Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test low-endových chladičů procesorů

7.4.2006, Jan Vítek, recenze
Test low-endových chladičů procesorů
Dnes si otestujeme 8 levných chladičů procesorů pro patice pro Athlony 64. Nezapomínáme ani na originální AMD chladič dodávaný k box verzím procesorů, tudíž je nasnadě i účel testu, a sice dokázat, zda má cenu jej měnit za jiný levný chladič.
Hlavní pole chladičů tedy máme za sebou a teď se jen zběžně podíváme na AMD Box chladič a Arctic Cooling Freezer 64 Pro.AMD Box je, jak jistě všichni víme, chladič dodávaný k originálně baleným procesorům. Ten samozřejmě nemůže nijak podstatně zvyšovat cenu, tudíž je jasné, že od něj moc čekat nemůžeme, ale to platí i o samostatných chladičích za cenu kolem 200Kč.Momentální boxy tedy využívají pouze 70mm ventilátor, což je zcela jistě handicap, na druhou stranou obhajitelný maximální kompatibilitou, neboť boxy nijak nezasahují mimo prostor rámečku procesoru a také využitím nízkoprofilového ventilátoru je jejich výška více než skromná.Ze zpracování box chladiče také crčí maximální snaha výrobce ušetřit, tudíž ‘těšit’ se můžeme na otřepané lopatky ventilátoru a nahrubo zpracovanou styčnou plochu. Box bych tak označil za naprosto nouzové řešení, jež může uspokojit pouze toho, který od něj nic nečeká.Druhou stranu tvoří výrobek Freezer 64 Pro, inovovaná verze Freezeru 64, využívající třech v půli rozdělených heatpipe, hliníkových žeber a 92mm ventilátoru z doby před uvedením nových Arctic Fanů 8, 9 a 12. Od těch se liší nepoměrně lepším zpracováním plastové části, ovšem již nemohu říci, jak jsou na tom nyní prodávané Freezery. Ten nám tedy ukáže, co můžeme získat za cenu asi 550Kč a zda se vyplatí.

Rozhodli jsme se nepoužít naši klasickou sestavu s procesorem AMD Athlon 64 FX55, neboť se samozřejmě nehodí kombinovat tak výkonný procesor a nejlevnější chladiče, jaké lze vůbec koupit. Místo toho jsme do testu zařadili slabší Opteron 144, jemuž byla zvednuta operační frekvence na 2070Mhz při 1,425V (originálně 1800MHz při 1,4V). Ostatní komponenty už zůstaly zachovány, tedy:
  • Základní deska: DFI LANParty-UT nF4 Ultra-D
  • Procesor: AMD Opteron 144 (2070MHz@1.425V)
  • Operační paměť: V-Data 256MB DDR400
  • Grafická karta: Club3D GF6600
  • Pevný disk: Quantum Fireball LM 15GB 7200RPM
  • Zdroj: Coolermaster RS-450-ALCY 450W

Testovací sestava byla rozložena na stole, tudíž všechny chladiče měly zajištěn dostatečný proud vzduchu a u každého měření jsem sledoval, jak se změnila teplota okolí, což je velmi důležitá hodnota, když si vezmeme, že všechny chladiče nelze otestovat v rozmezí několika málo hodin. Dle okolní teploty jsem nakonec upravil výsledky, aby odpovídaly okolní teplotě 20°C, což byl zhruba průměr při testování. Aby měly všechny chladiče stejnou příležitost, použili jsme u všech stejnou tepelně vodivou pastu Coolermaster HTK-002.Chladicí schopnosti chladičů pak byly při různých otáčkách zkoušeny s pomocí programu Prime95 nastaveném na největší tepelný výkon procesoru. Teploty jsem poté sledoval do té doby, než přestaly růst a poté jsem zaznamenal dlouhodobě nejvyšší hodnotu (nepočítal jsem tedy excesy, kdy teplota na zlomek času skočila o stupeň dva výše). Pak již jen vyvstala otázka, jakým způsobem bych měl chladiče vůbec porovnávat, když používají různé typy a velikosti ventilátorů s různými otáčkami. Nutností tedy bude posuzovat chladiče 92mm, 80mm a 70mm zvlášť a při různých otáčkách. To nám od zbytku pole oddělí všechny chladiče firmy Arctic Cooling, jež využívají 92mm a z druhé strany AMD Box s 70mm. Asus Crux má sice ventilátor v 70mm rámečku, ale s 80mm lopatkami, takže se dá považovat za téměř plnohodnotný 80mm. Pojďme tedy na to.