Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test Radeonu X1900GT: nová generace ATi levněji

16.5.2006, Zdeněk Kabát, recenze
Test Radeonu X1900GT: nová generace ATi levněji
Do ruky se nám dostala úplná novinka na trhu grafických karet, Sapphire Radeon X1900GT s 256MB paměti. Základem této karty, jejíž cena se bude pohybovat pod 8000 Kč, je high-endové jádro R580 osekané na 36 pixel shaderů. Dokáže se s tímto teoretickým výkonem prosadit proti GeForce 7900GT či Radeonu X1800XT?
Automobilový simulátor Need For Speed Most Wanted je v současnosti graficky nejnáročnějším silničním závodem, který je k dostání. Výkon grafických karet v této hře hovoří velmi dobře pro GeForce 7900GT, která je na tom v průměru velmi obdobně jako Radeon X1800XT. Nový Radeon X1900GT již trochu ztrácí.

Testování v Oblivionu jsem podrobněji popisoval v poslední recenzi a první ze dvou prostředí, které jsem využil, je poměrně náročný Dungeon. Jak jsem si ve Fraps ověřil, procházení chodbami je podstatně rychlejší ne druhá polovina procházeného podzemí, kdy se renderuje velká osvětlená místnost.

Jak bylo řečeno již minule, pro Dungeon je lépe optimalizovaná nVidia, což ukazuje i výkon GeForce 7900GT. Ale na druhou stranu je vidět, jak posílení shaderů u Radeonu X1900GT pomohlo výkonu, protože v technologicky náročných výpočtech Oblivionu nese architektura R580 své ovoce. Dopad FSAA a výkon je ale větší než v případě GeForce 7900GT.

V exteriérech Oblivionu již opravdu záleží na technologické vyspělosti a hrubé síle čipu, protože optimalizace zde tolik nepřicházejí v úvahu. Radeony na prvních třech místech jsou pro ATi rozhodně potěšující, a to i v nastavení s FSAA.