reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Test 5 Radeonů X1650XT od různých výrobců

, , recenze
Test 5 Radeonů X1650XT od různých výrobců
V testu nižšího mainstreamu porazil ASUS Radeon X1650XT ve většině testů své oponenty a v poměru cena/výkon nenašel konkurenci. Velká spotřeba, vysoká hlučnost a vydávané teplo ale odsunuly tuto kartu z medailových pozic. Napraví jí další výrobci reputaci?
Test 5 Radeonů X1650XT od různých výrobců

Testovací sestavaAčkoliv je testovací sestava špičkou ve světě osobních počítačů, její výkon je dnes dostupný širokému okruhu zájemců. To vše díky fenomenálnímu přetaktování procesorů Core 2 Duo. Procesoru s frekvencí 2,93GHz sekundují 2GB paměti Corsair zapojené v dvoukanálovém režimu. Vše je usazené v základní desce MSI P965 Platinum s čipsetem Intel 965P. Sestavu napájí 600W zdroj CoolerMaster iGreen s vynikající účinností.

Do operačního systému Windows XP bylo nutné doinstalovat ovladače obou výrobců. Pro grafické karty ATI jsme použili nejnovější ovladače Catalyst 7.1. Grafické karty nVidia poháněly ovladače ForceWare 93.71. S nastavením kvality textur, Catalyst A.I. atp. se nehýbalo. Nastavení je tedy přesně takové, jaké si ho nastaví ovladače po nainstalování.


Testovací sestava
ProcesorCore 2 Extreme X6800 2.93GHz, 4MB L2 cache
Operační paměť RAMCorsair TWIN2X2048-6400PRO
ZdrojCoolerMaster iGreen Power 600W
Pevný diskWestern Digital WD2500SD-01KCB0 250GB
Vypalovací mechanikaGigabyte GO-D1600E-B-RH
Operační systémWindows XP Professional Service Pack 2


Testovací metodikaSeznam testovaných her a benchmarků je shrnut v tabulce. Jak je vidět, oproti dřívějším testům přežil jediný zástupce OpenGL, Quake IV. Všechny ostatní hry fungují pod API od firmy Microsoft DirectX 3D. Syntetické testy 3Dmark jsou zastoupeny ve dvou provedeních od Futuremarku, jednom starším (3Dmark05) a druhém novějším (3Dmark06). Zatímco 3Dmark05 podporuje pouze Shader Model 2, novější verze obsahuje podporu i pro karty se shadery verze 3 (SM3 obsahují všechny dnes testované karty).

Způsob testování výkonu je u každé hry jiný. Dvě hry, F.E.A.R: EP a Company of Heroes, mají vestavěný svůj vlastní testovací nástroj, který ukazuje nejen průměrný počet snímků za sekundu, ale i nejnižší a nejvyšší počet vykreslených snímků. Videodemo hry X3:Reunion je volně ke stažení na internetu, v 231MB velkém *.exe souboru dostanete i nástroj na měření výkonu grafických karet.Výkon ve hře Quake IV lze snadno změřit pomocí utility z Guru3D.com. Call of Duty 2 a Battlefield 2142 obsahují potřebné nástroje k nahrání vlastního timedema. Nahrané timedemo jde následně v příslušné hře přehrát. Měření FPS se provádí skrz utilitu FRAPS. Ta se také používá k měření všech zbylých her, které neumí nahrát vlastní timedemo, ani nemají vlastní benchmark. Z her jsme vybrali náročné scény a změřili počet vykreslených snímků FPS. Všechny tyto testy proběhly třikrát a výsledky se poté zaokrouhlily.


API
Aplikace
Způsob testování
DirectX
X3: Reunion
vlastní benchmark X3 Rolling Demo (zdarma ke stažení)
FarCry
utilita Benchemall
Battlefield 2142
timedemo v mapě Sidi Power Plant, měření FPS pomocí FRAPS
F.E.A.R: Extraction Point
vlastní vestavěný benchmark
Need for Speed: Carbon
měření FPS pomocí FRAPS
The Elder Scrolls 4: Oblivion
měření FPS pomocí FRAPS
Company of Heroes
vlastní vestavěný benchmark
Call of Duty 2
timedemo v mapě DDay, měření FPS pomocí konzole
Dark Messiah of Might and Magic
měření FPS pomocí FRAPS
Tom Clancy’s Rainbow Six: Vegas
měření FPS pomocí FRAPS
OpenGL
Quake IV
HOC benchmark
Syntetické
3DMark05
benchmark
3DMark06

V testech se zapnutým vyhlazováním hran (Anti-Aliasing, AA) a anizotropním filtrováním (AF) jsme upřednostňovali vlastní nastavení hry. Pokud měla karta problémy, či AA nebo AF nešlo nastavit, změna nastavení proběhla v ovladačích.

X1650XT OC je HIS X1650XT IceQ Turbo Dual přetaktovaný na frekvenci 640MHz / 1540MHz.


3DMark05


3DMark06


X3: Reunion

reklama
reklama
reklama