/A
operační šok
70 G / 2 ms
neoperační šok
300 G / 2 ms
hlučnost
30 dB
AAM
ano

Tento model má tedy kapacitu 400 GB, dále vyrovnávací paměť 16 MB a počet ploten a hlaviček činí 3 / 6. Tím můžeme snadno určit, že hustota záznamu činí 133 GB na plotnu. Zde tento disk oproti svému 320GB kolegovi ze stejné řady ztrácí, protože ten využívá 4 hlavy a 2 plotny – 160 GB na plotnu.Co se týče vzhledu disku a konektorů, pak zde si můžeme všimnout především dvojího napájení, kde je možné využít SATA Power i Peripheral Power konektory. Abyste však mohli snadno využívat podporovanou funkci Hot plug, pak byste měli využít SATA Power konektor. Při pohledu zespodu si všimneme především řídicího čipu firmy Infineon a také nepříliš umně přichyceného plochého kabelu vedoucího k motorku disku. Na ten se vyplatí dávát obzvlášť velký pozor, i když by jeho poškození pro disk fatální nebylo.Hlučnost disku

Test seeku na tomto disku přinesl zjištění, že výrobce odvedl dobrou práci. Vysoké a hlasité tóny zde nehledejme. Ramena produkují pouze tlumený a hluboko položený hluk s občasným jemným cvrlikáním. Vibrace jsou však při takovém provozu velmi znatelné a občas s sebou disk pěkně cukne, když se ramena v pohybu sejdou. Ale co bychom také chtěli. V klidu je disk slyšitelný, ale není to nic hrozného; nijak nepíská a vydává jen slabé suché šustění. Celkově víc než akceptovatelné.
reklama
Nejnovější články
Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED
Společnost AU Optronics si dle Digitimes a LED Inside chystá velkou novinku týkající se podsvícení. Půjde o nasazení Mini-LED, které se mají představit především v herních panelech a výsledných monitorech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače
Large Hadron Collider (LHC) je v provozu už od roku 2010 a nyní odstartoval proces jeho významného vylepšení, po němž budeme moci mluvit o HL-LHC, čili High-Luminosity. O co se v tomto případě jedná?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů
Tchaj-wanští výrobci a dodavatelé grafických karet musejí počítat s tím, že dodávky na trh budou mít v druhém letošním pololetí sestupnou tendenci. Důvod je naprosto zřejmý, a sice značně ochablý zájem těžařů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu
Pokud by vás zajímalo, kolik peněz už jste utratili na Steamu za hry či jiné zboží, dosud jste pomocí svého klienta neměli možnost, jak to rychle a přesně zjistit. Valve nám ale tuto možnost brzy dá a půjde o nástroj External Funds Used. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek