reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test pětice výkonných CPU chladičů

29.2.2012, Jan Vítek, recenze
Test pětice výkonných CPU chladičů
V dnešní recenzi se zaměříme na pět chladičů se 120mm ventilátory, jež můžeme považovat za výkonné modely. Jejich součástí je dvojice zbrusu nových modelů od firmy Cooler Master. Na kobylku se jim budou snažit dostat chladič od Akasa, Scythe a Thermalright.

Scythe Yasya


Japonská společnost Scythe se vždy snažila být výrobcem originálních chladičů, což její Yasya rozhodně je, alespoň podle vzhledu, i když jinak zapadá mezi klasické věžovité modely. Mohou za to především nestejně tvarovaná žebra tvořící zajímavý povrch s prohlubněmi a celkový obrázek je dotvořen lesklými matkami na koncích heatpipe a mohutná žebrovaná základna.

Scythe Yasya stejně jako ostatní chladiče této firmy přichází v pestrobarevné krabici, kde je chráněn pouze papírovými výztužemi. Ale i tak dorazil v bezvadném stavu, takže Scythe opět ukazuje, že balení může být ekologické, prostorově úsporné a přesto produkt dokáže dobře ochránit.

Model
Scythe Yasya (SCYS-1000)
Rozměry
130 x 108 x 159 mm
Hmotnost
848 g
Materiál
6x duální 6mm heatpipe, hliníková žebra, měděná základna
Ventilátor
120 mm
740 - 1900 RPM +/- 10%
9,8 - 37 dBA
37,2 - 110,3 CFM
kluzná ložiska
Kompatibilita
Intel LGA 775, 1155, 1156, 1366
AMD 754, 939, 940, AM2, AM2+, AM3
Verze
pouze tato

Scythe také není firma, která by příliš snadno podléhala módním vlivům, takže zde nenajdeme ani heatpipe s přímým stykem s procesorem a ani ventilátor s divoce tvarovanými lopatkami. Yasya je také poměrně těžký chladič, za což mohou nejen jeho velká žebra, ale také mohutná základna a šest duálních heatpipe.

Největší masa žebroví se soustředí kolem heatpipe, což je logické, neboť právě tam se bude chladič nejvíce zahřívat. Jejich povrch je přitom hladký a lesklý jako zrcadlo a jako obvykle nejsou žebra nijak tlustá, jen kolem 0,2 mm a rozestupy mezi nimi jsou něco málo přes milimetr široké.

Do základny u Scythe zvládli vecpat a zaletovat šest heatpipe, které z jedné strany dosedají na poniklovanou měděnou základnu a z druhé strany je přitlačuje velký pasiv a ten již nejspíše bude z hliníku a poslouží i jako místo, za nějž se přichytí montážní spony.

U chladičů firmy Scythe také není nijak neobvyklá naprosto hladká základna se zrcadlovým leskem. Ta byla v našem případě velmi dobře zarovnána, takže můžeme očekávat, že chladič bude dobře odebírat teplo z procesoru, ale v takovém případě musíme být zvláště pečliví při aplikaci teplovodivé pasty, které nesmí být moc a musí se dobře rozprostřít. To by v ideálním případě měl zvládnout pouze silný přítlak montážního systému.

Příslušenství


Scythe nám zde nabídne 120mm ventilátor s devíti lopatkami a také již připojeným zátěžovým potenciometrem pro regulaci otáček mezi 740 - 1900 RPM. Ten je umístěn v kovové záslepce, takže jej můžeme snadno upevnit do počítačové skříně.

Tento ventilátor budeme muset něčím připojit k chladiči a k tomu nám poslouží dvě klasické drátové spony. Šedou teplovodivou pastu nám Scythe jako obvykle dodává v sáčku a vedle toho tu jsou dvě různé spony pro montáž na sockety AMD a Intel. Ty se pouze nasunou do základny chladiče, takže způsob montáže je jasný i bez konzultace s manuálem.

Instalace


Scythe Yasya má mezi chladiči v dnešním testu nejsnadnější instalaci. Využívá totiž původní systémy montáže chladičů od AMD i Intelu, takže v případě instalace na sockety AMD využijeme původní plastový rámeček a dvě malé spony. Ty se prostě nacvaknou do otvorů v základně, chladič se položí na socket a otočením zámků současně přitlačí na procesor a zajistí. To ale také znamená, že si nemůžeme vybrat jeho orientaci, takže v našem případě by chladič uvnitř skříně musel foukat směrem nahoru. Téměř nutným předpokladem je tak skříň s odvětráním v horním panelu, ovšem to v dnešní době není vůbec žádný problém.

V případě instalace chladiče Yasya na sockety Intel postupujeme stejně jako u AMD, jen samozřejmě využijeme velké spony, které na sobě mají stejné plastové zámky jako originální chladiče. Nakonec přijde na řadu ventilátor, pro nějž využijeme také klasický způsob upevnění pomocí drátových spon.
reklama