Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test laserových tiskáren: Brother HL-2035

18.11.2008, Zdeněk Eisenhammer, recenze
Test laserových tiskáren: Brother HL-2035
Před 2 lety jsme zahájili testování laserových tiskáren. Trh se od té doby nijak dramaticky nezměnil - ceny mírně klesly a většina výrobců představila nové modely. Ty nepřinášejí žádné převratné technologie, ale spíše pokroky v rámci pozvolné evoluce.
Kapitoly článku:
  1. Test laserových tiskáren: Brother HL-2035
  2. Brother HL-2035 - ovladače
  3. Brother HL-2035 - spotřební materiál, testy a shrnutí
Tiskárna obsahuje klasickou tonerovou kazetu s fotoválcem, ale obojí lze od sebe oddělit a vyměnit zvlášť. Díky tomu by měly mírně klesnout náklady na tisk jedné stránky. Vkládání tonerové kazety je jednoduché, stejně jako u naprosté většiny laserovek stačí otevřít kryt a kazetu zasunout po vodicích lištách do útrob tiskárny.
Přístup ke kazetě je bezproblémový, stejně tak její instalace a vyjmutí


Kazeta dodávaná s tiskárnou je bohužel pouze tzv. startovací, takže má kapacitu sníženou na 1000 stran. Na druhou stranu plnohodnotná kazeta má kapacitu jen o 500 stran vyšší, takže mě trochu udivuje, že se výrobce vůbec obtěžuje s výrobou kazet se dvěma kapacitami.
Tonerová kazeta s fotoválcem. Otvor vpředu slouží jako rukojeť vkládání a vyjímání kazety.


Podívejme se, jakých tiskových nákladů lze s tiskárnou dosáhnout. K dispozici je zatím pouze originální tonerová kazeta, takže ceny s neoriginálním materiálem zatím nejsou k dispozici.


Toner Cena
Originální toner (kapacita 1500 stran) 850,- Kč
Fotoválec (životnost 12 000 stran) 1700,- Kč


Z uvedených údajů můžeme vypočítat náklady na tisk jedné stránky dle námi používaného vzorečku: náklady na stránku = cena papíru + cena fotoválce / životnost fotoválce + cena toneru / kapacita toneru

Při započtení ceny papíru 0,17 Kč vychází tiskové náklady na 0,88 Kč/strana, což je ve srovnání s dříve testovanými modely mírně nadprůměrné, nicméně v současné konkurenci jde spíše o horší průměr.

Co se týče dosahovaných rychlostí, zde se tiskárna předvedla v dobrém světle - průběžná rychlost přesně splnila papírové parametry, prodlevy zahájení tisku po zapnutí nebo při přechodu z úsporného režimu pak patří mezi průměrné. V pohotovostním režimu je tisk zahájen za necelých 5 sekund, což je opět slušná hodnota.


Měřený parametr Hodnota
Zahřívání 20,0 s
Start z pohotovostního režimu 4,6 s
Start z úsporného režimu 15,7 s
Průběžná rychlost 18,0 str./min


A dostáváme se k testům kvality. Vytiskl jsem dvě zkušební stránky - jednu v režimu 600 dpi a druhou v 1200 dpi. Rozdíly nejsou nijak dramatické, přesto se však tu a tam projeví.

U prvního testu, který zjišťuje, jak se tiskárna vypořádá s velmi malým písmem, mě překvapilo, že při podrobném zkoumání se projevují u některých znaků mírné odlišnosti. Trochu viditelné je to i na této zmenšenině například u malého "ř". Písmo použité v režimu 1200 dpi na mě působilo trochu uspořádaněji, u velmi malých velikostí (1-2) navíc bylo mírně lépe prokreslené. Na druhou stranu v inverzní verzi bylo o něco lépe čitelné v hrubším režimu 600 dpi, a to až do velikosti 2,5 (pro zaručenou čitelnost však doporučuji použít písmo s velikostí alespoň 4 body), což je lehce průměrný výsledek.
Čitelnost textu malých velikostí - 600 dpi
Čitelnost textu malých velikostí - 1200 dpi


Při tisku běžného textu velikosti 12 bodů jsem nezaznamenal žádné problémy, jak je u dnešních laserových tiskáren běžné. Mezi režimy kvality nebyl žádný pozorovatelný rozdíl.
Standardní text - 600 dpi
Standardní text - 1200 dpi


Dalším testem je tisk různých odstínů textu. Ani zde nebyly žádné problémy, ale v jednotlivých režimech tisku se odlišoval způsob tvorby odstínů - zatímco v rozlišení 600 dpi byly vytvářeny jakými šrafováním, ve 1200 dpi byl použit obvyklejší pravidelný bodový rastr. Při běžném zkoumání okem však rozdíl není téměř patrný a nelze určit, který tisk je kvalitnější.
Šedý text - 600 dpi
Šedý text - 1200 dpi


Při tisku čárové grafiky si tiskárna vedla vcelku dobře, v obou režimech byly čáry dostatečně zřetelné, o něco výraznější pak byly v nižším režimu. Ve srovnání s některými dříve testovanými laserovkami jí však přece jen trochu sytosti chybělo.
Čárová grafika - 600 dpi
Čárová grafika - 1200 dpi


Značné rozdíly byly mezi oběma režimy při tisku plynulého přechodu od bílé do černé barvy. Ve 1200 dpi byl přechod téměř plynulý, snad jen s menším schodem někde kolem 70 % intenzity, mnohem horší výsledky však tiskárna podala v režimu 600 dpi - v přechod byl velmi nerovnoměrné a řada sousedících odstínů nebyla od sebe vůbec rozlišitelná. Tento neduh byl pozorovatelný i na fotografiích, ale o tom až dále.
Černobílý přechod - 600 dpi
Černobílý přechod - 1200 dpi


Na fotografii se v rozlišení 600 dpi projevila zmíněná nerovnoměrnost a schodovitost odstínů a rovněž jim chyběl i kontrast ve světlých odstínech. V režimu 1200 dpi byly fotografie sice mírně tmavší, ale celkové podání bylo mnohem přirozenější a tmavost lze upravit v ovladačích nebo přímo v aplikaci, ze které fotografie tiskneme. Rozhodně tedy nedoporučuji při tisku fotografií volit nižší rozlišení.
Fotografie - 600 dpi
Fotografie - 1200 dpi


Podívejme se na snímek ještě v detailu. Opět je vidět rozlišný rastr vytváření odstínů a patrné je i to, že v rozlišení 600 dpi chybí kontrast a celkové vyznění je znatelně světlejší. Vyzkoušel jsem také tisk na lesklý papír s gramáží 160 g/m2, určený pro laserové tiskárny, kvality papíru však tiskárna nedokázala moc využít - na kancelářský papír tiskla viditelně lépe.
Detail fotografie - 600 dpi
Detail fotografie - 1200 dpi


Jak tento model zhodnotit? Nejprve malé srovnání, které nám umožňuje skutečnost, že přímou předchůdkyni této tiskárny jsme již měli možnost recenzovat. Kvalita tisku je v podstatě totožná a rovněž rychlost zahřívání se nemění. Nový model nabízí o 2 stránky za minutu vyšší rychlost, na druhou stranu výrobce bohužel upustil od rychlejšího rozhraní USB 2.0 High-Speed a rovněž došlo ke snížení kapacity toneru z 2500 na 1500 stran (takovou kapacitu měl toner startovací, který má nyní ještě o 500 stran méně). Jiné významnější rozdíly, kromě barevného provedení, se nekonají.

Mezi výhody této tiskárny je rozhodně nutné zařadit poměrně vysokou rychlost tisku 18 stran za minutu, zejména vzhledem k ceně zařízení. Kvalita tisku je vcelku vyrovnaná, velmi slušně si tiskárna poradila s fotografiemi, pokud bylo použito vyšší rozlišení 1200 dpi. I při použití originálních náplní (neoriginální zatím nejsou k dispozici) se tisk příliš neprodraží, takže i zde musím tiskárnu pochválit. Hlučnost je pouze průměrná, zejména při zahřívání po zapnutí je poněkud horší, naštěstí však po zahřátí zcela ztichne a nadále ji uslyšíte jen při tisku.

Ve výchozím stavu vypnutý nástroj pro sledování stavu tiskárny výrobce supluje poněkud nešťastně tiskem chybových stránek při výskytu problému (ty lze naštěstí vypnout) - typicky při tisku obrázku, který je příliš velký pro paměť tiskárny. V takovém případě vyjede z tiskárny nejen obrázek ve sníženém rozlišení, ale i stránka s popisem chyby. To je v dnešní době, která tak dbá na minimalizaci dopadu na životní prostředí, nepříliš šikovné řešení. Pomalé rozhraní USB 2.0 Full-Speed tiskárně také body nepřidá, ale vzhledem k ceně lze u jeho absence přimhouřit oko.

Ve výsledku jde o zdařilý model bez výrazných nedostatků, její starší příbuzná však ve mně před 2 lety zanechala lepší dojem - zřejmě proto, že konkurence od té doby pokročila o trochu více, zatímco v tomto případě se vlastně takřka nic nezměnilo - to však kompenzuje příjemná cena.


Elegantní design
Pomalejší rozhraní USB 2.0 Full-Speed
Skrytý zásobník papíru
Netiskne celostránkové obrázky ve vysokém rozlišení
Dobrý tisk fotografií
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: cca 1 700 Kč s DPH


Srovnání s dalšími tiskárnami je ve vyhodnocení testu.

 
Za zapůjčení tiskárny děkujeme Brotheru.