reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test 5 hi-end chladičů CPU

10.1.2011, Jan Vítek, srovnávací test
Test 5 hi-end chladičů CPU
Tématem pro dnešní srovnávací test se stalo 5 výkonných procesorových chladičů vyšší třídy, které by tedy měly zaujmout především výkonem. Jedná se o modely firem Akasa, Cooler Master, Noctua, Thermalright a Zalman, takže nabídka je široká.

Testovací sestava


Podívejme se nyní na testovací sestavu a vůbec celé nastavení testu. Základem byl přetaktovaný starší procesor Intel Core 2 Quad Q6600 na 3 GHz při napětí 1,275 V. Jeho zastaralost zde nehraje roli, neboť nám slouží pouze jako topné těleso, z jehož ztrátovým teplem se mají chladiče vypořádat.
  • Základní deska: Gigabyte X48-DQ6 (Intel X48)
  • Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 přetakovaný na 3 GHz (333 x 9 při 1,275 V)
  • Referenční chladiče: Noctua NH-U12P a Noctua NH-D14
  • Operační paměť: 2x 512 MB A-Data Vitesta Extreme Edition (800 MHz @ 4-4-4-12)
  • Grafická karta: MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB RAM
  • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
  • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W

Chladiče se tedy budou muset postarat o odvod více než 100 W tepla, neboť i nepřetaktovaný procesor Core 2 Quad Q6600 má TDP 105 W. Sestava byla uložena na stole, takže všechny chladiče měly stejné podmínky, a to při teplotě kolísající kolem 21 °C. Půlstupňové výkyvy byly do výsledků nakonec započítány. Teploty procesoru jsme odečítali pomocí utility Core Temp, zátěž všech čtyř jader obstaral Prime95 a výsledky byly potvrzeny tím, že chladiče byly sundány, opět se aplikovala teplovodivá pasta a proběhla další sada měření.

K otestování tedy mámě pětici chladičů Akasa Nero S, Cooler Master V6GT, Noctua NH-C14, Thermalright Venomous X, Zalman CNPS9900 MAX. K nim však přibyly další dva, které nejsou předmětem samotného testu, ale poslouží k porovnání teplot. Jsou jimi Noctua NH-U12P a Noctua NH-D14.

Dále bylo třeba se rozhodnout, jakým způsobem budeme vůbec testovat. Volba otáček byla celkem jasná - pro 120mm ventilátory to bylo 1600, 1300, 1100 a 900 RPM. Pak tu ale byly větší ventilátory (Noctua NH-C14 či NH-D14 a Zalman CNPS9900 MAX), které byly zpomaleny na 1400, 1200, 900 a 750 RPM, kde jsme se inspirovali nastavením otáček u Noctua NH-C14.

A nakonec jsme se museli vypořádat s faktem, že některé chladiče si vystačí, či jsou přímo určeny pro jeden ventilátor a jiné se dodávají rovnou se dvěma. Nejdříve tedy provedeme hlavní testy s jedním ventilátorem a pak vedlejší se dvěma (vedlejší, protože jich bude méně) a nakonec se podíváme, jak je to s chladičem Noctua NH-C14. Je také jasné, že testovat ventilátor Noctua NH-D14 s pouze jedním ventilátorem nemá cenu, neboť tento model má oddělená žebroví a ke správné funkci vyžaduje dva ventilátory. Proto jej v první sadě testů vynecháme.


Teplotní testy - 1 ventilátor


Nyní tedy přichází na řadu testy chladičů s jedním ventilátorem.

Výsledné grafy ukazují zajímavý grafický jev, a sice sestupné schody vedoucí k nejlepší trojici chladičů využívajících jeden ventilátor - Thermalright Venomous X, Zalman CNPS9900 MAX a Noctua NH-U12P. Noctua není předmětem testu, a tak budeme z uvedené trojice posuzovat pouze Zalman a Thermalright, kde má navrch Zalman díky tomu, že v jeho ceně dostaneme i ventilátor. Na druhou stranu zase může právě proto někomu vyhovovat právě Thermalright, který se dá sehnat za podobnou cenu. Objektivně tedy nelze říci, který je jednoznačně lepší.

Výkon Akasa Nero S není překvapením a stejně tak chladiče určené pro dva ventilátory si dle očekávání nevedly zrovna dobře. Budou to ale mít šanci napravit v následujících testech, kde se ovšem setkají s Noctua NH-D14.


Teplotní testy - 2 ventilátory


Zde se ukáží čtyři chladiče podporující dva ventilátory, z nichž tři jsou předmětem tohoto testu.Není velkým překvapením, že Noctua NH-D14 všem ukázala záda. Po menší odmlce následoval Thermalright Venomous X opatřený dvěma ventilátory Noctua NF-P12, pak chladič Noctua NH-C14 a nakonec Cooler Master V6GT.

Poslední test se týkal právě chladiče Noctua NH-C14 a toho, jaké teploty bude mít procesor při umístění ventilátoru nad žebra a pod žebra, což odpovídá konfiguraci pro nízké skříně. Nelze se divit, že v druhém případě, kdy ventilátor musel vzduch nasávat skrz žebra, byl výsledek v průměru o 1,5 až 1 °C horší. Rozdíl se nesmazal ani když ventilátor zůstal ve spodní pozici a otočil se proud vzduchu.


Hlučnost chladičů


Je jasné, že více ventilátorů znamená více hluku, takže s hlučností jsou na tom lépe modely s jedním kusem, který navíc může efektivně pracovat při nízkých otáčkách. To platí pro všechny chladiče Noctua, pak Thermalright a ani Zalman si díky tenkým žebrům a otevřenému designu nevedl špatně. Pravidlem také je, že opravdu klidného provozu se dočkáme u 120mm ventilátorů při otáčkách na cca 900 RPM, což u větších modelů platí až od cca 800 RPM.

Nelze také říci, že by nějaký z testovaných chladičů byl nadměrně hlučný a motorek či ložiska jeho ventilátoru se projevovala nelibými zvuky. U všech zkrátka stačilo dostat otáčky pod jistou úroveň, aby se nám odměnily nízkou hlučností. A zde jsou právě ve výhodě chladiče, které díky svému provedení nevyžadují k podání dobrého výkonu vysokorychlostní ventilátory s vysokým průtokem vzduchu.
reklama